Seryjny morderca na wolności. Netflix zrobił o nim serial

5

Francuski seryjny morderca Charles Sobhraj, który z zimną krwią zabił co najmniej 12 osób, właśnie opuścił nepalskie więzienie. Sąd zdecydował się wypuścić zbrodniarza na wolność "ze względów humanitarnych". Historia Sobhraja zainspirowała twórców hitowego serialu Netflixa "Wąż".

Seryjny morderca na wolności. Netflix zrobił o nim serial
Charles Sobhraj prowadzony do sądu w Katmandu, 2011 rok. (PAP, NARENDRA SHRESTHA)

W piątek 23 grudnia Charles Sobhraj został zwolniony z więzienia w Katmandu i przekazany do wydziału imigracyjnego. - Urzędnicy w wydziale imigracyjnym poinformowali nas, że już dzisiaj zostanie deportowany do Francji - powiedział CNN Ishwari Prasad Pandey, urzędnik więzienia w Nepalu Centralnym.

W środę Sąd Najwyższy Nepalu nakazał zwolnienie Sobhraja z zakładu karnego ze względu na jego wiek i stan zdrowia. Przestępca zmaga się z poważną chorobą kardiologiczną, wymagającą operacji na otwartym sercu.

Na lotnisku w Katmandu Sobhraj powiedział dziennikarzowi agencji AFP, że czuje się świetnie i "ma dużo do zrobienia". Zapowiedział, że zamierza pozwać państwo Nepal oraz osoby, które doprowadziły do jego skazania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prokuratura wraca do zabójstwa sprzed lat. Ćwiąkalski: "Poważny sygnał, ale nie przesądza"

Zabijał hipisów. Seryjny zabójca na wolności

Sobhraj urodził się w 1944 roku w Sajgonie w Wietnamie, znajdującym się wówczas pod kolonialną władzą Francji. Pierwszy wyrok skazujący dostał po przeprowadzce do Francji w 1963 roku za włamanie. W kolejnych latach zarzuty popełnienia różnego rodzaju przestępstw stawiano mu m.in. we Francji, Grecji, Turcji, Iranie, Afganistanie, Pakistanie, Nepalu, Indiach, Tajlandii i Malezji. Ze względu na niezwykłą umiejętność wymykania się organom ścigania Francuz został okrzyknięty przez media przydomkiem "Wąż".

Z czasem z drobnych przestępstw Sobhraj przerzucił się na poważne, skrupulatnie zaplanowane zbrodnie, w tym zabójstwa. W latach 70. podróżował po południowej Azji i podążając popularnym "szlakiem hipisów", zasadzał się na młodych turystów z Zachodu. Zabijał ich z motywów ekonomicznych, ale także dla "dreszczyku emocji". Dzięki swojej przebiegłości i zdolności do manipulacji, bez problemu udawało mu się wzbudzić zaufanie przyszłych ofiar. Przed dokonaniem morderstw podawał ofiarom środki nasenne lub narkotyki, niektóre osoby miał także torturować.

W 1976 roku Sobhraj trafił do więzienia w Indiach za otrucie narkotykami grupy francuskich turystów. Usłyszał wyrok 12 lat pozbawienia wolności, po próbie ucieczki karę wydłużono o 10 lat. Wyszedł na wolność w 1997 roku, lecz nadal ciążyły na nim zarzuty związane z innymi zbrodniami. Kiedy w 2003 roku przekroczył granicę Nepalu, został zatrzymany za zabójstwo amerykańskiej turystyki. 12 listopada 2004 roku Sobhraj usłyszał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.

Charles Sobhraj popełnił przypuszczalnie co najmniej 12 zabójstw, ale według śledczych ofiar "Węża" mogło być znacznie więcej. Na przestępczej działalności zabójcy oparto serial Netflixa pt. "Wąż". Produkcja opowiada o tym, jak Sobhraj latami unikał wymiaru sprawiedliwości oraz o wysiłkach byłego holenderskiego dyplomaty Hermana Knippenberga, który współpracował z władzami, aby schwytać jednego z najbardziej perfidnych zabójców w historii.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić