o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
MMC
|

Takich statystyk jeszcze nie było. Polacy masowo odchodzą od Kościoła

908
Podziel się

Kościół w Polsce ma coraz mniej poparcia w społeczeństwie i traci coraz więcej wiernych. Najnowsze statystki pokazują, że tak źle nie było od lat.

Takich statystyk jeszcze nie było. Polacy masowo odchodzą od Kościoła
(pixabay.com)
bDKwEhHF

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał dane za 2019 rok. Wskazują one na to, że sytuacja Kościoła w Polsce nie ma się najlepiej. Coraz więcej osób decyduje się na odejście od wiary katolickiej, a coraz mniej wiernych przyjmuje sakramenty lub bierze udział w mszy św.

Od śmierci Jana Pawła II maleje liczba wiernych uczestniczących w niedzielnej mszy świętej, od tamtego czasu nie zwiększa się już odsetek osób przyjmujących komunię świętą - zauważa ks.Wojsciech Sadoń, dyrektor Instytutu.
bDKwEhHH

W ubiegłym roku 36,9 proc. wiernych uczestniczyło w niedzielnej mszy. To niemal 2 proc. mniej niż w roku 2018. Od 2010 roku odsetek wiernych biorących udział w mszy św. regularnie spada.

Statystyki wskazują również na to, że niewielu czuje również powołanie duchowe. Spada nie tylko liczba księży, ale i sióstr zakonnych i zakonników. Mimo wszystko parafii nie brakuje i ich liczba rośnie.

bDKwEhHN

Liczby spadają również w innych kategoriach. W 2019 roku ochrzczono mniej dzieci, mniej też przystąpiło do komunii św. Coraz więcej rodziców decyduje również, o rezygnacji z uczęszczania na lekcję religii.

O tym, że sytuacja Kościoła ma się słabo świadczy również wzrost zainteresowaniem apostazją. Powstała strona internetowa, której celem jest liczenie polskich apostatów lub pomoc w przygotowaniu się do wypisania się z listy wiernych.

Zobacz także: Zobacz też: Kardynał George Pell o pedofilii w Kościele. "To rak"
bDKwEhHO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKwEhIi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(908)
Mały
3 miesiące temu
Nic dziwnego jak w kościele słychać tylko DAJ pod domem parafialnym same nowe samochody a wierni czym?? Kościół za ostro się do polityki miesza do strajku kobiet się przyczynił jak tak dalej pozie to pewnie księża zaczną na stosie palić tych co mają inne zdanie księży nie interesuje nic poza kasą
Rib
3 miesiące temu
Co ma wiara do kościoła...Boga się ma w sercu a kościół to maszyna do zarabiania pieniędzy..
Lubię to
3 miesiące temu
Najwyższy czas w Polsce nie ma rządu, ZUS, służby zdrowia i kościoła jest tylko jedno wielkie oszustwo i wyłudzanie pieniędzy od biednych ludzi których nie stać teraz na chleb przez błędy tego obłąkanego rządu
bDKwEhIj
X-ray
3 miesiące temu
Cała nadzieja w młodym pokoleniu tak trzymać .Może w końcu po tylu latach pozbędziemy się zaborcy . Bravo
igła
3 miesiące temu
Wiara i religia to PRYWATNA sprawa każdego człowieka. Tymczasem kościół wpycha się z każdą sferę życia publicznego, organa władzy tańcują u Rydzyka i klaszczą pedofilom, wszędzie wiszą krzyże, święci się nawet betoniarkę, żadna uroczystość państwowa nie obędzie się bez klechy, a dzieciom pierze się mózgi od 3 roku życia. Z odwrotnym skutkiem - jak widać, wyrzucając miliardy złotych na pensje i emerytury klechów.
Najnowsze komentarze (908)
Kamil
3 dni temu
Kościół oczyszcza się. Apostazji nie dokona osoba wierząca w Boga, a jedynie osoba, która przez lata kultywowała tradycję narzuconą jej przez rodzinę lub społeczeństwo. Tak naprawdę to zwykła czynność urzędowa. Te osoby apostazji w swoim sercu dokonały już dawno. Człowiek wierzący, nieważne jak bardzo upadnie, nigdy od Boga nie odwróci się.
lool
5 dni temu
Do pracy idziesz, nie ma krajowej za godzinę. Sam jesteś szefem, każą płacić podatki, czynsz i ZUS, że żyjesz na skraju bankructwa. Kościół zwolniony z podatków. Jak tu ktoś napisał, Boga ma się w sercu. A dla przykładu Francja dla nowego przedsiębiorcy jest 3 lata zwolniony z podatków. W Polsce wciskanie kitu 50% ZUS od 1 do 7 stycznia rejestracja, rok 2019, w 2020 wydłużyli rejestrację. Katolicy z PIS tacy święci, że miliardy rozdają na propagandę, okradają Polskę. Nikt za to nie siedzi, sprawy umorzone. Za kradzież chleba upokorzenia w telewizji i piętnowanie. Ludzie obudźcie się, ten kraj to porażka, zachód śmieje się z naszego rządu i kościoła.
Paulus
miesiąc temu
Kosciol dzisiaj to "korporacja" wyludzajaca od panstwa i ludzi pieniadze.Wypisanie sie z kosciola jest JESZCZE spolecznie nieakceptowane ale powoliiii jeszcze pare latek i sie wszystko pouklada.Religia nie bedzie juz w szkole,ministrowie przestana juz wiecznie klekac....bo to az kabaretowe jak rzad 40 milionowego panstwa kleczy przed jakims obrazkiem.....
Khareema
2 miesiące temu
Dawno już powinniśmy rozstać się z tą wiarą, która naszemu narodowi została brutalnie narzucona z całkowitą do nas pogardą oraz zmarnowaniem i zaprzepaszczeniem naszej słowiańskiej cywilizacji.Takiego prania mózgów, jak to nam uczyniono, to nawet na Indianach nie zastosowano. W średniowieczu "kościół" popierał handel słowiańskimi niewolnikami, papieże pozwalali na to w swoich bullach, stwarzali możliwość handlu i ochronę żydowskim kupcom i tylko nieliczni protestowali. Ostatniemu się nie dziwię, chrześcijaństwo wywodzi się z religii żydowskiej i jest to tylko kontynuacja tego całego gówna. Może i na to wymyślono chrześcijaństwo i "przyjście mesjasza," aby poganie nie przyjmowali religii żydowskiej i nie wmieszali się do narodu żydowskiego.
Katolik
3 miesiące temu
Brawo, barwo, brawo. Wreszcie bedzie prawdziwy kościół a nie katolicy niedzielni i dla "tradycji". Juz czuje powiew świeżego powietrza w kościele. Trzeba wrócić do korzeni.
Mateo
3 miesiące temu
Ja jestem wierzący. Nawet bardzo. Ale nasi biskupi, prymas i księża są na dobrej drodze, bym tę wiarę utracił. A nie chcę. Ale to, co się dzieje z naszymi duchownymi to porażka do sześcianu i źle mi z tym. Bardzo źle. Módlmy się za naszych księży, by czerpali z mocy Ducha Świętego! Od zaraz.
Jaro
3 miesiące temu
Nadzieja w mlodym pokoleniu hahahaa dobre czesc tego mlodego pokolenia to zwolennicy LGBT a czesc to klijenci sklepow z dopalaczami ot mlode pokolenie
oleśniczanin
3 miesiące temu
Nareszcie Polacy przejrzeli na oczy brawo.
bDKwEhIb
Konrad
3 miesiące temu
Przypomna sobie o Bogu na lozu smierci
koniec kk
3 miesiące temu
Kościół jest zaprzeczeniem wiary w Boga. Kler swoim działaniem i wyglądem chce ośmieszyć Boga. Ich niezwykłe ubiory, nakrycia głów i to co trzymają w rękach biskupi czyli ta wyższa szarża oraz ich wypowiedzi dają duże złego do myślenia. Niema wśród działań kleru szacunku do nauk Boga o życiu. Jest zaprzeczeniem dobra.
codo
3 miesiące temu
I bardzo dobrze,że naród mądrzeje!!
Polak Mały
3 miesiące temu
Ta informacja tak często jest powielana, że zachodzi podejrzenie, że została Zmyślona przez jakiegoś wroga kościola
Ziko
3 miesiące temu
W dzisiejszych czasach nie sztuka jest odejść od kościoła kiedy prawie wszystko można racjonalnie wytłumaczyć sztuka jest pomimo całej antyklerykalnej nagonki wiarę zachowac. Kościół nie musi być wielki, wystarczy że będzie wierny.
olo
3 miesiące temu
ciężko na to kościół pracował
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić