aktualizacja 

Takich statystyk jeszcze nie było. Polacy masowo odchodzą od Kościoła

77776

Kościół w Polsce ma coraz mniej poparcia w społeczeństwie i traci coraz więcej wiernych. Najnowsze statystki pokazują, że tak źle nie było od lat.

Takich statystyk jeszcze nie było. Polacy masowo odchodzą od Kościoła
(pixabay.com)

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał dane za 2019 rok. Wskazują one na to, że sytuacja Kościoła w Polsce nie ma się najlepiej. Coraz więcej osób decyduje się na odejście od wiary katolickiej, a coraz mniej wiernych przyjmuje sakramenty lub bierze udział w mszy św.

Od śmierci Jana Pawła II maleje liczba wiernych uczestniczących w niedzielnej mszy świętej, od tamtego czasu nie zwiększa się już odsetek osób przyjmujących komunię świętą - zauważa ks.Wojsciech Sadoń, dyrektor Instytutu.

W ubiegłym roku 36,9 proc. wiernych uczestniczyło w niedzielnej mszy. To niemal 2 proc. mniej niż w roku 2018. Od 2010 roku odsetek wiernych biorących udział w mszy św. regularnie spada.

Statystyki wskazują również na to, że niewielu czuje również powołanie duchowe. Spada nie tylko liczba księży, ale i sióstr zakonnych i zakonników. Mimo wszystko parafii nie brakuje i ich liczba rośnie.

Liczby spadają również w innych kategoriach. W 2019 roku ochrzczono mniej dzieci, mniej też przystąpiło do komunii św. Coraz więcej rodziców decyduje również, o rezygnacji z uczęszczania na lekcję religii.

O tym, że sytuacja Kościoła ma się słabo świadczy również wzrost zainteresowaniem apostazją. Powstała strona internetowa, której celem jest liczenie polskich apostatów lub pomoc w przygotowaniu się do wypisania się z listy wiernych.

Zobacz także: Zobacz też: Kardynał George Pell o pedofilii w Kościele. "To rak"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić