Samolot ewakuował ludzi z Afganistanu. Miał 111 miejsc, zabrał tylko 15 osób

399

Duński samolot, który przyleciał na lotnisko w Kopenhadze miał na pokładzie tylko 15 pasażerów ewakuowanych z Afganistanu, a 96 miejsc było pustych. Z kraju próbuje się wydostać jeszcze 45 pracowników duńskiej ambasady, MSZ Pakistanu mówi też o 430 Afgańczykach, którzy mają wylecieć do Danii.

Samolot ewakuował ludzi z Afganistanu. Miał 111 miejsc, zabrał tylko 15 osób
Samolot duńskich linii DAT (Wikimedia Commons)

Samolot duńskich linii lotniczych DAT, wyczarterowany przez duńskie władze, wyleciał do Pakistanu we wtorek. Miał możliwość zabrać 111 osób, które uciekły z Afganistanu do sąsiedniego kraju. W środę rano maszyna wylądowała na kopenhaskim lotnisku Kastrup. Okazało się jednak, że z Islamabadu przywiozła tylko 15 pasażerów - 14 obywateli Norwegii oraz 1 osobę, która ma zezwolenie na pobyt w Danii.

96 pustych miejsc

Oznacza to, że aż 96 miejsc było pustych. Wywołało to falę krytyki wśród społeczeństwa i polityków, ponieważ na ewakuację z Afganistanu nadal czeka kilkaset osób. Rzecznik opozycyjnej liberalno-konserwatywnej partii Venstre Michael Aastrup Jensen zapytał MSZ Danii o przyczyny tego, dlaczego nie zostali ewakuowani duńscy obywatele oraz "pomagający im Afgańczycy".

Ministerstwo spraw zagranicznych kraju wytłumaczyło, że samolot musiał odlecieć wcześniej przez to, że kończyła się umowa czarterowa z linią DAT. Opozycja uważa jednak, że "pieniądze nie powinny mieć znaczenia w tej sprawie". W Pakistanie na ewakuację czeka jeszcze 45 pracowników duńskiej ambasady w Afganistanie oraz stacjonującego tam kontyngentu wojskowego.

Na ewakuację czeka kilkaset osób

Ponadto, jak poinformował szef MSZ Pakistanu Shah Mahmood Quershi ujawnił, że do Danii ma zostać wysłanych 431 Afgańczyków. Nie zostało to jednak jeszcze potwierdzone przez duński rząd. Na ewakuację z Kabulu oczekuje wciąż również około 200 osób mających szwedzkie obywatelstwo. Mają oni zostać zabrani samolotem szwedzkich sił zbrojnych "tak szybko jak będzie to możliwe".

Zobacz także: Polityczny przywódca talibów powrócił. Bojownicy w Afganistanie wiwatują
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić