Robert Czykiel| 

Sezon grzewczy 2020. Zobacz, jak samemu odpowietrzyć kaloryfer?

1

Jesień opanowała Polskę, a to oznacza, że zaczyna się sezon grzewczy. Twoje kaloryfery nie są w całości ciepłe? Prawdopodobnie trzeba je odpowietrzyć. Sprawdź, jak to zrobić.

Sezon grzewczy 2020. Zobacz, jak samemu odpowietrzyć kaloryfer?
Jak odpowietrzyć kaloryfer? (Pixabay)

Ostatnie dni w Polsce są chłodne i deszczowe. Wprawdzie w najbliższych dniach ma być cieplej, ale trzeba pogodzić się z tym, że nadeszła już jesień. Zimno jest nie tylko na świeżym powietrzu, ale także w mieszkaniach.

Wraz z nadejściem jesieni, zaczyna się sezon grzewczy. W niektórych miejscach już są ciepłe kaloryfery. Często jednak grzejniki nie działają optymalnie z powodu zapowietrzenia.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Jak sprawdzić, czy kaloryfer jest zapowietrzony? Tak jest w momencie, gdy grzejnik nie jest w całości ciepły. Na szczęście w wielu przypadkach samemu można go odpowietrzyć.

Zobacz także: Program "Czyste powietrze". Siergiej: działa za wolno, by widzieć poprawę

Pierwszym krokiem jest przekręcenie termostatu na pozycję zerową. Następnie potrzebujesz dwóch płaskich kluczy. Przy ich użyciu należy delikatnie odkręcić śrubę, która łączy rurę z kaloryferem.

Śrubę trzeba odkręcić do momentu, gdy usłyszysz syk powietrza. Kiedy z kaloryfera zacznie wyciekać woda, to należy szybko zakręcić śrubę. Warto wcześniej przygotować sobie miskę, aby wyciekająca woda nie zalała podłogi.

W nowych, aluminiowych kaloryferach proces odpowietrzania jest znacznie prostszy. Termostaty przeważnie posiadają zawory, które do tego służą. Wtedy należy go delikatnie odkręcić kluczem lub śrubokrętem. W tym przypadku także najpierw będzie syk powietrza. W momencie wycieku wody trzeba od razu zakręcić zawór.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić