Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

Tak się myśli prawą półkulą mózgu. Jaka to osobowość?

3

Większość ludzi nie ma symetrycznych twarzy, brwi, rąk, a nawet... mózgu. Tak, to znana już od dawna prawda, że jedna z półkul tego organu przeważa u zdecydowanej większości społeczeństwa. Wpływa to na ich charakter, sposób, w jaki wyrażają i reagują na emocje, jakie mają zdolności i... osobowość. A Ty już wiesz, czy należysz do tych osób?

Tak się myśli prawą półkulą mózgu. Jaka to osobowość?
Zdjęcie ilustracyjne (PAP)

Mózg to organ, będący swego rodzaju "centrum" układu nerwowego. Gdyby nie on, nie moglibyśmy mówić, chodzić, ruszać się.

Składa się on z dwóch półkul - prawej i lewej. Jedna z nich zwykle dominuje nad drugą. U zdecydowanej większości osób jest to lewa półkula. Mówi się tu o stosunku 80 procent dla "lewopółkulowców" do zaledwie 20 procent "prawopółkulowców"

"Prawopółkulowcy"

Co to oznacza w praktyce? Badania dowodzą, że prawa półkula mózgu odpowiada za kontrolowanie naszych emocji oraz myślenie abstrakcyjne.

O takich osobach mówi się więc, że cechują się ogromną wyobraźnią, myśleniem intuicyjnym, czy kreatywnością. "Prawopółkulowcy" są obdarzeni ponadprzeciętną fantazją.

Ciągle mają nowe pomysły. Nie mają problemów ze snuciem opowieści. Są też inteligentni - bez żadnego zastanowienia rzucą przy stole trudną metaforą. Doskonale odnajdują się zresztą w rozmowie - zwykle są duszami towarzystwa. Potrafią też być strasznymi gadułami.

Mają też bardziej wyostrzone zmysły. Intensywniej odbierają dźwięki, obrazy i zapachy. Ze względu na te wszystkie cechy doskonale odnajdują się w artystycznych zawodach. Wśród nich są często malarze, reżyserzy, rzeźbiarze, scenografowie czy projektanci - mody, biżuterii czy wnętrz.

A wy wiecie już, która półkula jest u was bardziej rozwinięta? Jesteście artystami czy pragmatykami?

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić