Rzadkie zjawisko w Wigilię. To nie jest dzieło ludzkich rąk

12

Lubuscy Łowcy Burz pokazali nagranie, na którym zarejestrowano zjawisko tzw. śnieżnych rolek. Wałki powstają tylko w ściśle określonych warunkach i bardzo rzadko można je podziwiać. Na te autorka nagrania trafiła akurat w wigilijny wieczór.

Rzadkie zjawisko w Wigilię. To nie jest dzieło ludzkich rąk
Piękny widok! Rolki śnieżne w województwie zachodniopomorskim (Facebook, Arleta Kowalska)

Piękne zjawisko pokazało się mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego. W wigilijny wieczór mogli podziwiać rolki śnieżne w okolicy Wałcza. Były ich setki! Jedna z oglądających nagrała i sfotografowała niezwykły widok w czasie zachodu słońca i potem po godzinie 21.

Po prostu mega, takie cuda w Wieczór Wigilijny. Piękne białe Święta - napisała na Facebooku Arleta Kowalska.

W wigilijny wieczór rolki były widziane przez wiele osób. Znajomi kobiety pokazali swoje własne zdjęcia rolek śnieżnych, a dzień później nagranie pani Arlety opublikowali również na swoim profilu Lubuscy Łowcy Burz.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Do powstania rolek śnieżnych potrzebne są określone warunki. Wałki są usypywane ze śniegu przez wiatr. Warstwa świeżego, mokrego śniegu musi być dość cienka, a pod nią musi znaleźć się odpowiednie podłoże, do którego śnieg nie będzie się lepił. Wiatr musi wiać wystarczająco mocno, żeby przesuwać zwały śniegu, ale zbyt mocny je zniszczy. Dodatkową przyczyną powstawania tego zjawiska może być też grawitacja. Zdarza się, że płaty śniegu staczają się ze stromego zbocza.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

W komentarzach internauci porównują rolki do bałwanków lepionych przez naturę, pianek marshmallow i...śnieżnych tortilli. Jeden z komentujących zgryźliwie stwierdził, że "w Polsce to już nawet śnieg wałki kręci". Wiele osób nie wierzy, że śnieżne wałki uformował wiatr i upierają się, że to wałki siana pozostawione na polu i przykryte cienką warstwą śniegu.

Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić