o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Spór o godło Polski. Ziobro niezadowolony ze zmian, chce kolejnych

305
Podziel się

Jakiś czas temu resort Piotra Glińskiego przedstawił projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Zaproponowane zmiany w godle Polski nie spodobały się ministrowi sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro uważa, że orzeł powinien mieć w koronie krzyż.

Spór o godło Polski. Ziobro niezadowolony ze zmian, chce kolejnych
Zbigniew Ziobro. (PAP, gov.pl)
bESqeFit

Kilka tygodni temu Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt zakłada zmiany w herbie Polski. "Wszystkie te zmiany mają charakter techniczny: dostosowują herb państwowy do wymogów heraldyki i możliwości współczesnych technik graficznych"- czytamy w projekcie ustawy.

Zmiany w godle Polski zakładają odnowienie wyglądu orła. Korekta w projekcie obejmuje m.in. opracowanie wizerunku korony z prześwitami oraz ozłocenie całych części rogowych, nie tylko szponów orła (zgodne z zasadami heraldyki).

bESqeFiv

Okazuje się, że zmiany w herbie nie spodobały się ministrowi sprawiedliwości. Jak ustalił "Fakt" resort Zbigniewa Ziobry wysłał pismo do Ministerstwa Kultury ze swoją propozycją wizerunku orła. Chodzi o to, by "dodać dwa kabłąki, które będą zwieńczone złotym globem z krzyżem, dzięki czemu powstanie tzw. korona zamknięta." - informuje "Fakt".

Zamknięta korona była obecna od ok. 1492 r. w większości przejawów wiążących się z działaniem państwa i monarchy (m.in. herb, pieczęcie, monety). Upowszechnianie się tego istotnego elementu symbolicznego od XV w. było oczywiście nieprzypadkowe i wiązało się z uzyskaniem przez Polskę pełnej suwerenności wobec załamania potęgi zakonu krzyżackiego – przekonuje resort sprawiedliwości w piście do Ministerstwa Kultury, cyt. przez "Fakt".

Resort Ziobry przekonuje, że "przywrócenie "corona clausa" byłoby bez wątpienia nawiązaniem do najlepszych tradycji polskiej państwowości, zaś umieszczenie krzyża emanacją dziedzictwa historycznego zakorzenienia bytu państwa polskiego w kulturze i tradycji chrześcijańskiej Europy".

bESqeFiB

Ministerstwo sprawiedliwości podkreśla w piśmie, że zamknięta korona będzie nawiązaniem do konstytucji. "Odnotowanie w formie i treści symboli narodowych szeroko pojętej suwerenności Polski, w tym m.in. obrazu jej porządku prawnego, w którym najwyższe miejsce zajmuje Konstytucja RP jest wyczekiwaną od upadku systemu komunistycznego i transformacji ustrojowej koniecznością" - napisano w piśmie, cyt. przez "Fakt".

Zobacz także: Co dalej z filmem o Beacie Kozidrak? Reżyser Piotr Domalewski komentuje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESqeFiW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(305)
Jack
miesiąc temu
Sam niech sobie na czole zrobi,skoro taki katolicki, może lepiej podobiznę ojca dyrektora, razem z z tym śmiesznym ministrem od wojska, co chciał wojsko polskie wyposażyć w ołtarzyki,
Twój nick
miesiąc temu
proponuję na godle Zbyszka umieścić krzyż trzymany przez biskupa i nagiego ministranta
Hajka
miesiąc temu
Właściwie należy umieścić gwiazdę Dawida.
bESqeFiX
prawda
miesiąc temu
czy oni nie oglądali kosmicznego meczu, nowego pokolenia ,
Nicki
miesiąc temu
Orzeł na RÓŻOWYM tle??? To chyba kpina!
LLLLLL
miesiąc temu
A może orzeł z głową Kaczyńskiego.
maxxx
miesiąc temu
Ładnie im się tam już nudzi...
bolek
miesiąc temu
KACZYNSKI OBMYSLIL PLAN USUNIECIA ZIOBRY NIEWYGODNEGO LADA CHWILA POWIE MU DA DA WCHODZAC W KOALICJE Z NOWYMI
obserwator
miesiąc temu
Powinien wypalić sobie krzyż na czole. Nie dochodzi do niego, że katolicy stają się mniejszością w Polsce. Dzięki bogu.
8787
miesiąc temu
Niektórzy chcą przemycić gwiazdę sześcioramienną zamiast krzyża.
Twój nick
miesiąc temu
Zostawcie w spokoju symbole narodowe. Tysiące Polaków poległo byśmy mogli je swobodnie nosić, a tu gromada pajaców z PISu zaczyna przy nich manipulować. To nie jest wasza własność i trzymajcie się z daleka od symboli. Wystarczająco dużo chlewu już narobiliście w pozostałych dziedzinach życia naszego państwa.
Дональд Трамп
miesiąc temu
Nie zapomnijcie o orzełku z dwiema główkami.
jack
miesiąc temu
ja bym wolal glowe Jarka widziec nie krzyz
bESqeFiP
zen
miesiąc temu
Patrzac z boku mozna pomyslec, ze Polska to kraj dostatku, mlekiem i miodem plynacy, gdzie wszyscy zyja w zgodzie i szczesciu. Wszystko jest doskonale i nie ma sie do czego przyczepic i zeby cos robic mozna sie zabrac za takie 'wazne' rzeczy jak zmiana slow hymnu, kolejnosci zwrotek, zmiana wygladu i wyrazu twarzy naszego orzelka. Brawo PIS. Stworzyliscie wreszcie raj na ziemi.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić