Trudne warunki w Tatrach. Ostrzegają przed lawinami

0

Tatrzański Park Narodowy przestrzega: w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki w wielu miejscach są oblodzone i bardzo śliskie. Zagrożenie lawinowe wzrosło do drugiego stopnia. Niebezpiecznie jest również w Karkonoszach i Beskidach.

Trudne warunki w Tatrach. Ostrzegają przed lawinami
Trudne warunki w Tatracg (Pixabay)

W miniony weekend Zakopane przeżyło najazd turystów. Wzmożony ruch miał oczywiście związek z zabawą sylwestrową. Na ulicach tworzyły się korki, brakowało miejsc na parkingach, a Krupówki były oblężone. Po przywitaniu nowego roku wielu turystów wyjechało, co sprawiło, że na drogach z Zakopanego utworzyły się gigantyczne korki.

Ci, którzy zostali w Zakopanem, pragnąc nacieszyć się względnym spokojem i widokiem na ośnieżone góry, powinni zachować szczególną ostrożność. Jak dowiadujemy się z komunikatu Tatrzańskiego Parku Narodowego, w Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Wzrosło zagrożenie lawinowe. Ratownicy apelują o rozwagę.

Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod skalnymi ścianami. Wędrowanie w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków - poinformowano w komunikacie TPN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłumy na sylwestrze w Zakopanem. Większość czekała na jedną gwiazdę

Jak przypomina TPN, do wyprawy w wyższe partie Tatr należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego, takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC — detektor sonda i łopatka. Wybierając się w niższe partie gór, należy zabrać raczki i kijki.

Na Kasprowym prawie 70 cm śniegu

Na Kasprowym Wierchu leży 68 cm śniegu. Kilkucentymetrowa warstwa śniegu pokryła natomiast szlaki w partiach reglowych, również trakty prowadzące do schronisk. Pod śniegiem zalega warstwa lodu, jest więc ślisko i niebezpiecznie. Oblodzona jest m.in. droga do Morskiego Oka oraz zejście nad sam staw.

Lód na tatrzańskich stawach nadal jest cienki i z łatwością może się załamać. TPN ostrzega, by nie wchodzić na ich tafle.

Warto wspomnieć, że tego typu ostrzeżenia na wielu turystach nie robią najmniejszego wrażenia. Parę dni temu sieć obiegło nagranie, na którym widać turystów, którzy igrają z losem i wchodzą na zamarzniętą taflę Morskiego Oka.

Niebezpiecznie jest nie tylko w Tatrach, ale i Beskidach oraz Karkonoszach. Ratownicy Grupy Beskidzkiej, w związku z intensywnymi opadami śniegu, do drugiego stopnia podnieśli poziom zagrożenia lawinowego na Babiej Górze. W Karkonoszach obowiązuje natomiast pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić