To miała być niewinna zabawa. Straciła 90 proc. wzroku

Po zaćmieniu słońca w Hiszpanii setki osób zgłosiły problemy ze wzrokiem. Opisana przez "Fakt" historia Mercedes López Romero pokazuje, jak poważne mogą być konsekwencje nawet krótkiej chwili nieuwagi. Jako dziecko straciła 90 proc. wzroku. Wszystkiemu winna z pozoru niewinna zabawa.

Mercedes Lopez Romero straciła 90 proc. wzroku jako dzieckoMercedes Lopez Romero straciła 90 proc. wzroku jako dziecko
Źródło zdjęć: © Facebook, Getty Images | ZipZapic.com
Anna Wajs-Wiejacka

Najważniejsze informacje

  • Mercedes López Romero uszkodziła wzrok jako ośmiolatka, patrząc prosto w słońce podczas zabawy.
  • Objawy uszkodzenia siatkówki mogą wystąpić dopiero po kilku godzinach albo nawet po dwóch dobach.
  • Okuliści zaznaczają, że nie wolno patrzeć bezpośrednio na tarczę słońca.

Skutki dziecięcej zabawy nie ujawniły się u Mercedes od razu. Była andaluzyjska deputowana dopiero po sześciu latach zauważyła, że nie potrafi odczytać liczb zapisanych na tablicy, a lekarz stwierdził oparzenia plamki żółtej, która odpowiada za ostre widzenie i rozróżnianie kolorów.

Do urazu doszło na szkolnym boisku, gdy miała osiem lat i wraz z koleżankami sprawdzała, kto dłużej wytrzyma, patrząc w słońce. Jej sześcioletnia siostra oraz inne dzieci szybko przerwały tę zabawę, ale Mercedes patrzyła dalej, bo nie czuła bólu. To właśnie brak natychmiastowego sygnału ostrzegawczego okazał się najbardziej zdradliwy.


WIDEO
Wideo ze Stegny. Tak obserwowali zaćmienie


Dlaczego patrzenie w słońce niszczy wzrok

Okuliści wyjaśniają, że soczewka oka skupia promienie słoneczne na centralnej części siatkówki podobnie jak szkło powiększające skupia światło na kartce. Problemem nie jest tylko wysoka temperatura. Energia światła uszkadza także fotoreceptory i nabłonek barwnikowy, a raz zniszczona tkanka nerwowa nie regeneruje się.

Po zaćmieniu słońca, które 12 sierpnia przeszło nad Hiszpanią tuż przed zachodem, tamtejsza służba zdrowia już następnego dnia pomogła ponad 530 osobom z podejrzeniem uszkodzenia siatkówki.

Przeraża mnie, że ludzie będą patrzeć na zaćmienie z dziećmi, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia - ostrzegała jeszcze przed zaćmieniem Mercedes López Romero, cytowana przez "Fakt".

Jak chronić wzrok przed słońcem?

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne, nawet bardzo ciemne, nie chronią oczu podczas bezpośredniego patrzenia na Słońce. National Eye Institute oraz NASA ostrzegają, że intensywne światło słoneczne może uszkodzić światłoczułe komórki siatkówki i doprowadzić do tzw. retinopatii słonecznej.

Problem polega też na tym, że siatkówka nie ma receptorów bólu, więc uszkodzenie może następować bez natychmiastowego ostrzeżenia. Objawy, takie jak zamazane widzenie, ciemna plama w centrum pola widzenia, zniekształcenia obrazu czy zaburzenia postrzegania kolorów, mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach. W części przypadków uszkodzenie wzroku może być trwałe.

Do bezpośredniej obserwacji Słońca potrzebne są specjalne okulary lub filtry przeznaczone właśnie do obserwacji słonecznych, spełniające normę ISO 12312-2. NASA podkreśla, że są one tysiące razy ciemniejsze od zwykłych okularów przeciwsłonecznych.

Nie należy też patrzeć na Słońce przez aparat fotograficzny, lornetkę czy teleskop, mając jedynie okulary zaćmieniowe na oczach — skupione przez optykę promienie mogą uszkodzić filtr i spowodować ciężkie obrażenia oka. W takich urządzeniach konieczny jest specjalny filtr.

Wybrane dla Ciebie