Jan Manicki
Jan Manicki| 

To już plaga! Od kontaktu z nimi ludzie wymiotują

71

Władze jednego z amerykańskich stanów biją na alarm. W ostatnim czasie zauważono tam wyjątkowo dużo małych, ale niebezpiecznych insektów. Kontakt z nimi może powodować m.in. gorączkę i wymioty.

To już plaga! Od kontaktu z nimi ludzie wymiotują
Włochate gąsienice mogą być niezwykle niebezpieczne dla ludzi. (Departament Leśny Wirginii, David T.)

Urzędnicy stanu Wirginia ostrzegli mieszkańców przed plagą jadowitych gąsienic. Futrzaste istoty pokryte są kolcami. Ukłucie nimi może powodować silny ból, obrzęk, gorączkę i wymioty.

Plaga futrzastych gąsienic. Mogą być bardzo niebezpieczne

Owłosione gąsienice żyją głównie na południu Stanów Zjednoczonych. Żywią się przeważnie liśćmi wiązów, dębów oraz jaworów. Miejscowi zauważyli, że masowo pojawiają się w parkach i ogrodach.

Futrzasta gąsienica może mieć od 3 do 3,5 cm długości. Jej ciało całkowicie ukryte jest pod grubą warstwą sierści. Zwierzę wystawia spod niej głowę, aby się pożywić.

Lokalni specjaliści twierdzą, że populacja jadowitych gąsienic jest kontrolowana przez ich naturalnych wrogów. Należą do nich głównie ptaki. Jeżeli jednak w tym roku gąsienice zbyt mocno dadzą się we znaki, urzędnicy zapowiedzieli użycie środków owadobójczych.

Włochate gąsienice są wczesnym stadium życiowym małej, nieszkodliwej ćmy flanelowej. Zanim jednak owad rozwinie skrzydła, może być niebezpieczny dla ludzi. Departament Leśnictwa w Wirginii otrzymał liczne doniesienia o spotkaniach ludzi z jadowitą gąsienicą.

"Jakby gorący nóż przebił mi łydkę". Spotkanie z gąsienicą nie jest przyjemne

Mieszkanka Richmond opowiedziała o swoim pierwszym spotkaniu z gąsienicą. 55-letnia Crystal Gaston stwierdziła, że sięgała do bagażnika zaparkowanego przed jej domem samochodu. Wtedy poczuła potworny ból.

Czułam się dokładnie tak, jakby gorący nóż przebił mi łydkę. Byłam pewna, że zobaczę kawałek metalu wystający z mojego samochodu – opisała Gaston, cytowana przez "Daily Progress".

Kobieta udała się na ostry dyżur. Lekarze zneutralizowali toksyny w jej organizmie. Po trzech dniach od spotkania z jadowitą gąsienicą 55-latka czuła się już całkowicie normalnie.

Okazuje się, że gąsienice pojawiły się także na Florydzie. Matka 15-latka podzieliła na Facebooku ostrzeżeniem. Chłopiec po spotkaniu z gąsienicą trafił do szpitala.

Jadowite gąsienice. Przyda się taśma klejąca

Eric Day z Instytutu Politechnicznego i Uniwersytetu Stanowego Wirginii powiedział, że jadowite gąsienice nie były dotąd szczególnie powszechne. W tym roku jest ich jednak zdecydowanie więcej. Należy zachowywać więc szczególną ostrożność.

Lokalni urzędnicy ostrzegają rodziców, by obserwowali swoje pociechy. Gąsienica może bowiem wydawać się dziecku miła do pogłaskania. W 1923 r. dwie szkoły w Teksasie zostały tymczasowo zamknięte z powodu licznych przypadków ukłucia dzieci przez futrzaste gąsienice.

Uniwersytet w Wirginii poleca ukąszonym osobom dokładnie przemyć wodą miejsce dotknięcia gąsienicy. Pozwoli to na usunięcie trucizny znajdującej się na skórze. Do usunięcia wbitych głębiej igiełek może posłużyć taśma klejąca, którą należy nakleić na skórę, a następnie błyskawicznie oderwać.

Obejrzyj także: Szerszeń azjatycki w USA. Morderczy owad po raz pierwszy złapany w pułapkę

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić