Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EWS
|

To się stało w gdańskim zoo. Tylko spójrzcie na zdjęcie

28
Podziel się:

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym na początku listopada na świat przyszła samiczka żubra europejskiego. Takie narodziny cieszą podwójnie. Po pierwsze - każdy nowy maluch przyciąga do zoo odwiedzających. Po drugie zaś - w tym przypadku młode zwierzę może przyczynić się do odbudowy gatunku zagrożonego wyginięciem. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa!

To się stało w gdańskim zoo. Tylko spójrzcie na zdjęcie
Zoo w Gdańsku ma nową uroczą lokatorkę! (Facebook, Gdański Ogród Zoologiczny)

Żubr europejski jest największym ssakiem lądowym w Europie. Mimo wielu lat starań pracowników ochrony przyrody, nadal jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Niestety, historia ratowania żubrów jest bardzo zawiła. Około stu lat temu zginął z ręki kłusownika ostatni wolno żyjący żubr w Polsce. Co stało się później?

Po kilku latach, w celu ratowania gatunku, z inicjatywy prof. Jana Sztolcmana założono Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. W roku 1923 pozostały na świecie już tylko 54 żubry czystej krwi, a do odtworzenia gatunku przysłużyło się 12 z nich. Olbrzymi trud opłacił się i dwa pierwsze żubry pojawiły się jesienią 1929 roku w zbudowanych przez Lasy Państwowe zagrodach w Puszczy Białowieskiej. W roku 1939 w Puszczy było już 16 zwierząt, które szczęśliwie przetrwały II wojnę światową. Obecnie w Polsce żyje około 1900 żubrów. W ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Ten sukces jest wynikiem realizacji wielu projektów ochrony gatunku w poszczególnych krajach i ścisłej współpracy międzynarodowej, również ogrodów zoologicznych. Wzrost liczebności żubra jest sukcesem polskiej ochrony przyrody, jednak pamiętajmy, że nie oznacza to, iż gatunek jest już bezpieczny - opisują pracownicy ogrodu zoologicznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Wielka wyżerka niedźwiedzi. Nagranie leśników z Bieszczad hitem sieci

Poszukiwania imienia dla młodego żubra

Pracownicy gdańskiego zoo w Oliwie przyznają, że mała żubrzyca nie ma jeszcze wybranego imienia.

Pierwsze dwie litery są zarazem literami rozpoznawczymi linii hodowlanej. W przypadku naszych żubrów, imię musi rozpoczynać się od liter PO - czytamy na profilu Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego na Facebooku.

Internauci już rzucili się z propozycjami. Wśród nich znaleźć można takie imiona jak: Pomorzanka, Polonia, Powabna, Polinka, Polcia, Poziomka, Pociecha, Pozytywna, Pogodna, Poezja czy Polka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
Hmmm
2 tyg. temu
Polędwica
Wstyd
2 tyg. temu
Poruta, bo obciach
Ewa
2 tyg. temu
Mi się podoba imię Poezja
A70
2 tyg. temu
dzisiejszych czasach polscy myśliwi ostatnio była mowa o tym jak myśliwy zabił żubra a tłumaczył się że się pomylił z dzikiem ... to się świat dziwi że żubry są na wyginięciu ...
llll;;;;;
2 tyg. temu
Poli bedzie ladnie:)
sir_STARy
2 tyg. temu
Najwyższy czas, żeby powołać w zoo radę programową.
ewa
2 tyg. temu
POLINKA moja propozycja
TED
2 tyg. temu
Należy zmienić symbolikę linii hodowlanej ze względu urągających godności i obyczajowości !!!! PO to obelga dla uczciwego i poczciwego żubra nawet jak jest płci żeńskiej !!!!!!!!!!!!!!
TED
2 tyg. temu
Należy zmienić symbolikę linii hodowlanej ze względu urągających godności i obyczajowości !!!! PO to obelga dla uczciwego i poczciwego żubra nawet jak jest płci żeńskiej !!!!!!!!!!!!!!
NS..
2 tyg. temu
W ZOO rodzą się żubry a na wolności ludzie idą na żebry
Basia
2 tyg. temu
A może Pola po prostu
WoW
2 tyg. temu
Swetaśna brykaczka
Babcia
2 tyg. temu
Pola
Homer205
2 tyg. temu
Jak żubr przekroczył niemiecką granicę to niemiaszki myk go szybko odstrzeliły i zjadły....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić