oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Sprzątali wiatrołomy. W druha uderzył piorun

4

Intensywne burze przechodzą przez zachodnią Polskę. Kolejne zgłoszenia spływają do służb. Podjęto decyzję o ewakuacje obozów harcerskich na całym Pomorzu. W okolicach Trójmiasta wywróciły się rowery wodne. W wodzie znalazło się 9 osób.

Sprzątali wiatrołomy. W druha uderzył piorun
Nawałnice przechodzą nad Polską. Ewakuowano harcerzy. Trudne warunki na wodzie. (PAP, Marcin Bielecki)

Niebezpieczne nawałnice przechodzą przez Polskę. W związku z niebezpieczną pogodą podjęto decyzję o ewakuacji kilkuset osób przebywających na obozach harcerskich na Pomorzu. Jak podaje portal rmf24.pl, działanie to miało charakter prewencyjny.

Harcerze z obozu w Gołupiu znalazły schronienie w miejscowej szkole. 113 obozowiczów znad jeziora Gałęzów przeniesiono do szkoły w Niepoględziu. Blisko 500 osób z obozów zlokalizowanych nad jeziorem Kałębie, w Pelplinie, Czernicy i Bursach ewakuowano do pobliskich świetlic i szkół.

Do dramatycznej sytuacji doszło w Tuchomiu w okolicach Trójmiasta, gdzie nawałnica doprowadziła do wywrócenia się rowerów wodnych. 9 korzystających z nich osób znalazło się w wodzie. Osiem bezpiecznie dotarło do brzegu, służby prowadzą poszukiwania jednego z rozbitków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ludzie uciekli w popłochu z plaży. "Ludzie, co się dzieje w tym kraju?"

Koszmarnego pecha miał druh OSP z Głodowa w pow. kościerskim, który usuwał wiatrołomy, kiedy został porażony piorunem. Jego stan jest na razie nieznany, wiadomo, że był przytomny, kiedy trafił do szpitala.

Nawałnica zaskoczyła również instruktorów żeglarstwa z grupą dzieci. Pogoda utrudniła im dotarcie do gdyńskiego portu. Opiekunowie wzięli dzieci na swój ponton, gdzie czekali na pomoc ratowników. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Tylko do godziny 20 odnotowano na Pomorzu 260 interwencji Straży Pożarnej. Najgorsza sytuacja jest w powiecie stargardzkim.

Burze przetaczają się przez zachodnią i północną część kraju

Burze będą pojawiać się także w nocy. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że linia burz będzie się w kolejnych godzinach przesuwać w kierunku wschodnim. Najgwałtowniejszych zjawisk należy spodziewać się w pasie od Pomorza i Warmii przez centralną Polskę aż po Śląsk.

W trakcie burz może dojść do nawalnych opadów deszczu, od 25 do nawet 50 mm. W trakcie burz możliwe silniejsze podmuchy wiatru przekraczające 80 km/h. Lokalnie wiatr może sięgać w porywach 100 km/h. W dalszym ciągu możliwe opady gradu do 2-5 cm.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić