Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Strajk Kobiet. Zagraniczne gwiazdy wspierają protestujących Polaków

34

Strajk Kobiet przybiera na sile. Protestują młodzi ludzie w całej Polsce. Okazuje się, że mogą liczyć na wsparcie zagranicznych gwiazd.

Strajk Kobiet. Zagraniczne gwiazdy wspierają protestujących Polaków
Miley Cyrus, Zaraz Larsson i Antoni Porowski wspierają protestujących (Getty Images)

W całym kraju trwają demonstracje po czwartkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Zakazuje ona aborcji w przypadku ciężkiego lub nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Protestujących wsparły gwiazdy z innych krajów.

Strajk Kobiet. Zagraniczne gwiazdy wspierają protestujących

Młodzi ludzie wyszli na ulice miast w całej Polsce po czwartkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W niedzielę protestujące osoby wchodziły także do kościołów z banerami i ulotkami. Demonstranci nie zgadzają się zaostrzeniem przepisów aborcyjnych.

O sytuacji w Polsce głośno jest za granicą. Protesty w Warszawie i innych polskich miastach są opisywane przez światową prasę. Nie brakuje zagranicznych aktorów, piosenkarzy i artystów, którzy wspierają protestujących.

Protesty ws. aborcji. Demonstrantów wspierają zagraniczne gwiazdy

Wśród gwiazd, które nagłaśniają wiadomość o protestach w Polsce, jest piosenkarka Anne-Marie. Wokalistka znana z hitów takich jak "Alarm", "Ciao Adios" czy "Friends" popiera demonstrantów. Kobieta opublikowała na Instagramie wymowne zdjęcie.

Polska. Jestem z wami – napisała.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Do sprawy odniosła się także wokalistka Zara Larsson. Podkreśliła, że możliwość dokonania aborcji to fundamentalne prawo każdej kobiety. Larsson dodała, że kobiety powinny same decydować o tym, czy chcą być w ciąży.

Do osób, które mówią, że dbają o nienarodzone dzieci: Nie, po prostu nie dbacie o życie kobiet. Statystyki pokazują, że w państwach, gdzie aborcja jest nielegalna, nie zmniejsza się liczba zabiegów. Zabiegi te stają się po prostu mniej bezpieczne. Jeżeli kobieta nie chce być w ciąży, zrobi wszystko, by tak nie było – napisała piosenkarka.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Miley Cyrus udostępniła natomiast grafikę instagramowego profilu "Cielesne". Opisuje ona szczegóły przepisów aborcyjnych w Polsce. Opowiada również o protestach.

Tysiące maszerują w Polsce w obronie praw człowieka po tym, jak w zeszłym tygodniu ogłoszono, że aborcja zostanie prawie całkowicie zakazana w tym kraju – można przeczytać na grafice.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Post na Twitterze umieścił również brytyjski wokalista Yungblud. Podkreślił, że aborcja powinna być podstawowym prawem człowieka. Muzyk liczy na to, że wiadomość o tym co się dzieje w Polsce rozprzestrzeni się na świecie.

Polsko, tak mi przykro. Stoję z tobą – napisał Yungblud.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

O sytuacji polskich kobiet opowiedział także Antoni Porowski. Pochodzący z Kanady aktor ma polskie korzenie, jest także mocno związany z polską kulturą. Porowski grał m. in. w programie Netfliksa "Queer Eye".

Powiedzieć, że był to trudny tydzień dla kobiet w Polsce, to niedomówienie. Myślę o was wszystkich – podzielił się swoimi przemyśleniami Porowski.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Obejrzyj także: Strajk kobiet. Protesty na Placu Trzech Krzyży. Są race i petardy

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić