oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Spektakularna akcja. Rosyjski czołg ucieka w płomieniach

Rosyjscy żołnierze nagrali niezwykły moment ucieczki z pola walki czołgu T-90M. Wiele wskazuje na to, że pojazd mógł zostać zaatakowany dronem z ładunkiem zapalającym. Nagranie robi furorę w sieci.

Spektakularna akcja. Rosyjski czołg ucieka w płomieniach
Spektakularna akcja. Rosyjski czołg ucieka w płomieniach (Twitter)

Kanał OSINTtechnical na portalu "X" zamieścił nagranie, na którym widać stający w płomieniach czołg T-90M. Załoga, mimo widocznego ognia, zdecydowała się kontynuować jazdę, wycofując się z pola walki. Decyzja mogła wynikać z obawy przed kolejnymi atakami ukraińskich dronów.

Jak wskazuje "Interia", choć ogień na pędzącym czołgu robi wrażenie, raczej wątpliwe jest, że pojazd doznał większych uszkodzeń. Płomienie nie znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych elementów czołgu, takich jak komora silnika.

Wiele wskazuje na to, że czołg mógł zostać zaatakowany dronem z ładunkiem zapalającym. Z frontu docierały do nas informacje, że drony są w stanie przenosić ładunki przypominające popularne koktajle Mołtowa, które umożliwiają wywołanie pożarów w pojazdach opancerzonych przeciwnika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brawurowy atak z zaskoczenia. Rosyjski UR‑77 Meteorit wyleciał w powietrze

Czołg T-90M. Co o nim wiadomo?

Czołgi T-90M weszły na wyposażenie rosyjskiej armii w 2020 roku. Jest to najnowszy pojazd wykorzystywany na froncie przez Rosję. Wersja M charakteryzuje się lepszą o około 15-20 proc. celnością niż działa czołgów T-90. Mogą być z niego wystrzeliwane zarówno standardowe pociski, jak i pociski przeciwpancerne 9M119 Refleks.

Otrzymał też wzmocnione opancerzenie z reaktywnymi modułami Relikt, co ma stanowić ochronę przed pociskami przeciwpancernymi APFSDS. Moduły te znajdują się z przodu i z każdej strony wieży. T-90M wyposażony został także w zdalnie sterowaną stację uzbrojenia. Maszyna wyposażona jest w silnik diesla V-92S2 o mocy 1000 KM. Czołg osiąga prędkość maksymalną do 60 km/h.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić