Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

COVID-19. Polski rząd przygotował plan. Wiadomo, kto dostanie szczepionkę

42

Wiele osób z niecierpliwością czeka na szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Niektórzy twierdzą, że ten specyfik pozwoli na powrót do normalnego funkcjonowania. Póki co szczepionki nie ma, ale wiemy, do kogo trafi w pierwszej kolejności, kiedy już uda się ją pozyskać.

COVID-19. Polski rząd przygotował plan. Wiadomo, kto dostanie szczepionkę
Szczepionka na COVID-19 tylko dla wybranych (Pixabay)

Rząd przygotował specjalny plan. Zakłada on początkowo zaszczepienie około 9 do 10 milionów Polaków.

"Dziennik Gazeta Polska" podaje, że na start nasz kraj kupi około 20 mln dawek. To dlatego, że większość preparatów, nad którymi trwają prace, wymaga powtórzenia iniekcji.

Resort zdrowia na razie nie odnosi się do tych ustaleń. Tłumaczy jedynie, że nie jest przewidywane nałożenie obowiązku szczepienia. Zastosowanie tego specyfiku ma być jednak rekomendowane.

Koronawirus w Polsce. Dla kogo szczepionka?

"DGP" ustalił, kto w pierwszej kolejności będzie mógł skorzystać ze szczepionki. Taki przywilej zyskają seniorzy, a także pracownicy medyczni.

Z założeń wynika, że będzie on dostępny dla wybranych grup, w tym przede wszystkim pracowników służby zdrowia, a także osób po 65. roku życia oraz z chorobami współistniejącymi. Decyzja o tym, jakie preparaty ostatecznie zostaną podane Polakom, należy do Ministerstwa Zdrowia. Rząd wybiera z puli sześciu, których zakup wynegocjowała Komisja Europejska. Z naszych informacji wynika, że w Polsce największa liczba szczepionek ma zostać zakupiona od firmy Astra Zeneca - donosi tygodnik.
Zobacz także: Wyścig po szczepionkę. Naukowcy szukają leku przeciwko COVID-19
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić