o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Tak łazik Perseverance wylądował na Marsie. NASA opublikowała wideo

7
Podziel się

Perseverance wylądował na powierzchni Marsa w czwartek. Do bezpiecznego opuszczenia łazika na powierzchnię użyto specjalnego lądownika. Na konferencji prasowej NASA zaprezentowała filmik z lądowaniana pojazdu Czerwonej Planecie.

Tak łazik Perseverance wylądował na Marsie. NASA opublikowała wideo
NASA pokazała film z lądowania łazika Perseverance na powierzchni Marsa (NASA)
bEabMglN

Misja Mars 2020 rozpoczęła się od udanego lądowania łazika Perseverance na powierzchni Czerwonej Planety 18 lutego 2021 roku. Od razu pojawiły się wtedy pierwsze wykonane przez pojazd fotografie Marsa. Teraz NASA udostępniła film nagrany przez ladownik Sky Crane, który opuścił łazik na linach.

Perseverance jest już na Marsie. NASA pokazała film z historycznego lądowania

Sky Crane to nowatorski pomysł na opuszczenie łazika na powierzchnię Marsa. Został zastosowany już przy poprzednim pojeździe, nazwanym Curiosity. Naukowcy musieli wymyślić sposób na bezpieczne postawienie pojazdu na ziemi.

bEabMglP

Wcześniejsze metody, takie jak spadochrony czy specjalne "poduszki" nie wchodziły w grę. Problemem była masa łazika. Perseverance waży 1025 kg, będąc cięższym od swojego poprzednika o 136 kg.

Sky Crane to moduł wyposażony w odrzutowe silniki. Platforma zawisła kilkanaście metrów nad powierzchnią planety i opuściła łazik na linach. Po bezpiecznym lądowaniu pojazdu i odcięciu lin Sky Crane wykorzystał pozostałe paliwo i odleciał jak najdalej od łazika, co ma na celu uniknięciu kolizji.

Lądownik rozbił się o powierzchnię Czerwonej Planety w dużej odległości od Perseverance. Warto zaznaczyć, że pierwotnie pomysł takiego lądownika wydawał się w środowisku NASA zbyt szalony, by można było z niego skorzystać. Podczas prac naukowców stwierdzono jednak, że jest on najbardziej bezpieczny i po prostu najlepszy.

bEabMglV

Łazik Perseverance eksploruje powierzchnię Marsa. Przesłał dźwięk z Czerwonej Planety

Kilka godzin wcześniej naukowcy podzielili się równie niesamowitym nagraniem. To dźwięki nagrane przez Perseverance. Na nagraniu usunięto odgłosy, które generuje sam łazik. Jak można się przekonać, na Czerwonej Planecie panuje względna cisza.

bEabMglW

Łazik Perseverance będzie poszukiwał na Marsie potencjalnych śladów życia. Pojazd zbierze także próbki marsjańskich skał, które w przyszłości mają trafić na Ziemię. Perseverance będzie miał ponadto za zadanie przetestować technologie, które będą wykorzystywane w misjach załogowych na Marsa, takie jak urządzenie produkujące tlen z dwutlenku węgla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEabMgmq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Luk
3 miesiące temu
Po co pisać bzdury, jak kogoś nie interesuje to niech nie czyta!
Radom
3 miesiące temu
Nawloką tam ziemskich wirusów i bakterii które zmutują i zasiedlą całego Marsa....Wkrotce nie bedziemy na nim lądowac a go omijac :-)
FredBulsara
3 miesiące temu
Niepotrzebnie tam lądują z kamerą. Tam nikogo nie ma bo jest lockdown.Marsjanie mają zakaz opuszczania mieszkań. Stoki narciarskie, puby,restauracje, siłownie, cukiernie, ciastkarnie ,baseny,hotele, pensjonaty,teatry i kina zamknięte.Otwarte są tylko super markety ,kościoły oraz restauracja sejmowa. Podobnie jak u nas na ziemi. Wybory też na Marsie wygrał PiS , ponieważ ogłosił wcześniej,że już nie ma żadnego zagrożenia pandemią. Po wyborach ogłosił PiS na Marsie kolejną falę tsunami epidemii.Od tej pory wszyscy są tam zamknięci pod powierzchnią planety w areszcie domowym czyli totalnym lockdownie i nie ma żadnego sensu tam do nich latać, ponieważ nie ma z kim pogadać.!!!
bEabMgmr
Cała Prawda
3 miesiące temu
Kolejny pic na wodę tak jak z lądowaniem na księżycu. Studia filmowe w Hollywood są dobrze wyposażone.
God Sun
3 miesiące temu
No to zaczęło się teraz co tydzień będą lądować na innej planecie ba nawet na Słońcu wylądują :)
Kubrick
3 miesiące temu
Guzik wylądowali ale barany się cieszą jak głupi trąbką. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę z budżetu !
Swojak
3 miesiące temu
Przepraszam a czy ten łazik pytał się słońca narodu czy może strzelać fotki
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić