aktualizacja 

To dopiero jest wzywanie! Zmiana czasu w Pałacu Buckingham

4

W nocy z 24 na 25 października na całym świecie cofnięto zegarki o godzinę. Zazwyczaj dzieje się to automatycznie w telefonach i sprzętach elektronicznych. Służba królowej Elżbiety II musiała jednak ręcznie przestawić aż tysiąc zegarów.

To dopiero jest wzywanie! Zmiana czasu w Pałacu Buckingham
Królowa Elżbieta II z zegarami (Getty Images, Anwar Hussein Collection)

Wiele osób narzeka na zmianę czasu z letniego na zimowy. Jednak mało kto przekonuje się tak dobitnie o jej negatywnych aspektach, jak służba królowej Elżbiety II. Monarchini posiada kolekcję tysiąca zegarów rozsianych po jej posiadłościach na terenie całej Wielkiej Brytanii. Wszystkie z nich są oczywiście zasilane za pomocą ręcznie obsługiwanych mechanizmów.

Żaden z zegarów królowej nie przestawia się automatycznie. W każdej z posiadłości znajduje się specjalista zajmujący się kolekcją. Ten weekend był dla nich wyjątkowo pracowity. Przestawienie wszystkich zegarów zajmie około 40 godzin. Należy również pamiętać, że pracownicy muszą zająć się też kilkoma wieżami zegarowymi.

Fjodor van den Broek jest odpowiedzialny za kolekcję zamku Windsor. Mężczyzna opowiedział telewizji BBC o swojej pracy. Pracownik poświęca jeden dzień w miesiącu na nakręcenie wszystkich zegarów, aby utrzymać wahadła w ruchu. W godzinach swojej pracy w zamku pokonuje nawet 16 tysięcy stopni. Fjodor opowiedział reż o dodatkowej strefie czasowej w zamku. Zegary w kuchniach śpieszą się o 5 minut, aby jedzenie docierało na czas.

Zobacz także: Królowa Elżbieta rozczarowana postawą wnuka
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić