Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Sprawozdanie CBA. Zastrzeżenia do dostawców ważnego resortu

31
Podziel się:

Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało sprawozdanie za ubiegły rok. W raporcie można znaleźć m.in. liczbę wszczętych i zakończonych przez Biuro spraw. Wśród nich są także działania dotyczące zakupu materiałów i analizy kontrahentów Ministerstwa Zdrowia. Wobec wielu podmiotów CBA miało poważne zastrzeżenia.

Sprawozdanie CBA. Zastrzeżenia do dostawców ważnego resortu
CBA ma zastrzeżenia do dostawców Ministerstwa Zdrowia (PAP)

Wśród działań kontrolnych i analitycznych prowadzonych przez Biuro była m.in. analiza podmiotów, które dostarczały zamówienia do Ministerstwa Zdrowia i Agencji Rezerw Materiałowych. I MZ, i ARM były podmiotami, które dokonywały zakupów np. maseczek ochronnych lub sprzętu medycznego.

Co wynika z analizy CBA? W skrócie: że wielu potencjalnych kontrahentów było lub mogło być nierzetelnych. Chodzi przede wszystkim o zakupy dokonywane w okresie pandemii. Trzech podmiotów nie udało się sprawdzić ze względu na – jak określono w raporcie – brak możliwości weryfikacji.

Do CBA wpłynęły informacje o 152 złożonych ofertach. Sprawdzeniom poddano blisko 500 osób i podmiotów. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w okresie marzec-maj, w kolejnych miesiącach dynamika ta wyraźnie spadła. W ponad połowie przypadków wydano opinię negatywną lub wskazano na zastrzeżenia dotyczące bądź samego podmiotu bądź złożonej oferty – napisano w raporcie.
Zobacz także: Syn Banasia pod lupą CBA. Giertych o "jawnym prześladowaniu"

Zastrzeżenia? Nic konkretnego

Jak należy rozumieć opisane "zastrzeżenia"? Co innego bowiem oznaczają zastrzeżenia służby wobec podmiotu, a czym innym jest weryfikacja negatywna spółki.

Chodzi np. o to, że podmiot nie ma w swoim PKD określonego typu usług lub działalności. Albo zalega z jakimiś opłatami wobec państwa. Ale jeśli masz zarejestrowaną działalność, a dostawa określonego typu, choć nie wpisana w PKD, nie jest twoim głównym typem działalności tylko, nazwijmy to, jednorazową akcją, to CBA może cię pocałować. Są na to orzeczenia sądów. Gorzej jest z opinią negatywną, bo to zazwyczaj oznacza, że firma jest krzakiem - mówi o2.pl osoba znająca realia pracy Biura.

Warto przypomnieć, że największe zastrzeżenia opinia publiczna miała m.in. do zakupu respiratorów od handlarza bronią, którego nazwisko pojawiało się na liście nielegalnych handlarzy ONZ, czy zakupu maseczek ochronnych od instruktora narciarstwa, znajomego ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Co więcej?

Oprócz tego, z raportu możemy dowiedzieć się, ile spraw wszczęło CBA (w ubiegłym roku 552 - więcej niż w 2019 i 2018 r.). Więcej niż w poprzednich latach jest także prowadzonych postępowań przygotowawczych. Mniejszej liczbie osób postawiono także zarzuty (2 088 w stosunku do 2 226 w roku 2018 r.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(31)
Pankracy
rok temu
I znowu jątrzycie i pokazujecie waszą opinię , moja jest inna. Trzeba jak najszybciej was tzn. WP , TVN , PO i Gazetę Wyborczą zlikwidować i wówczas zapanuje spokój w kraju.
wierząca
rok temu
Pracownikom i rodzinom tych z ZUS-u, sanepidu i tym podobnych życzę za pośrednictwem naszego Pana Najwyższego śmierci w męczarniach.
Patriota
rok temu
Nikt zdrowy i uczciwy nie wstąpi teraz ani do policji ani do żadnych skundlonych służb, ani do tego syfu MON.
Szef
rok temu
Każde Państwo na świecie ma swoją mafię tylko w Polsce Mafia ma swoje Państwo. Brawo wyborcy PiS !!!
prawda
rok temu
PiS to zorganizowana grupa przestępcza okradająca Polskę i Polaków.
walek
rok temu
Chłopaki się urządzili i zadbali o swoje rodziny.
zasada Kaczyń...
rok temu
Odpalasz działę na konto partyjne i wszystkie machloje są tuszowane.
maly
rok temu
a co robilo CBA przed trefnymi zakupami,ze do nich doszlo z duzymi szkodami dla Panstwa i dla ludzi,dlaczego jeszcze nie siedzi w wiezieniu ten "zbrojmistrz" od respiratorow,moze to ten nienaruszalny "Towarzysz PiSu"
Xyh
rok temu
Wychodzi z tego, że CBA jest CBA tylko z nazwy, a realne kompetencje i możliwości leżą i kwiczą.
radzik
rok temu
Gdyby nie prawo, to ręka nie zadrżałaby mi wykonując wyroki na politykach
To dlaczego
rok temu
Szumowski z tym drugim złodziejem jeszcze nie siedzą?
Orzeł
rok temu
Suwerenie pamiętaj: Towarzyszy partyjnych się nie wsadza, daje im się za to w nagrodę inne intratne posadki!!!
Jorg57
rok temu
Czyli "nierealne" (nieistniejące) firmy ale nasze pieniądze i osoby które je "przytuliły" już "realne" (istniejące) tylko służby nie chcą swojakom robić krzywdy.
adam
rok temu
Chyba w książce Lalka, Wokulski okazał się solidnym dostawcą dla carskiego wojska, bo jego dostarczane buty po pierwszym marszu miały jeszcze podeszwy. Czy CBA było tylko wstrząśnięte i zmieszane (jak wino z filmów o agencie 007) czy tylko wyrazili swoje zaniepokojenie?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić