o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Protest francuskich lekarzy. "Nie chcemy medali, chcemy pieniędzy"

11
Podziel się

Setki pracowników medycznych zgromadziło się w czwartek pod jednym z paryskich szpitali z żądaniem lepszych płac i zwiększenia środków przeznaczanych na służbę zdrowia. Szczególnie na ten jej odcinek, który stoi w pierwszej linii walki z koronawirusem.

Setki lekarzy protestowały przeciwko stanowi służby zdrowia.
Setki lekarzy protestowały przeciwko stanowi służby zdrowia. (Anadolu Agency via Getty Images)
bELpBxDp

Lekarze, pielęgniarki i ratownicy zgromadzili się dziś pod szpitalem Robert Debre w północnym Paryżu. Ubrani w maseczki, uderzali w dzwony oraz garnki i patelnie. W ten sposób domagali się uwagi od francuskich władz, które jej zdaniem wykorzystują poświęcenie pracowników medycznych.

Jak donosi Reuters, na wielu transparentach wypisane było hasło "nie chcemy medali, nie chcemy gazu łzawiącego, chcemy pieniędzy i łóżek!". Francja jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. System opieki zdrowotnej był przeciążony, a medycy często narzekali na nadmiar pracy i niedobór środków.

bELpBxDr

Francja. Pięniądze dla służby zdrowia.

Protest odbywa się w czasie, gdy rząd Eduarda Phillipe'a omawia plan wsparcia pracowników służby zdrowia. Już wcześniej francuski premier zapowiadał, że osoby zatrudnione w szpitalach i ośrodkach opieki w regionach najbardziej pokrzywdzonych przez COVID-19, dostaną 1500 euro dodatku z państwowej kasy. W miniony poniedziałek Phillipe zapowiadał też znaczne podwyżki, związane z reformą całej służby zdrowia.

Lekarze twierdzą jednak, że koronawirus tylko obnażył jej niewydolność. W teoretycznie zamożnej Francji na początku epidemii brakowało środków ochronnych i respiratorów, a lekarze czy pielęgniarki musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie za te same pieniądze.

bELpBxDx

Trudności publicznych szpitali zaczęły się już dawno temu. Wszyscy cieszą się, że najgorsza faza epidemii minęła, gratulują nam, że byliśmy tak niesamowici. To prawda, byliśmy, bo zrobiliśmy więcej niż można sobie wyobrazić. I wciąż musimy mierzyć się z trudnościami - mówił agencji pediatra, Stephane Dauger.

Od początku pandemii we Francji potwierdzono ponad 182 tysiące zakażeń, z czego 28,5 tysiąca okazało się śmiertelnych. Obecnie kraj wychodzi z kryzysu. Dzienna liczba nowych przypadków wynosi ostatnio około 300-400, a więc jest podobna, jak w Polsce. W najgorszym okresie jednak dziennie umierało ponad 1200 osób.

Zobacz także: Strajk przedsiębiorców. Jacek Trela krytykuje działania policji

bELpBxDy

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELpBxDS
KOMENTARZE
(11)
PL!
rok temu
Macron ma pieniądze dla islamskich uchodźców. Nie ma pieniędzy dla francuskiej służby zdrowia.
Tu i teraz
rok temu
szanowni Francuzi , mało zarabiacie ...PIS zaprasza was na zbiory truskawek do Polski...dorobicie sobie
Tu i teraz
rok temu
w Polsce też nie ma kasy dla służby zdrowia przecież Sasin wydał lekką ręką 70 mln. na widzimisię prezesa a Szumowski musiał zarobić na trefnych maseczkach
bELpBxDT
Ewa
rok temu
oto hieny wykorzystujące ludzkie dramaty,
Gilotyna
rok temu
a ja chcę głowy Macrona
Yoj
rok temu
I co Macaron ich nie spałował????
mama
rok temu
Podobnie jest wszędzie. BRAK systemu opieki zdrowotnej bo pacjent jest nieważny, ważna jest kasa za pacjenta.
Marek
rok temu
Dzieki Wam lekarze, pielegniarki i salowe za Wasza ofiarna prace w tak trudnej sytuacji! W pelni popieram Wasze postulaty, w calym swiecie sluzba zdrowia powinna miec zapewnione godne warunki pracy i odpowiednie wynagrodzenie!
Bramkarz
rok temu
Lepiej być piłkarzem niż lekarzem...Można rozwalić furkę za 1 mln PLN no i co,kupi się drugą.Świat ceni zabawę i głupoty ponad wszystko ...
Makaron
rok temu
moi Drodzy, nie moge wam dac pieniazkow, bo dudjet ograniczony i co dostana wtedy czarnuszki pospolite ? Oni sa przeciez najbiedniejsi a wy powinniscie na nich robic zeby zbawiac ten okrotny swiat.
Adeyek
rok temu
Nie jadą do PL zbierać truskawki !!!!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić