aktualizacja 

Tajemnicza śmierć wieloryba. Naukowcy są w kropce

6

Fale wyrzuciły na brzeg w Point St. George martwego wieloryba. Jego ciało pokryte było licznymi śladami ugryzień. Co zabiło tego ogromnego ssaka wodnego? Zagadkę tajemniczej śmierci zwierzęcia badają naukowcy.

Tajemnicza śmierć wieloryba. Naukowcy są w kropce
Martwy pływacz szary został wyrzucony na brzeg (Facebook, Tayler McCann)

Martwego pływacza szarego znaleziono 18 kwietniu na plaży w Point St. George, niedaleko miasta Crescent City w amerykańskim stanie Kalifornia. Okazały, 28-metrowy przedstawiciel waleni nosił na ciele stosunkowo świeże ślady zębów.

Tajemnicza śmierć wieloryba. Na ciele miał ślady ugryzień

Zwłoki zostały zbadane przez Dawn Goley, dyrektor programu Marine Mammal Stranding Program Cal Poly i jej uczniów. Badacze ustalili, że zwierzę, prawdopodobnie młode, było dość wychudzone - co nie jest jednak niczym niezwykłym o tej porze roku.

Oprócz śladów ugryzień, na ciele walenia nie zaobserwowano żadnych poważniejszych, śmiertelnych obrażeń. Z tego powodu naukowcy nie byli w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny jego śmierci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Martwy wieloryb na Hawajach. Zaskakujące, co wykazała sekcja

Choć bezpośrednia przyczyna śmierci pływacza szarego nadal pozostaje tajemnicą, eksperci łączą ją z atakiem orki, który został zarejestrowany na wideo w tej samej okolicy kilka dni wcześniej.

Sytuację uchwycił komisarz Crescent City Harbor Harry Adams, właściciel firmy czarterowej Stella's Adventures, który akurat znajdował się na łodzi. Widział, jak pięć orek zaatakowało trzy wale szare, a nagranie z incydentu udostępnił w sieci.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Goley wierzy, że te dwa incydenty są ze sobą powiązane, choć jest zdziwiona, że na ciele wieloryba nie znaleziono na to konkretnych dowodów.

W rzeczywistości jestem trochę zaskoczona, że nie widzę bardziej oczywistych oznak ataku orki - powiedziała "Wild Rivers Outpost".

Josh McInnes, badacz orków z Jednostki Badań nad Ssakami Morskimi Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, ma pewną hipotezę, która może wyjaśnić śmierć tajemniczą śmierć wieloryba. Uważa on, że stres związany z atakiem, zaostrzony faktem, że osobnik był już słaby i wychudzony, mógł zabić pływacza. Nie jest to jednak potwierdzona teoria.

Jeśli zwierzę jest już wychudzone i bardzo zestresowane, atak może spowodować jakąś niepożądaną reakcję, z powodu której zwierzę może umrzeć - stwierdził McInnes, cytowany przez "Wild Rivers Outpost".
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić