Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

CBA weszło do węglowego giganta. Zabezpieczono dyski i dane

111
Podziel się:

W poniedziałek agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do JSW Logistics. To przedsiębiorstwo z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zabezpieczano dyski twarde, nośniki danych i informacje z chmury. Według ustaleń o2.pl to pokłosie ubiegłorocznej wizyty CBA w spółce.

CBA weszło do węglowego giganta. Zabezpieczono dyski i dane
Agenci CBA weszli do siedziby JSW Logistics (East News)

Zgodnie z naszą wiedzą do JSW Logistics weszli funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA. To już kolejna wizyta biura w spółce. Pierwsza miała miejsce w ubiegłym roku. Teraz sytuacja jest poważniejsza.

CBA szukało danych, których nie przekazała im spółka. Według naszych informacji chodziło o faktury na zakup mebli, które mogły być zawyżone oraz o dokumenty dotyczące zakupów pociągowych lokalizatorów GPS.

JSW Logistics zajmuje się m.in. transportem kolejowym węgla z kopalń do odbiorców. Chodzi o duże pieniądze, liczone w setkach tysięcy i milionach złotych. A nie wszystkie dokumenty zostały CBA przekazane w ubiegłym roku.

Zobacz także: Kryzys klimatyczny. Czas odejść od węgla, górników trzeba przekwalifikować. Tanio nie będzie, ale się opłaca

CBA domagało się od firmy m.in. wydania ksiąg-rejestrów pism przychodzących i wychodzących z firmy. Dotyczą one danych za rok 2017 i 2018. CBA domagało się też informacji dotyczących służbowego sprzętu: telefonów, komputerów i tabletów.

Wydanie wymienionych wyżej dokumentów zostało w ubiegłym roku wstrzymane. Polecenie takie wydać miał ustnie - czego dowodzi dokumentacja, którą widzieliśmy - prezes zarządu spółki Marek Gralec.

Kiedy pojawiły się wątpliwości (postanowienie prokuratorskie, którego sygnaturą dysponujemy, było konkretne i wskazywało, co należy przekazać CBA), osoby odpowiedzialne formalnie za nadzór nad organizacją pracy zespołu próbowały wycofać się z przekazanych dyspozycji.

To było wejście, nazwijmy to, uzupełniające. Zabezpieczyli informacje cyfrowe, dyski, dane z chmury i dokumenty. To, czego nie dostali, bo władze firmy nie chciały przekazać - mówi informator o2.pl.

Sytuacja jest co najmniej trudna. Zajmuje się tym z ramienia zarządu jeden z najbliższych współpracowników prezesa. Niewykonanie polecenia prokuratury może być dla władz spółki brzemienne w skutkach. Szczególnie jeśli prokuratura włączyła do sprawy CBA. Do sprawy będziemy wracać i opisywać kolejne kroki śledczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(111)
Ciemny lud
10 miesięcy temu
Temat jest odwróceniem uwagi od Obajtka i jego przekretow
Gość
12 miesięcy temu
Pewnie nie odpalił komu trzeba i ile trzeba. Jakby umiał się dzielić to nie byłoby kontroli.
jaa
rok temu
To powód dlaczego PIS stawia na spółki Skarbu Państwa. Można kraść zgodnie z literą prawa, są nieefektywne ale mogą w nich przetrwać najgorsze czasy funkcjonariusze partyjni.
jolo
rok temu
Co chwilę prezesi się zmieniaja i jeden po drugim tylko pod siebie działa byle się nachapać. Firmy które dla nich pracują to najlepiej żeby za darmo.
jacykowski
rok temu
Ha ha ha likwidacja górnictwa w pisowskim stylu. Gornicy zostaną oskarżeni o malwersacje i lapownictwo co będzie powodem do likwidacji kopalń.No cóż jak to mówią ciemny lud zrobił swoje ciemny lud może odejsc
😡😡😡😡😡😡
rok temu
Przecież to śmierdzi na kilometr… tym bardziej ze JSW chciała przejąć kopalnie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Dębieńsko na Górnym Śląsku. Teraz spółka Prairie pozywa Polskę o 4,2 mld zł za blokowanie rozwoju należących do spółki kopalni w Polsce. Czy to nie jest dziwne ze CBA szuka jakiś dokumentów?????
Leshido
rok temu
Czyli krótko mówiąc, złodzieje przyszli do złodzieji. Nic nowego
Jackowski
rok temu
Wywalą z roboty wszystkich górników i same prezesy zostaną a potem zamknom kopalnie bo nie rentowne
Bibliolog
rok temu
Protestów siem zachciało w stolycy? To teraz majom...
Stan
rok temu
Teraz CBA są rycerzami namaszczonymi przez Prezydenta
POL-ang
rok temu
W każdej spółce SKARBU PAŃSTWA są PRZEKRĘTY w MILIONACH PRZEZ RZĄDZĄCA koalicję normą i standardem są TAKIE RZĄDZENIA nieuki BEZ ZNACZENIA WAŻNE że KAOLICJANCI pis w PARZE
Goldengecko
rok temu
Tak pewnie zwolnią jakiegoś prezia a ten dostanie fuchę w innej spółce jeszcze z pierwszej dostanie odprawę
Goldengecko
rok temu
Widzę że te spółki węglowe w Polsce to takie Państwo w państwie
Jerry
rok temu
Górnicy protestują, więc CBA na kontrolę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić