To jeden z sekretów szczęścia? Wygrali po raz szósty z rzędu

9
Podziel się:

Opublikowano ranking World Happiness Report. Najszczęśliwszym do życia krajem okazała się Finlandia. Polska z kolei znalazła się na 30. miejscu wśród 137 badanych krajów.

To jeden z sekretów szczęścia? Wygrali po raz szósty z rzędu
Finlandia ogłoszona najszczęśliwszym krajem (Adobe Stock, RossandHelen)

World Happiness Report opublikowało najnowszy ranking najszczęśliwszych krajów. Opiera się on na ocenach życia z Gallup Wold Poll. Na liście znalazło się 137 badanych państw.

To już szósty raz z rzędu, kiedy to Finlandia została ogłoszona najszczęśliwszym na świecie krajem. Zaraz po niej na podium znalazła się Dania i na miejscu trzecim Islandia. Polska z kolei uplasowała się na 30. miastu w rankingu, a ostatnie miejsce zajął Afganistan. 

20 najszczęśliwszych krajów na świecie 2023

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Islandia
 4. Izrael
 5. Holandia
 6. Szwecja
 7. Norwegia
 8. Szwajcaria
 9. Luksemburg
 10. Nowa Zelandia
 11. Austria
 12. Australia
 13. Kanada
 14. Irlandia
 15. Stany Zjednoczone
 16. Niemcy
 17. Belgia
 18. Czechy
 19. Wielka Brytania
 20. Litwa

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bezcenne odkrycie w Izraelu. Turysta natknął się na naczynie z epoki brązu

Z pewnością wielu zadaje sobie pytanie, od czego zależy fenomen krajów skandynawskich i dlaczego to właśnie one znalazły się na podium. Skandynawowie zdobywają bardzo dobre wyniki jeśli chodzi o: długość życia, PKB na osobę, wolność w podejmowaniu ważnych decyzji, niską korupcję czy wsparcie społeczne.

Mieszkańcy krajów skandynawskich są przekonani, że na ich poziom szczęścia wpływa także otaczająca ich natura. 90 proc. Finlandii jest pokryte lasem i jeziorami.

Fińskie szczęście nie jest widoczne od razu - jest głęboko zakorzenione w nas. Trwałe szczęście to nasza supermoc, oznacza ono, że mamy tendencję do przyjmowania życia takim, jakie jest - ta cecha pomaga nam przetrwać trudne czasy. Doceniamy małe rzeczy w codziennym życiu, takie jak spokojne siedzenie na ławce i wpatrywanie się w jezioro po relaksującej sesji w saunie lub poranna kąpiel w morzu przed rozpoczęciem dnia pracy - mówiła dwa lata temu Heli Jimenez z Business Finland. 

Przyroda odgrywa dużą rolę w życiu mieszkańców Finlandii. Mogą oni swobodnie przebywać i relaksować się na łonie natury. Korzystają z jej dobrodziejstw o każdej porze roku. 

Finlandia znana jest także z fińskich saun, a kultura saunowania została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Finowie są zdania, że to właśnie sauny są dla nich źródłem szczęścia. Nie rzadko też wykorzystują je do praktykowania medytacji, a stan błogości po wyjściu z sauny opisują jako oczyszczenie umysłu i ciała z wszelkich trosk. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: ACZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić