Świat miał tego nie zobaczyć. Wyciekły nagrania z Wuhan

238

Światło dzienne ujrzały potajemnie nagrywane w Wuhan materiały filmowe. Zarejestrowano je na samym początku pandemii koronawirusa. - Szpitale ukrywały prawdę - twierdzi jeden z dziennikarzy, którzy byli w chińskiej metropolii w styczniu 2020 roku.

Świat miał tego nie zobaczyć. Wyciekły nagrania z Wuhan
(YouTube)

Film "3 Days that Stopped the World" (ang. "3 dni, które zatrzymały świat") został wyemitowany przez katarską telewizję Al-Dżazira. Film to wynik śledztwa dwóch chińskich dziennikarzy, którzy z ukrycia nagrywali to, co się działo w Wuhan na początku pandemii.

Koronawirus w Wuhan. Chiny ukrywały rozmiary pandemii COVID-19?

Pokazane na filmie "3 Days that Stopped the World" materiały zostały wykonane między 19 a 22 stycznia 2020 roku. Dziennikarze dotarli do Wuhan w prowincji Hubei na kilka dni przed jego całkowitym zamknięciem. W tamtym okresie w mieście – zgodnie z oficjalnymi przekazami rządu – było kilkaset przypadków COVID-19.

Już w styczniu 2020 r. za źródło wirusa uznawano targ z owocami morza. Gdy tylko dziennikarze – co uchwycono także na materiałach wideo – znaleźli się w jego pobliżu, natychmiast zostali otoczeni przez funkcjonariuszy policji, którzy pytali, co tam robią. Podobna sytuacja miała miejsce, gdy mijali szpitale pełne chorych na COVID-19.

Dziennikarze prowadzili także rozmowy z mieszkańcami Wuhan. Większość jeszcze wtedy nie traktowała COVID-19 jako zagrożenia i dziwiła się, gdy pytano ich o noszenie maseczek ochronnych. Doszło nawet do sytuacji, gdy jednego z reporterów poproszono o odsłonięcie nosa i ust, gdy podszedł do stoiska z produktami.

Oczywiście, jesteś przesadnie przejętym obcym. Tutaj wszystko jest w porządku – powiedział pracownik stoiska.

Ponieważ dziennikarze nie mogli upublicznić zdobytych materiałów w Chinach, w tajemnicy przekazali je telewizji Al-Dżazira. W filmie krytykują chiński rząd za niewłaściwą, jak przekonują, reakcję na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Niedobór personelu i sprzętu doprowadził do tego, że wielu zarażonym pacjentom z Wuhan odmówiono leczenia. To tragikomiczne, a szpitale ukrywały prawdę – komentuje jeden z dzienikarzy.
Zobacz także: Zobacz też: W sercu kwarantanny. Zobacz, jak teraz wygląda życie w Wuhan
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić