WHO szuka szczepionki na koronawirusa. Stanowcza reakcja USA. Nie pomogą

61

Administracja prezydenta Donalda Trumpa poinformowała, że USA nie przyłączą się do sojuszu COVAX, na którego czele stoi WHO. Sojusz stawia sobie za cele opracowanie i masową dystrybucję szczepionki na koronawirusa.

WHO szuka szczepionki na koronawirusa. Stanowcza reakcja USA. Nie pomogą
(Getty Images)

Rządzący w USA podjęli decyzję. Stany Zjednoczone nie przyłączą się do międzynarodowych wysiłków na rzecz opracowania i dystrybucji szczepień przeciwko koronawirusowi. Decyzja, tłumaczą Amerykanie, podyktowana jest niezgodą na "ograniczanie" ich przez grupy wielostronne, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - informuje "Deutsche Welle".

Do kierowanego przez WHO programu COVAX przystąpiło wiele krajów. Wśród nich jest wielu sojuszników USA, takich jak między innymi Japonia czy Niemcy. Inicjatywa pozwoli członkom na uzyskanie dostępu do szeregu szczepionek, tak aby po opracowaniu skutecznego rozwiązania objąć nią większy obszar świata.

Krytycy wyrażają zaniepokojenie decyzją Stanów Zjednoczonych. Zdaniem wielu z nich decyzja jest krótkowzroczna i odcina kraj od najszybszego dostępu do szczepionki. Głos w tej sprawie zabrał na Twitterze lekarz i kongresmen Ami Bera.

Przystąpienie do COVAX jest prostym środkiem gwarantującym USA dostęp do szczepionki - bez względu na to, kto ją opracuje jako pierwszy - napisał kongresmen.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Koronawirus w USA

USA jest krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię koronawirusa. Od jej początku wirusem zakaziło się tam ponad 6 milionów osób. Około 185 tysięcy z nich zmarło. Liczba dziennych zakażeń nadal jest wysoka i utrzymuje się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy.

Zobacz także: Nawet 300 tysięcy zgonów na koronawirusa w USA. Specjaliści prezentują nowe dane

Przeczytaj także:

Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić