Spotkanie nad potokiem. Stanął oko w oko z wilkiem. Zdążył wyciągnąć telefon

71

Leśniczy przechadzający się po terenie Nadleśnictwa Baligród natknął się na wyjątkowego spacerowicza. Kad kamiennym potokiem relaksował się... wilk. Drapieżnik na szczęście nie wyglądał na skorego do zaczepek. Warto jednak wiedzieć, jak zachować się w podobnej sytuacji.

Spotkanie nad potokiem. Stanął oko w oko z wilkiem. Zdążył wyciągnąć telefon
(Facebook)

Miłośnicy przyrody, spacerując po łonie natury, zwykle wypatrują biegających po łąkach saren czy kicających w trawie zajęcy. Nieco mniej entuzjastycznie podchodzą do spotkań z leśnymi drapieżnikami. Choć są piękne i majestatyczne, mogą stanowić zagrożenie.

Spotkanie oko w oko z wilkiem

Na jednego z takich - co do zasady - niebezpiecznych, lecz zjawiskowych osobników natknął się leśniczy z Nadleśnictwa Baligród na Podkarpaciu, przechadzając się ostatnio po tamtejszych pięknych, zielonych terenach.

Nad potokiem mężczyzna trafił na samotnego, dorosłego wilka, a niezwykłe spotkanie nagrał i udostępnił w sieci. Zwierzę widoczne na wideo rozczuliło internautów. Wilk najwyraźniej chwilę wcześniej zażywał kąpieli, otrzepał się z wody i... spojrzał prosto w kamerę!

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Czworonóg jednak nie był zainteresowany kontaktem z człowiekiem, porozglądał się przez chwilę dookoła i odszedł w sobie tylko znanym kierunku. Doświadczony leśniczy z pewnością w takiej sytuacji zachował zimną krew i w razie niepokojącego zachowania drapieżnika wiedziałby, co zrobić. A ty wiesz, jak zachować się w przypadku spotkania z drapieżnikiem?

Gdy spotkasz wilka

W okresie wakacyjnych wycieczek taka wiedza może okazać się szczególnie przydatna. Lasy Państwowe podkreślają, że wilki generalnie są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeśli już podchodzą do osad ludzkich, to zwykle w poszukiwaniu jedzenia i robią to w taki sposób, by nie wchodzić nikomu w drogę.

Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone - dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich - czytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.

Jeśli spacerując po lesie czy górskim szlaku spotkasz wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub podejrzanie długo się w ciebie wpatruje, leśnicy Lasów Państwowych radzą, by:

Unieść ręce i pomachać nimi w powietrzu, rozprzestrzeniając swój zapach. Następnie głośno krzyknąć lub gwizdnąć w stronę wilka, by dać mu znać, że ma do czynienia z człowiekiem. Jeśli zwierzę nie zareaguje i zacznie podchodzić bliżej, rzuć w niego w niego czymś, najlepiej grudami ziemi, a następnie się wycofaj.

Spotkanie z niedźwiedziem

A jakie są zasady postępowania, gdy na swojej drodze spotkamy niedźwiedzia? Eksperci z Carpathian Brown Bear Project zaznaczają, że ataki niedźwiedzi na człowieka w Polsce zdarzają się niezwykle rzadko, warto jednak zachować szczególną ostrożność. Chodząc po szlaku najlepiej zachowywać się głośno, by dać drapieżnikom znać o swojej obecności.

Gdy już natkniesz się na groźnego osobnika, najważniejsze jest, by zachować spokój. Jeśli niedźwiedź cię nie zauważy, wycofaj się po cichu. Jeśli jednak cię zobaczy, postępuj podobnie, jak w przypadku spotkania z wilkiem. Wymachuj w powietrzu rękami i odzywaj się do zwierzęcia stanowczym tonem. Ważne jest, by nie patrzeć mu w oczy ani nie uciekać, gdyż może to sprowokować go do gonitwy. Oddal się spokojnie w bezpieczne miejsce.

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić