Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Sieć 5G działa już w Polsce. Czy jest ona szkodliwa dla zdrowia?

21
Podziel się:

Od 11 maja w siedmiu miastach w Polsce rozpoczęła działanie sieć 5G. Na całym świecie jest ona przedmiotem wielu teorii spiskowych, jakoby miałaby być szkodliwa dla zdrowia. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać w związku z wprowadzeniem nowej technologii?

Sieć 5G działa już w Polsce. Czy jest ona szkodliwa dla zdrowia?
(Getty Images)

Operator sieci Plus od 11 maja uruchomił w siedmiu miastach Polski stacje bazowe o zasięgu 5G. Korzystać mogą z niego mieszkańcy: Poznania, Gdańska, Katowic, Łodzi, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia. Według szacunków Plusa, w ramach pierwszego etapu wdrażania 5G, zasięgiem 100 stacji bazowych objętych zostanie 900 tys. mieszkańców wymienionych miast.

W drugim etapie uruchomionych zostanie 600 stacji bazowych. Mają one zapewnić zasięg 5G w całej Warszawie i okolicznych miejscowościach. Kiedy to nastąpi? Najpóźniej na początku przyszłego roku. Plus deklaruje jednak, że zamierza realizować kolejny etap jeszcze w 2020 roku.

Sieć 5G w Polsce. Czy jest się czego bać?

Sieć 5G, sieć piątej generacji, powoduje społeczny rozłam z powodu pracy na wysokich, niestosowanych dotąd częstotliwościach. Według przeciwników jej wprowadzenia nie zostały one w żaden sposób zbadane pod kątem szkodliwości dla ludzkiego zdrowia. W Wielkiej Brytanii „urodziła się” z kolei teoria spiskowa, która połączyła szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie poprzez fale radiowe generowane przez infrastrukturę 5G. Spalono już z tego powodu ponad 70 masztów telekomunikacyjnych na terenie kraju.

W najnowszym raporcie Ofcom możemy przeczytać, że na podstawie analizy promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez 16 stacji telekomunikacyjnych w 10 miastach Wielkiej Brytanii nie ma się czego obawiać. W zdecydowanej większości przypadków nie zanotowano przekroczenia dopuszczalnych limitów, a w nielicznych niewielki przerost tych wartości. W najwyższym przypadku wykroczył on poza normę w Birmingham zaledwie o 0,039%, co można uznać za wynik pomijalny.

Skąd więc biorą się kontrowersje i obawy związane z 5G? Głównie z niewiedzy. IARC (International Agency for Research on Cancer) klasyfikuje promieniowanie radiowe jako mające "możliwe działania rakotwórcze" razem z kiszonymi warzywami. Należy pamiętać jednak o jednym. Bezpośredni i negatywny wpływ na nasze organizmy ma promieniowanie elektromagnetyczne o bardzo wysokiej częstotliwości, czyli promieniowanie jonizujące, jak np. ultrafioletowe, rentgenowskie czy Gamma, a nie to emitowane przez stacje bazowe sieci komórkowych. Promieniowanie generowane przez sieć 5G jest klasyfikowane, jako "niejonizujące".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
karol
2 lata temu
kiedyś dobrze rozwijające się Pilzno k/Tarnowa , radni sprzeciwili się budowie linii kolejowej bo krowy nie będą im się doić
pjoter piotr
2 lata temu
5g glifosat GMO wsyzstko jest super zdrowe i bezpieczne ,, ale prawda jest inna
THX1138
2 lata temu
Oczywiscie ze 5G szkodzi i to mocno szkodzi zdrowiu .Wie o tym ponad 100-tu naukowcow ktorzy wystosowali oficjalna petycje w tej sprawie ale oczywiscie olano ich . 5G czyli mikrofale penetruja wierzchnia warstwe skory .Bedzie to powodowac m in uszkodzenia rogówki oka ktora bedzie osiagac wyzsza temperature .Nie wspomne co bedzie sie dzialo w mozgu .To nie wszystko ale nie chce o tym pisac bo nie jestem naukowcem .Poszukajcie to znajdziecie czym grozi 5G ,choc juz coraz trudniej znalezc prawde na ten temat bo tak jak wszytko inne jest usuwane z sieci tak tez informacje na temat szkodliwosci 5G
Zayka
2 lata temu
I super niech Polska się technologicznie rozwija
indian
2 lata temu
Jakby naprawdę 5G było szkodliwe, to by nie powstało w żadnym kraju. Nie wierzę że politycy zezwalając na budowę 5G naraziliby swoich bliskich na takie niebezpieczeństwo.
Jary
2 lata temu
A czemu ma być szkodliwa? Po prostu ewolucja obecnej sieci. Nie ma co dopisywać spiskowych teorii.
borek
2 lata temu
Ci co mówią ze 5G będzie szkodliwa, nie mają żadnych racjonalnych argumentów, więc dla mnie ich głos nie ma znaczenia.
elvis
2 lata temu
Nie ma się czego obawiać, już większość instytucji zajmujących się tą dziedziną, wypowiedziała się że 5G nie ma wpływu na nasze zdrowie.
olo
2 lata temu
"Sieć 5G w Polsce. Czy jest się czego bać?" - jest czego, bać się trzeba psycholi straszących ludzi a Wy wpisujecie się w tą propagandę i tropienie cyklistów
Wentyl
2 lata temu
Podobno Izrael nie chce,i nie pozwolił na satwianie nadajników 5G
Pit
2 lata temu
Zakres 5g 60 GHz jest znany jako pasmo absorpcji tlenu.Nie podnosi on temperatury ani nie ma efektu jonizujacego jednakze przy 60 GHz 98% energii elektromagnetycznej jest pochłaniane przez O2. W pasmie 5G 60 GHz, zdolność hemoglobiny organizmow zywych do wiązania się z tlenem jest utrudniona, a to może wyjaśnić, dlaczego ludzie w Wuhan po prostu upadają na ulice, co nie jest normalną rzeczą, którą widzimy z infekcjami wirusowymi.
Janusz
2 lata temu
No bo jeśli normę promieniowania określa się na podstawie mocy nadajnika, żeby się zgadzało, to ja się nie dziwię.
Bord
2 lata temu
Promieniowanie z telefonów mikrofali szkodzi a jeszcze większe z 5G nie!? Kłamstwa po to żeby innych wyśmiewać ...teraz dopiero będzie pandemia nowotworów ale o to chodzi na całym świecie ..wszystko w Piśmie Świętym musi się wypełnić nic nikt nie zrobi bo więcej jest zła
Bolek
2 lata temu
Trzeba sie wziasc za maszty
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić