o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
GGG
|

Skandal w Kościele. Biskup Kiernikowski rezygnuje

507
Podziel się

Watykan zakończył postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bpa Zbigniewa Kiernikowskiego. Kapłan, który kierował diecezją siedlecką w latach 2002-2014, złożył wcześniej rezygnację z pełnienia swojej posługi. W poniedziałek Archidiecezja Lubelska poinformowała, że papież ją przyjął.

Skandal w Kościele. Biskup Kiernikowski rezygnuje
Bp Zbigniew Kiernikowski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi (PAP)
bEqEnYZh

Polscy biskupi nie mogą spać spokojnie. Stolica Apostolska nadal sprawdza ich nadużycia w Kościele w naszym kraju. Tym razem papież Franciszek zaakceptował rezygnację bpa Kiernikowskiego. Wcześniej konsekwencje wyciągnięto m.in. wobec arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia oraz Edwarda Janiaka.

Bp Zbigniew Kiernikowski złożył oficjalną rezygnację 31 maja bieżącego roku. Papież Franciszek zaakceptował ją po niespełna miesiącu. W oficjalnym komunikacie kapłan tłumaczył swoją decyzję osiągnięciem wieku emerytalnego, jednak głośno mówiło się też o jego zaniedbaniach. Dotyczyły one nadużyć seksualnych wobec osoby małoletniej ze strony kapłana diecezji siedleckiej, którą bp Kiernikowski kierował w latach 2002 -2014.

bEqEnYZj
Ze względu na to, że zbliża się data osiągnięcia przeze mnie wieku emerytalnego, złożyłem już na ręce Ojca Świętego Franciszka swoją rezygnację z posługi biskupiej w diecezji legnickiej. Żywię nadzieję, że w niedługim czasie doczekamy się ogłoszenia nowego ordynariusza diecezji legnickiej - pisał w maju bp Kiernikowski.

Przy okazji rezygnacji biskupa "Gazeta Wyborcza" przypomniała historię Pawła z Łukowa. Mężczyzna jako dziecko był molestowany przez kapelana Stanisława B. Bp Kiernikowski przeniósł kapłana z Łukowa do parafii w Radzyniu Podlaskim i nie wyciągnął żadnych innych konsekwencji. W 2004 roku hierarcha ręczył za Zbigniewa Sz. Proboszcz ze wsi Połoski miał w trakcie lekcji religii dotykać uczennice po pośladkach. Skazano go za to na dwa lata więzienia.

Kulisy odejścia

O przyjęciu rezygnacji poinformowała w poniedziałek 28 czerwca w oficjalnym komunikacie Archidiecezja Lubelska. Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie wobec bpa Kiernikowskiego, działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz motu proprio Vos estis lux mundi. Nie wiadomo, kto zastąpi go na tym stanowisku.

bEqEnYZp

O kulisach procesu rezygnacji opowiedział "Gazecie Wyborczej" ks. prof. Andrzej Kobyliński. Według duchownego po jej złożeniu papież zazwyczaj przedłuża kadencję biskupa nawet na rok. Inaczej ma być w przypadku kapłanów, którzy znajdują się na czarnej liście Watykanu. Wtedy rezygnacja jest przyjmowana od razu, tak jak w przypadku abpa Sławoja Głodzia, czy właśnie bpa Kierniowskiego.

Zobacz także: Wstrząsające słowa abp. Marka Jędraszewskiego. Do Watykanu trafiło pismo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqEnYZK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(507)
ujek
4 godz. temu
tylko patrzeć jak zostanie sołtysem! a czarnek biskupem!
myślenie nie ...
4 tyg. temu
Dlaczego przestępcy ukrywający pedofilów mają mieć wysokie emerytury z naszych podatków a nie ma kasy na leczenie ludzi i szpitale? Dlaczego płacimy pedziom za pracę skoro oni w czasie tej pracy gwałcą i obmacują dzieci? Dlaczego dopłacamy do tzw geotermi toruńskiej bo wydobywana woda jest za zimna i trzeba ja podgrzewać? Dlaczego głosujecie na takich którzy to umożliwiają?
Kazimierz
4 tyg. temu
Co za stare wiadomości " Nie wiadomo, kto zastąpi go na tym stanowisku." Przecież już wczoraj było wiadomo kto go zastąpi. Adminie weź się do roboty i uaktualniaj wiadomości
bEqEnYZL
Polityk
4 tyg. temu
Poczekam do jutra, czy Rydzyk stanie przed sądem. To będzie test na niezależność sądów. Jeśli Rydzyk się nie stawi, to co dalej?
Taka prawda😐
4 tyg. temu
Pisanie komentarzy jest jak polski rap. To bezsilne szlochanie nad polskim prawem. " tego nie zabiorą Nam" . Niemoc i bezsilność, niesprawiedliwość i kpina ze społeczeństwa. My nie powinniśmy móc tylko wybierać czy Kononowicz zasiądzie w ratuszu,ale bardziej czy obywatele obcego państwa mogą być sądzeni prawem polskim za przestępstwa dokonane na Naszych dzieciach. To proste i normalne , słuszne i zbawienne. Bo innaczej lepsze byłoby bezprawie. A może ten " chaos " nie jest wcale chaosem , może to właśnie święte prawo. Jakby był chaos , to mogłaby się zebrać grupa ludzi z wiosek oraz miast i wyj... na zbity pysk tych wszystkich psełdo hierarchów kościelnych pod warunkiem ,że zwrócą dobytek, ziemie , przeproszą za 1000 lat kłamst oraz finansowo dokonają reparacji za swoje czyny. Warto się zastanowić.
Adam
4 tyg. temu
Stado żmij powoli się rozpada i to jest dobra wiadomość. Szkoda, że tak wolno przebiega ten proces. Nadchodzi czas kiedy to już dość tego faryzejskiego kościoła. W Biblii można znaleźć słowa Boga że On dłużej nie pozwoli Siebie obrażać !!! Katolicy jeżeli nie odejdziecie od tego grzesznego kościoła katolickiego i nie zwrócicie się bezpośrednio bez pośredników do samego Boga to przegracie swoje wieczne życie które obiecał Jezus. Weźcie do ręki Biblię i przestańcie być owcami prowadzonymi na rzeź !!!
Hola!!
4 tyg. temu
Nasz narodowy mechanizm chyba nie powinien polegać na oddawaniu młodzieży w bolesne ręce uczciwych i lubianych księży katolickich. Pora otworzyć oczy, odciąć kościół od państwa i rozliczac przestepcow zgodnie z polskim prawem.
bossu
4 tyg. temu
Watykan ma dość, a co tam są sami święci. Widziałem naocznie jak arystokracja watykańska się nosi. Tacy sami ludzie.
Łukasz
4 tyg. temu
Stolica Apostolska nadal sprawdza ich nadużycia w Kościele. A dlaczego tego nie robi policja, prokuratura i sądy ???? To oni powinni być od karania takich przestępstw. W pierwszej kolejności powinno być prawo dla wszystkich obywateli a nie że kościół nie podlega prawu państwowemu tylko mają jakieś tam swoje prawa.
wwwwwww
4 tyg. temu
Wiek emerytalny, gdzie powołanie.
1234
4 tyg. temu
A kiedy kontrola urzędu skarbowego?
Jakże to smut...
4 tyg. temu
To co będzie z JP II przecież jest już poświęcony a wyglada na to ze jego posługa w Watykanie - umożliwiła swobodę i wiarę w bezkarność naszych biskupow
Gość
4 tyg. temu
Chwali się skromnym zegarkiem i za razem pokazuje że skończyło mu się miejsce za uszami
bEqEnYZD
Norma
4 tyg. temu
Idzie na emeryturę bo już jest zarobiony
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić