aktualizacja 

Szalony plan Władimira Putina? Przedstawił swoją "teorię zwycięstwa"

Władimir Putin uważa, że Rosja wygra wojnę w Ukrainie. O swojej "teorii zwycięstwa" opowiedział na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Eksperci z Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przeanalizowali to wystąpienie i zauważyli, że Putin nie wszystko przewidział.

Szalony plan Władimira Putina? Przedstawił swoją "teorię zwycięstwa"
Teoria zwycięstwa Putina, tak chce wygrać wojnę w Ukrainie (ONS, Tucker Carlson Network)

"Prezydent Rosji ogłosił 7 czerwca swoją teorię zwycięstwa na Ukrainie, która zakłada zdolność rosyjskich sił do stopniowego, pełzającego natarcia, uniemożliwienia stronie ukraińskiej skutecznych kontrnatarć i wygrania wojny na wyniszczenie" – zauważają eksperci z ISW w najnowszym raporcie, analizując wystąpienie Władimira Putina.

Rosyjski dyktator podczas wystąpienia na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu oświadczył, że w Rosji nie ma potrzeby ogłaszania nowej mobilizacji. Jego zdaniem Moskwa nie musi się spieszyć - nie dąży do szybkiego osiągnięcia swoich celów na Ukrainie, a 160 tys. żołnierzy, których udało się zrekrutować w 2024 roku, wystarczy do prowadzenia natarcia.

Strategia Putina. Zachód przestanie wspierać Ukrainę?

Eksperci z ISW zwracają uwagę, że Władimir Putin nie wszystko przemyślał. Jego "teoria zwycięstwa" ma opierać się na "krytycznym założeniu", że Zachód przestanie wspierać Ukrainę (opóźnienia w dostawach utwierdziły go w tym przekonaniu). Zdaniem ekspertów nie ma powodów, by tak twierdzić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Eksplozje na Krymie. Moment ataku na rosyjski okręt
Teoria zwycięstwa Putina opiera się na zdolności Rosji do przetrwania i przezwyciężenia obiecanej przez Zachód pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz na ukraińskich wysiłkach zmierzających do zmobilizowania większej części swojej gospodarki i ludności na rzecz działań wojennych [...] - pisze ISW (cytat za: wiadomosci.gazeta.pl).

Eksperci przyznają, że brak wsparcia ze strony krajów zachodnich w końcu doprowadziłby "do załamania się frontu i zwycięstwa Rosji w Ukrainie", w związku z czym niezbędne jest kontynuowanie dotychczasowych działań.

Zachód musi aktywnie dostarczać siłom ukraińskim niezbędny sprzęt i broń na taką skalę, w czasie i z częstotliwością, jakiej wymagają siły ukraińskie do operacji mający na celu wyzwalanie znacznych połaci okupowanej Ukrainy i podważać przekonanie Putina, że może on stopniowo podbijać Ukrainę [...] - zaznaczają eksperci ISW.

Ich zdaniem wsparcie Zachodu to warunek konieczny, by Ukraina mogła odeprzeć rosyjski atak. Bez tego Kijów upadnie i znajdzie się pod brutalną okupacją Moskwy.

Autor: APOL
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić