Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Chiny spierają się z Wielką Brytanią. Grożą nową zimną wojną

139

Ambasador Chin w Wielkiej Brytanii skrytykował działania brytyjskiego rządu. Liu Xiaoming uważa, że wypowiedzi miejscowych polityków mogą doprowadzić do zepsucia relacji łączących oba narody i "nowej zimnej wojny". Na czym polega problem?

Brytyjski ambasador skrytykował rząd Borisa Johnsona
Brytyjski ambasador skrytykował rząd Borisa Johnsona (Getty Images)

Liu Xiaoming poruszył problem w trakcie webinarium. Ambasador odpowiedział na krytykę swojego kraju przez rząd Borisa Johnsona. Władze Wielkiej Brytanii podkreślają, że Chiny są odpowiedzialne za wybuch pandemii COVID-19 na świecie.

Politycy z rządu Borisa Johnsona o Chinach

Brytyjscy politycy mieli porównać Chiny ze Związkiem Radzieckim. W odpowiedzi Liu Xiaoming zarzucił im publicznie, że działają na szkodę obu państw, niszcząc solidarność, jaką okazały sobie w obliczu zagrożenia koronawirusem. Porównał zachowanie rządzących do prowadzenia "zimnej wojny".

Niestety, kilku polityków z Wielkiej Brytanii wykazało się zimnowojenną mentalnością, skoro porównali Chiny do byłego Związku Radzieckiego i wezwali do przeglądu stosunków chińsko-brytyjskich, a nawet nowej zimnej wojny. [...] Zatruwają wspólny wysiłek Chin i Wielkiej Brytanii, a nawet solidarność międzynarodową, która jest tak bardzo potrzebna – cytuje chińskiego ambasadora "Buissnes Insider".

Politycy, o których wspominał ambasador, to m.in. Dominic Raab, Iain Duncan Smith i Tom Tugendhat. Raab, pierwszy sekretarz stanu, uważa, że stosunki chińsko-brytyjskie po pandemii nie powinny wrócić do "normalności". Z kolei Smith, były lider Partii Konserwatywnej oraz Tugendhat, przewodniczący komisji parlamentarnej do spraw zagranicznych, utworzyli w parlamencie blok "China Research Group" (ang.: "Chińska grupa badawcza"). Rząd poparł również wezwanie do przeprowadzenia w Chinach śledztwa odnośnie pochodzenia koronawirusa.

Zobacz także: Zobacz też: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić