aktualizacja 

"Sypnęło nimi w lesie". Grzybiarze są zachwyceni

2

Sezon na leśne wędrówki ciągle trwa i w lasach możemy spotkać prawdziwe okazy. Na profilu Nadleśnictwa Baligród na Facebooku pojawiło się zdjęcie, które z pewnością zachwyceni wszystkich grzybiarzy.

"Sypnęło nimi w lesie". Grzybiarze są zachwyceni
"Sypnęło nimi w lesie". Grzybiarze są zachwyceni (Licencjodawca, Wojtek Jargi�o)

Grzybobranie to zajęcie bardzo przyjemne i relaksujące, a obfite zbiory dają pole do popisu w kuchni. Najlepszy czas na zbieranie grzybów zaczyna się w połowie lata i przy sprzyjających warunkach trwa do późnej jesieni.

Sezon na grzybobranie w Polsce trwa w najlepsze. Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. W lasach występują także grzyby, które są trudne do zidentyfikowania. Wiele z nich jest jeszcze nieodkrytych.

Zdecydowana większość Polaków zbiera grzyby, które doskonale zna. Jednymi z nich są prawdziwki, których mamy teraz prawdziwy wysyp. Najdobitniej pokazało to Nadleśnictwo Baligród, na którego profilu możemy znaleźć fotografie z lasów w leśnictwie Jabłonki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Pasja jest kobietą". Lidia Popiel: Każdy ma prawo do swojego życia
Po ostatnich opadach deszczu w lesie pojawiły się grzyby, a ich wysyp na pewno ucieszy licznych grzybiarzy - podkreśla pani Elżbieta. - Ale tam grzybów! A ja dziś chodziłam po lesie pół dnia i 5 sztuk znalazłam Jest bardzo sucho - przyznaje z kolei pani Danuta.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Prawdziwki świetne do suszenia

Najlepszym wyborem do suszenia są grzyby posiadające gąbkę na spodzie kapelusza. To m.in. borowiki, prawdziwki, podgrzybki oraz koźlaki. Ważne, aby suszyć jedynie jadalne grzyby, które również się do tego nie nadają. Dlatego jeśli nie znamy się na ich rodzajach lepiej sobie odpuścić.

W drugiej kolejności zdobycze lasu trzeba dobrze oczyścić z ziemi, piachu oraz ściółki (bez użycia wody). Suszyć grzyby można na słońcu, grzejniku lub nad kuchenką, a także w piekarniku.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić