Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Syreny alarmowe w całej Polsce. Co się dzieje?

65

Syreny alarmowe w całej Polsce. Co oznaczają? Jak powinniśmy się zachować? Co robić, gdy usłyszymy syreny?

Syreny alarmowe w całej Polsce. Co się dzieje?
Syreny alarmowe (Pixabay)

Syreny alarmowe w Polsce

Co to oznacza, gdy słyszymy syreny alarmowe? Dlaczego wyją? Jak się okazuje, w dniach 6-9 października 2020 roku w całej Polsce odbywają się ćwiczenia RENEGADE/SAREX-20 z wykorzystaniem systemów alarmowania wojsk i ludności cywilnej.

Ćwiczenia RENEGADE/SAREX-20. Dlaczego słychać syreny alarmowe?

Jak przekazały urzędy wojewódzkie, m.in. Małopolski Urząd Wojewódzki, w ramach ćwiczenia na 6 października 2020 roku zaplanowano użycie sygnałów alarmowych (sygnał akustyczny emitowany przez syreny alarmowe) dotyczących zagrożenia z powietrza.

Na czym polegają ćwiczenia z użyciem syren alarmowych? Ćwiczenia RENEGADE/SAREX-20 z użyciem syren alarmowych to trening postępowania na wypadek, gdyby obcy statek powietrzny, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej, naruszył przestrzeń powietrzną Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak długo wyją syreny alarmowe? Podczas ćwiczeń przez 3 minuty jest emitowany modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu, a z kolei odwołanie alarmu następuje poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren.

Gdzie dokładnie słychać syreny alarmowe? Według informacji podanych przez Śląski Urząd Wojewódzki, alarmowanie z użyciem syren odbywa się tylko w lokalizacjach znajdujących się na trasie ewentualnego przelotu statku powietrznego.

Syreny alarmowe. Jak się zachować?

W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności - przekazał Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Zobacz także: Piotr Zgorzelski zakażony koronawirusem. Wicemarszałek: "Czuję się z tym kiepsko"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić