Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Szef wywiadu Ukrainy głównym celem Putina?

37-letni Kyryło Budanow to szef ukraińskiego wywiadu, który staje się jedną z najważniejszych osób w kraju. Młody generał jest także głównym celem wojska rosyjskiego i Władimira Putina. Ekspert wyjaśnia, dlaczego właśnie jego Rosjanie chcieliby dopaść najbardziej.

Szef wywiadu Ukrainy głównym celem Putina?
Realny stan zdrowia Budanowa nie jest tak naprawdę znany (GETTY IMAGES)

Ostatnie informacje o Budanowie pochodzą z piątku (16.06). Rosja ogłosiła, że generał został ranny w ataku rakietowym. Doniesienia rosyjskiej propagandy szybko zweryfikował Andrij Jusow, zastępca Budanowa. Wojskowy stwierdził, że z 37-letnim szefem wywiadu jest wszystko ok.

Jego obecny stan nie jest jednak znany. The Telegraph dotarł do informacji potwierdzających, że Kyryło Budanow rzeczywiście żyje i ma się dobrze. Nikt nie ujawnił jednak dowodu np. w postaci fotografii ukraińskiego generała.

Z jakiego powodu wojsko rosyjskie tak bardzo chce dopaść Budanowa? Wszystko przez jego stanowczość i profesjonalizm w zarządzaniu służbami. Młody, ale jednocześnie bardzo doświadczony wojskowy zbudował formację, która jest bardzo dobrze poinformowana i szybko reaguje na rzeczywistość.

Putin chce dopaść bezwzględnego wojskowego z Ukrainy

Według wielu źródeł to właśnie ukraiński wywiad odpowiada za zamachy na czołowych, rosyjskich propagandzistów (chociaż oficjalnie nikt się do tego nie przyznaje). Sam Budanow nie jest typowym szpiegiem. Należy do bezwzględnych i niezwykle konsekwentnych ludzi. Takich właśnie boi się Władimir Putin.

Ten mężczyzna nie akceptuje standardowej etyki szpiegowskiej – powiedział dla The Telegraph profesor Mark Galeotti, autor książki "Wojny Putina: od Czeczenii po Ukrainę".

Ekspert wskazuje, że metody 37-letniego wojskowego mogą niekiedy szokować. Uprawia zaawansowaną partyzantkę i potrafi mocno dać się we znaki kremlowskiej propagandzie.

Metody Kyryło Budanowa są znane prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, ale polityk nie chce znać szczegółów operacji wojskowego wywiadu. Galeotti dodaje, że ukraiński przywódca dał Budanowowi coś w rodzaju politycznej carte blanche.

Oficjalnie Ukraina zaprzecza, że dokonuje jakichkolwiek działań wojskowych na terenie Federacji Rosyjskiej. Nieoficjalnie dzieje się to przy cichym przyzwoleniu zachodu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić