Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Plus uruchamia sieć 5G. Wiemy, kto skorzysta z niej już 11 maja

95

Już od 11 maja w naszym kraju będzie można korzystać z sieci 5G i to nie w ramach testów. Komercyjnie udostępni ją pierwszy polski operator - Plus.

Sieć 5G startuje w Polsce. Kto skorzysta z niej jako pierwszy?
Sieć 5G startuje w Polsce. Kto skorzysta z niej jako pierwszy? (Getty Images)

Sieć 5G będzie dostępna dla każdego abonenta Plusa i Cyfrowego Polsatu, który posiada kompatybilny smartfon czy też router. Jak donosi portal komorkomania.pl, w pierwszej kolejności uruchomione zostaną stacje bazowe w siedmiu polskich miastach. Chodzi o:

  • Gdańsk
  • Katowice
  • Łódź
  • Poznań
  • Szczecin
  • Warszawę
  • Wrocław

Nad wdrożeniem sieci 5G w naszym kraju pracują wszyscy polscy operatorzy. Jeżeli Play nie wyprzedzi w ostatniej chwili Plusa, to właśnie on będzie mógł pochwalić się pierwszą komercyjną siecią 5G w Polsce.

Zobacz także: Teorie spiskowe związane z 5G. Minister reaguje

5G Plusa. Jakie są plany?

Według szacunków Plusa, w ramach pierwszego etapu wdrażania 5G, zasięgiem 100 stacji bazowych objętych zostanie 900 tys. mieszkańców wcześniej wymienionych miast.

W drugim etapie uruchomionych zostanie 600 stacji bazowych. Mają one zapewnić zasięg 5G w całej Warszawie i okolicznych miejscowościach. Kiedy to nastąpi? Najpóźniej na początku przyszłego roku. Plus deklaruje jednak, że zamierza realizować kolejny etap jeszcze w 2020 roku.

Wdrożenie sieci 5G w naszym kraju wzbudza wiele kontrowersji. Wynika to z tego, że nie ma precyzyjnych badań dotyczących wpływu tej technologii na zdrowie człowieka i środowisko. To sprawia, że są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego rozwiązania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić