Taki widok w polskim kościele. Przy ołtarzu rękawiczki i zabawki

30

W niedzielę 24 września 2023 roku w Kościele katolickim obchodzony jest 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Z tej okazji proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie w Wielkopolsce ksiądz Jacek Dziel utworzył przed ołtarzem w świątyni specjalną instalację. Znalazły się w niej przedmioty migrantów z białoruskiej granicy. Ten widok daje do myślenia.

Taki widok w polskim kościele. Przy ołtarzu rękawiczki i zabawki
Taki widok w polskim kościele. Ksiądz przybliża losy imigrantów. (giewartow.eu, Parafia Rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego)

Ksiądz Jacek Dziel z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie (woj. wielkopolskie) przygotował w kościele niecodzienną instalację. Wszystko z okazji 109. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Przed ołtarzem ułożono rekwizyty, które wypożyczono od fundacji Bezkres. Znalazły się tam przedmioty, na które natrafiono na białoruskiej granicy. Wśród nich szczególną uwagę zwracały: rękawiczki, plecak, dziecięce ubranka czy zabawki. Umieszczono je na elementach ściółki leśnej.

109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Wyjątkowa instalacja w kościele

Przedmioty, które są tutaj rozłożone, to są przedmioty oryginalne, które pochodzą z obozowisk, także tych znajdujących się na terenie Polski na granicy polsko-białoruskiej - powiedział Dziel w trakcie kazania, co cytuje TVN24.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowela o ochronie granicy. Prawniczka o "niepokojących przepisach"

Duchowny poprosił wszystkich zebranych w kościele wiernych, by ci regularnie odmawiali modlitwy za migrantów "przekraczających granicę różnych krajów, różnymi drogami". Wskazał, że zawsze to konkretni ludzie mający imiona i nazwiska. Mówił, by nie zapominać również o tych osobach, które podczas trudnej wędrówki niestety zmarły.

Dodał, że na migrację można zareagować na dwa sposoby. - Przemocowa (opcja - przyp. red.), gdzie będziemy budować mury, zapory, nie wpuszczać tych ludzi, gdzie tak naprawdę nie rozwiązuje to problemu w żaden sposób. Ale jest też druga, ta która płynie z Ewangelii - byłem przybyszem, a przyjęliście mnie. Oczywiście chodzi o mądrą politykę, mądrą organizację pomocy tym osobom, nie o jakieś tylko spontaniczne działanie - powiedział specjalnie dla TVN24.pl.

Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić