Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Skandal w Kościele. Biskup Kiernikowski rezygnuje

336
Podziel się:

Watykan zakończył postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bpa Zbigniewa Kiernikowskiego. Kapłan, który kierował diecezją siedlecką w latach 2002-2014, złożył wcześniej rezygnację z pełnienia swojej posługi. W poniedziałek Archidiecezja Lubelska poinformowała, że papież ją przyjął.

Skandal w Kościele. Biskup Kiernikowski rezygnuje
Bp Zbigniew Kiernikowski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi (PAP)

Polscy biskupi nie mogą spać spokojnie. Stolica Apostolska nadal sprawdza ich nadużycia w Kościele w naszym kraju. Tym razem papież Franciszek zaakceptował rezygnację bpa Kiernikowskiego. Wcześniej konsekwencje wyciągnięto m.in. wobec arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia oraz Edwarda Janiaka.

Bp Zbigniew Kiernikowski złożył oficjalną rezygnację 31 maja bieżącego roku. Papież Franciszek zaakceptował ją po niespełna miesiącu. W oficjalnym komunikacie kapłan tłumaczył swoją decyzję osiągnięciem wieku emerytalnego, jednak głośno mówiło się też o jego zaniedbaniach. Dotyczyły one nadużyć seksualnych wobec osoby małoletniej ze strony kapłana diecezji siedleckiej, którą bp Kiernikowski kierował w latach 2002 -2014.

Ze względu na to, że zbliża się data osiągnięcia przeze mnie wieku emerytalnego, złożyłem już na ręce Ojca Świętego Franciszka swoją rezygnację z posługi biskupiej w diecezji legnickiej. Żywię nadzieję, że w niedługim czasie doczekamy się ogłoszenia nowego ordynariusza diecezji legnickiej - pisał w maju bp Kiernikowski.

Przy okazji rezygnacji biskupa "Gazeta Wyborcza" przypomniała historię Pawła z Łukowa. Mężczyzna jako dziecko był molestowany przez kapelana Stanisława B. Bp Kiernikowski przeniósł kapłana z Łukowa do parafii w Radzyniu Podlaskim i nie wyciągnął żadnych innych konsekwencji. W 2004 roku hierarcha ręczył za Zbigniewa Sz. Proboszcz ze wsi Połoski miał w trakcie lekcji religii dotykać uczennice po pośladkach. Skazano go za to na dwa lata więzienia.

Kulisy odejścia

O przyjęciu rezygnacji poinformowała w poniedziałek 28 czerwca w oficjalnym komunikacie Archidiecezja Lubelska. Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie wobec bpa Kiernikowskiego, działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz motu proprio Vos estis lux mundi. Nie wiadomo, kto zastąpi go na tym stanowisku.

O kulisach procesu rezygnacji opowiedział "Gazecie Wyborczej" ks. prof. Andrzej Kobyliński. Według duchownego po jej złożeniu papież zazwyczaj przedłuża kadencję biskupa nawet na rok. Inaczej ma być w przypadku kapłanów, którzy znajdują się na czarnej liście Watykanu. Wtedy rezygnacja jest przyjmowana od razu, tak jak w przypadku abpa Sławoja Głodzia, czy właśnie bpa Kierniowskiego.

Zobacz także: Wstrząsające słowa abp. Marka Jędraszewskiego. Do Watykanu trafiło pismo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(336)
pytam
2 miesiące temu
za czyją kasę kupił ten elegancki zegarek
pio
rok temu
a co na to prokuratura
Kazimierz
rok temu
Co za stare wiadomości " Nie wiadomo, kto zastąpi go na tym stanowisku." Przecież już wczoraj było wiadomo kto go zastąpi. Adminie weź się do roboty i uaktualniaj wiadomości
Irek
rok temu
Jako dziecko chodziłem do kościoła bo rodzice mnie zmuszali. Teraz nie chodzę bo nie wierzę. Z resztą nigdy nie wierzyłem. Jeśli ktoś chce, niech wierzy. Ja mu nie zabraniam. Ale jeśli Bóg istnieje, to raczej mi wszystko wybaczy, bo w porównaniu z zakłamaną rzeczywistością nie jestem hipokrytą i nie popełniam grzechu nazywanego przez kk świętokradztwem.
Do więzienia ...
rok temu
Teraz po zmianie branży, zacznie się problem z pedofilią we władzach lokalnych i samorządowych
racjonalista
rok temu
A kiedy wy przestaniecie molestować swoje własne dzieci w swoich domach?
obecny
rok temu
Jakim sposobem GW staje sie wyrocznią?Weżcie sie za niemcow, pedofil dostawal wyrokiem sadu dziecko do opieki. Jak sie nim zajmował, nikt o tym nie mowi. Austria. dzieci bezdomne byly wykorzystywane i kto o tym mowi? sensacje wp, poczytajcie
Sąsiedzi
rok temu
Wstałem rano,piję sobie kawe myślę pójdę do sąsiada ,bałagan ma na podwórku niech posprząta albo coś z tym zrobi balaganiasz jeden.Nic wychodzę z domu ,nagle podknołem się o coś na schodach,później na swoim podwórku wszedlem w kocią kupe,pod płotem leżą śmieci, puszki plątają mi się po trawniku, kupa śmieci lezy na środku mojego ogrodu.... Eee może jednak najpierw posprzątam u siebie,zrobię porządek, poukładam wszystko na miejsce, a później zaglądne do sąsiada.
ret
rok temu
Co Jezus powiedział na temat krzywdzenia dzieci w tym pedofilii ? Ewangelia Mateusza rozdział 18 wersety od 2 do 6 : „A on zawołał małe dziecko, postawił je wśród nich 3 i powiedział: „Zapewniam was, że jeśli się nie zmienicie i nie staniecie jak dzieci, to w ogóle nie wejdziecie do Królestwa Niebios. 4 A kto stanie się pokorny jak to dziecko, ten będzie największy w Królestwie Niebios. 5 Kto by przyjął jedno z takich dzieci ze względu na moje imię, ten przyjmuje także mnie. 6 Ale kto by doprowadził do upadku jednego z tych małych, którzy we mnie wierzą, lepiej byłoby dla niego, żeby mu zawieszono na szyi wielki kamień młyński i utopiono go w morskiej głębinie.”
Irma
rok temu
Zapytałam ostatnio matkę, co by zrobiła gdybym jej kiedyś w mojej młodości powiedziała, że zgwałcił mnie ksiądz? Odpowiedziała, że nie uwierzyła by mi. I tyle w temacie.
Tadeusz
rok temu
Wcale mie ten artykol nie gorszy, ani nie zniecheca do kosciola i uczestnictwa w zyciu kosciola. Uczestniczylem i uczestniczyc bede. Wole bladxic z kosciolem niz z wami.
int
rok temu
Francuzi zwiększają wydatki na zbrojenia, bo przewidują potężny konflikt w Europie i na świecie za 10 lat.
zeno
rok temu
Co się dzieje w naszej ojczyźnie?. Narzekamy już na prawie wszystkie grupy społeczne . Wiecie dlaczego tak się dzieje ?. Zapominamy wychowywać dzieci w polskich rodzinach - można powiedzieć , ze część rodziców hoduje a nie wychowuje. Jaka polska rodzina - taki biskup, ksiądz , policjant, sędzia , lekarz itd. itd.
Jacek
rok temu
Dziennikarz(rzy)ny nie wiedzą o czym piszą. Każdy biskup po osiągnięciu wieku 75 lat ma obowiązek złożenia prośby o przejście na emeryturę. Podkreślam, to jest obowiązek. I nie ma to nic wspólnego z zaniedbaniami w dziedzinie pedofilii. Akurat nie w przypadku bpa Kiernikowskiego. Autorzy wypocin internetowych wrzucają hurtem wsztjkich do jednego worka. Rzetelnego dziennikarstwa już nie ma.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić