Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
GGG
|

Skandal w Kościele. Biskup Kiernikowski rezygnuje

511
Podziel się:

Watykan zakończył postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bpa Zbigniewa Kiernikowskiego. Kapłan, który kierował diecezją siedlecką w latach 2002-2014, złożył wcześniej rezygnację z pełnienia swojej posługi. W poniedziałek Archidiecezja Lubelska poinformowała, że papież ją przyjął.

Skandal w Kościele. Biskup Kiernikowski rezygnuje
Bp Zbigniew Kiernikowski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi (PAP)

Polscy biskupi nie mogą spać spokojnie. Stolica Apostolska nadal sprawdza ich nadużycia w Kościele w naszym kraju. Tym razem papież Franciszek zaakceptował rezygnację bpa Kiernikowskiego. Wcześniej konsekwencje wyciągnięto m.in. wobec arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia oraz Edwarda Janiaka.

Bp Zbigniew Kiernikowski złożył oficjalną rezygnację 31 maja bieżącego roku. Papież Franciszek zaakceptował ją po niespełna miesiącu. W oficjalnym komunikacie kapłan tłumaczył swoją decyzję osiągnięciem wieku emerytalnego, jednak głośno mówiło się też o jego zaniedbaniach. Dotyczyły one nadużyć seksualnych wobec osoby małoletniej ze strony kapłana diecezji siedleckiej, którą bp Kiernikowski kierował w latach 2002 -2014.

Ze względu na to, że zbliża się data osiągnięcia przeze mnie wieku emerytalnego, złożyłem już na ręce Ojca Świętego Franciszka swoją rezygnację z posługi biskupiej w diecezji legnickiej. Żywię nadzieję, że w niedługim czasie doczekamy się ogłoszenia nowego ordynariusza diecezji legnickiej - pisał w maju bp Kiernikowski.

Przy okazji rezygnacji biskupa "Gazeta Wyborcza" przypomniała historię Pawła z Łukowa. Mężczyzna jako dziecko był molestowany przez kapelana Stanisława B. Bp Kiernikowski przeniósł kapłana z Łukowa do parafii w Radzyniu Podlaskim i nie wyciągnął żadnych innych konsekwencji. W 2004 roku hierarcha ręczył za Zbigniewa Sz. Proboszcz ze wsi Połoski miał w trakcie lekcji religii dotykać uczennice po pośladkach. Skazano go za to na dwa lata więzienia.

Kulisy odejścia

O przyjęciu rezygnacji poinformowała w poniedziałek 28 czerwca w oficjalnym komunikacie Archidiecezja Lubelska. Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie wobec bpa Kiernikowskiego, działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz motu proprio Vos estis lux mundi. Nie wiadomo, kto zastąpi go na tym stanowisku.

O kulisach procesu rezygnacji opowiedział "Gazecie Wyborczej" ks. prof. Andrzej Kobyliński. Według duchownego po jej złożeniu papież zazwyczaj przedłuża kadencję biskupa nawet na rok. Inaczej ma być w przypadku kapłanów, którzy znajdują się na czarnej liście Watykanu. Wtedy rezygnacja jest przyjmowana od razu, tak jak w przypadku abpa Sławoja Głodzia, czy właśnie bpa Kierniowskiego.

Zobacz także: Wstrząsające słowa abp. Marka Jędraszewskiego. Do Watykanu trafiło pismo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(511)
Ministrant
4 miesiące temu
Czy wśród biskupów jest jeszcze ktoś ;nie ;naznaczony;?Strach myślec!!
pio
5 miesięcy temu
a co na to prokuratura
Bidon
6 miesięcy temu
powinni zrezygnować z przywilejów jakie za sobą niesie biskupowanie... wysokiej ponadnormatywnie emerytury, samochodu służbowego. Może niech zrezygnują ze swojej "wiary" skoro się do niej nie stosowali... Nie wierzysz biskupie - zrezygnuj i idż do piekła
gosc
6 miesięcy temu
i co z tego ,ze zrezygnował, Kto mu odbierze emeryturę w dziesiątki tysięcy idącą ,kto mu odbierze pałace i życie,,w ubostwie,,,boątego ci hipokryci uczą ,nadaja o moralności ,o wdowim groszu itp. Mnie zastanawia jak długo ten cyrk na ktory kolejne rzady zezwalaja będzie trwał!I pewnie znam odpowiedz.,,tak długo jak pseudo katoliccy rządzacy beda przy korycie i jak dłudo wierni koscioła beda dawac datki!Polscy wierni wyłączyli myslenie i jak owce na rzeż zachowują się . Dla mnie najlepszym przykładem takiego podejscia jest żebranie od wiernych pieniędzy na wydziały teologiczne , na KUL i inne szkólki katolickie, Pytam czy np, Uniwersytet Jagiellonskie żebrze o datki na swoje funkcjonowanie? Nie!!!, bo musi musi mu wystarczyc dotacja państwowa, Kiedy moje dzieci studiowały , żadnej z tych uczelni nie przyszło do głowy żebrac , ale kiedy koleżanki corka studiowała na KUL-u cos humanistycznego słyszałam , tak jak i dzisiaj słysze , ogolnopolskie żebranie na ucxzelnie i kierunki katolickie. SKANDAL!, ale największy skandal ,to fakt,ze ludzie NIE MYSLĄ I I RZUCAJĄ WDOWI GROSZ DLA ROZPASANEGO BOGACTWEM KOSCIOLA!! Kiedys ks prof Tischner na zarzut dziennikarski ,,w kosćiele nie ma demokracji'' , odpowiedział... w kościele nie ma demokracji? A TACA? proponuje zastanowic się nad tym wszystkim wiernym.
ujek
6 miesięcy temu
tylko patrzeć jak zostanie sołtysem! a czarnek biskupem!
myślenie nie ...
7 miesięcy temu
Dlaczego przestępcy ukrywający pedofilów mają mieć wysokie emerytury z naszych podatków a nie ma kasy na leczenie ludzi i szpitale? Dlaczego płacimy pedziom za pracę skoro oni w czasie tej pracy gwałcą i obmacują dzieci? Dlaczego dopłacamy do tzw geotermi toruńskiej bo wydobywana woda jest za zimna i trzeba ja podgrzewać? Dlaczego głosujecie na takich którzy to umożliwiają?
Kazimierz
7 miesięcy temu
Co za stare wiadomości " Nie wiadomo, kto zastąpi go na tym stanowisku." Przecież już wczoraj było wiadomo kto go zastąpi. Adminie weź się do roboty i uaktualniaj wiadomości
Polityk
7 miesięcy temu
Poczekam do jutra, czy Rydzyk stanie przed sądem. To będzie test na niezależność sądów. Jeśli Rydzyk się nie stawi, to co dalej?
Taka prawda😐
7 miesięcy temu
Pisanie komentarzy jest jak polski rap. To bezsilne szlochanie nad polskim prawem. " tego nie zabiorą Nam" . Niemoc i bezsilność, niesprawiedliwość i kpina ze społeczeństwa. My nie powinniśmy móc tylko wybierać czy Kononowicz zasiądzie w ratuszu,ale bardziej czy obywatele obcego państwa mogą być sądzeni prawem polskim za przestępstwa dokonane na Naszych dzieciach. To proste i normalne , słuszne i zbawienne. Bo innaczej lepsze byłoby bezprawie. A może ten " chaos " nie jest wcale chaosem , może to właśnie święte prawo. Jakby był chaos , to mogłaby się zebrać grupa ludzi z wiosek oraz miast i wyj... na zbity pysk tych wszystkich psełdo hierarchów kościelnych pod warunkiem ,że zwrócą dobytek, ziemie , przeproszą za 1000 lat kłamst oraz finansowo dokonają reparacji za swoje czyny. Warto się zastanowić.
Adam
7 miesięcy temu
Stado żmij powoli się rozpada i to jest dobra wiadomość. Szkoda, że tak wolno przebiega ten proces. Nadchodzi czas kiedy to już dość tego faryzejskiego kościoła. W Biblii można znaleźć słowa Boga że On dłużej nie pozwoli Siebie obrażać !!! Katolicy jeżeli nie odejdziecie od tego grzesznego kościoła katolickiego i nie zwrócicie się bezpośrednio bez pośredników do samego Boga to przegracie swoje wieczne życie które obiecał Jezus. Weźcie do ręki Biblię i przestańcie być owcami prowadzonymi na rzeź !!!
Hola!!
7 miesięcy temu
Nasz narodowy mechanizm chyba nie powinien polegać na oddawaniu młodzieży w bolesne ręce uczciwych i lubianych księży katolickich. Pora otworzyć oczy, odciąć kościół od państwa i rozliczac przestepcow zgodnie z polskim prawem.
bossu
7 miesięcy temu
Watykan ma dość, a co tam są sami święci. Widziałem naocznie jak arystokracja watykańska się nosi. Tacy sami ludzie.
Łukasz
7 miesięcy temu
Stolica Apostolska nadal sprawdza ich nadużycia w Kościele. A dlaczego tego nie robi policja, prokuratura i sądy ???? To oni powinni być od karania takich przestępstw. W pierwszej kolejności powinno być prawo dla wszystkich obywateli a nie że kościół nie podlega prawu państwowemu tylko mają jakieś tam swoje prawa.
wwwwwww
7 miesięcy temu
Wiek emerytalny, gdzie powołanie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić