Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Światowe media o słowach Andrzeja Dudy ws. LGBT. Dominuje jeden wniosek

157

Słowa Andrzeja Dudy na temat LGBT odbiły się szerokim echem nie tylko w polskich mediach. Wypowiedź obecnego prezydenta skomentowali także zagraniczni dziennikarze. W jaki sposób ją odebrali? Często powtarza się jeden wniosek.

Światowe media o słowach Andrzeja Dudy ws. LGBT. Dominuje jeden wniosek
Zagraniczni dziennikarze odnieśli się do słów prezydenta Dudy na temat LGBT (PAP, Krzysztof Świderski)

Jak podaje "Wirtualna Polska", do słów Dudy odnieśli się m.in. dziennikarze amerykańskich mediów "New York Times", "Bloomberg" oraz brytyjskich "Reuters" i "The Guardian". Skomentowali m.in. podpisanie przez prezydenta Karty Rodziny oraz określanie LGBT "ideologią" na spotkaniu z mieszkańcami Brzegu na Opolszczyźnie.

Próbuje nam się wmówić, że to ludzie, a to jest ideologia – cytuje Andrzeja Dudę "WP".

Wypowiedź Andrzeja Dudy wywołała poruszenie w Polsce. Skrytykowali ją m.in. kandydat Lewicy w wyborach prezydenckich Robert Biedroń oraz poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.

(...) Panie Duda. Kampania się skończy, a krew na rękach pozostanie. Skończmy z tą nienawiścią! – napisał Robert Biedroń na Twitterze ("WP").
Zobacz także: Zobacz też: 8.06.20 r. RPO prof. Adam Bodnar o wyborach, atakach TVP na Trzaskowskiego i LGBT oraz ułaskawieniu Jana Śpiewaka

Wybory prezydenckie 2020: zagraniczni dziennikarze komentują wypowiedź Andrzeja Dudy o LGBT

"New York Times" podaje, że kwestia LGBT stała się kluczową w kampanii prezydenckiej. Określa ją jako element "pojedynku" między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim, który wielokrotnie nawoływał do tolerowania innych orientacji.

(...) prawa gejów stają się kluczowym tematem kampanii w wyborach prezydenckich, w pojedynku między Dudą, wspieranego przez przez nacjonalistyczną, konserwatywną partię rządzącą, a prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, który wezwał do tolerancji dla gejów i lesbijek – czytamy w "New York Times".

"Reuters" także wskazuje, że krytyka LGBT ma związek z wyborami prezydenckimi. W artykule położono nacisk na to, że Andrzej Duda przedstawia inne orientacje seksualne jako przykład działań "zagranicznych wpływów", które podważają polskie tradycje.

W artykule "Bloomberg" podjęto temat Karty Rodziny. Dziennikarze wskazywali, że Andrzej Duda i wspierająca go Prawo i Sprawiedliwość starają się przyciągnąć katolickich wyborców. Krytyka LGBT ma być jedną z form zdobycia głosów wierzących Polaków.

(Sztab Dudy – przyp. red.) wraca do taktyk stosowanych przez nacjonalistyczną, rządzącą partię Prawa i Sprawiedliwości, by przyciągnąć wyborców w zagorzale katolickim europejskim państwie – podaje "Bloomberg".

"The Guardian" poruszył temat okładki tygodnika "Sieci", na której przedstawiono Rafała Trzaskowskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020 ma na niej tęczową opaskę oraz czarna bluzę z napisem "ekstremistyczny kandydat". Brytyjscy dziennikarze sugerują, że działania Andrzeja Dudy są spowodowane ostatnim spadkiem poparcia w sondażach i próbą odzyskania popularności.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić