o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

TSUE. Jest wyrok w sprawie Polski

46
Podziel się

System odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. W wyroku stwierdzono, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zapewnia niezależności i bezstronności.

TSUE. Jest wyrok w sprawie Polski
TSUE. Jest wyrok w sprawie Polski (Flickr)
bEKUNcPp

W czwartek 15 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędzia Marek Safjan ogłosił, że powołana przez PiS Izba narusza Traktat o Unii Europejskiej oraz Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Wyrok TSUE w sprawie Polski

Izba ta nie daje w pełni rękojmi niezawisłości i bezstronności, a w szczególności nie jest chroniona przed bezpośrednimi lub pośrednimi wpływami polskiej władzy ustawodawczej i wykonawczej – ogłosił TSUE w czwartek.
bEKUNcPr

W wyroku podkreślono, że system dyscyplinowania sędziów w Polsce nie jest wolny od wpływów władzy, ponieważ sędziów Izby Dyscyplinarnej nominuje Krajowa Rada Sądownictwa, powołana przez Sejm.

Zdaniem TSUE polski system "mógłby być wykorzystywany do politycznej kontroli orzeczeń sądowych lub nacisków na sędziów w celu wpłynięcia na ich decyzje i zagraża niezawisłości tych sędziów".

bEKUNcPx

Jak dodano, w polskim systemie brak poszanowania prawa do obrony obwinionych sędziów sądów powszechnych. Wspomniano także o nieprawidłowości dotyczącej możliwości wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów, którzy chcieliby skierować do TSUE wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym.

Polska uchybiła zobowiązaniom UE. Co teraz?

Zgodnie z prawem obowiązującym we wszystkich krajach UE, po wyroku Polska powinna zmienić swoje przepisy dotyczące Izby Dyscyplinarnej i systemu dyscyplinowania sędziów.

Jak na razie nie wiadomo jednak, czy tak rzeczywiście się stanie. Trybunał Konstytucyjny dąży bowiem do ustanowienia wyższości prawa konstytucyjnego nad prawem Unii Europejskiej - wynika z posiedzeń TK z 13 i 14 lipca. Jeśli Polska nie zastosuje się do wyroku TSUE, może zostać obciążona karami finansowymi.

bEKUNcPy
Zobacz także: Jeden polityk blokuje Polski Ład? "Okazało się, że jakby nie doczytał pewnych założeń"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKUNcPS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(46)
jan
3 miesiące temu
Jakieś zasady obowiązują nie tylko brać kasę za free. Pogońmy to dziadostwo jakim jest PIS i PO a będzie spokój w kraju.
Premier RP
3 miesiące temu
Tak, prawo europejskie ma pierwszeństwo stosowania w obszarze wyłącznych kompetencji, jest właściwym organem do rozstrzygania, właściwą instytucją jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jest procedura pytań prejudycjalnych itd. Ale nigdzie w traktatach kompetencje dotyczące reformowania wymiaru sprawiedliwości nie zostały nigdy przekazane przez państwa członkowskie, które są jak gdyby źródłem władzy Unii Europejskiej
Morawiecki
3 miesiące temu
Najwyższym aktem prawnym jest Konstytucja RP. Nie wiem czy mam ubrać koszulkę z napisem „konstytucja”, chętnie to chyba zrobię w najbliższym czasie
bEKUNcPT
OBIEKTYWNY
3 miesiące temu
akurat.....bzdury!!!!!!!!!
Absmak
3 miesiące temu
Jedna noc i nie jesteśmy w UE i po kolejnej jesteśmy w ZBiR razem z Orbanem i jego kumplem Putinem. Amerykanie z powrotem będą imperialistami, a my będziemy słuchać Radia Wolna Europa.
i kropka
3 miesiące temu
Co podpisał Lech Kaczyński? Prawo unijne ma pierwszeństwo przed prawem krajowym państwa członkowskiego. 2. Państwa mają obowiązek zapewnić skuteczność prawa unijnego. 3. Krajom członkowskim nie wolno jest wprowadzać przepisów prawa krajowego, które byłyby sprzeczne z prawem unijnym. 4. W razie sprzeczności przepisów prawa unijnego i krajowego, zastosowanie mają przepisy prawa unijnego. 5. Późniejsze prawo krajowe nie deroguje wcześniejszego prawa
Gość
3 miesiące temu
Jak widać wchodziliśmy do Unii a po latach wyszło że weszliśmy w gówno i to po pachy.
MEMORY
3 miesiące temu
Pamiętam ogromną biedę w 1990 r. PRL pozostawiło nam kraj praktycznie bankruta z hiperinflacją , ustrój Polski był typu przemysłowego , gdy to nie wypaliło, każdy chciał tu choc trochę Europy zachodniej , zmieniono wyborami ustrój na rynkowy kapitalistyczny , dostosowaliśmy się do prawa i zasad UE aby wejsć w jej szeregi , gdy to poukładano ekonomicznie i racjonalnie nagle obudził się rewolucjonista/ fermenciarz nr 1 pan Kacynski , resztę dopiszcie sobie sami .
gość
3 miesiące temu
O to właśnie "lata", aby sądy były po stronie tych tzw. "przyjaciół" Polski.
Profesor praw...
3 miesiące temu
Na jakiej podstawie ten Trybunał Europejski wydał takie orzeczenie ? Jak widać tam w tym Trybunale Europejskim za siadają głupcy , a nie sędziowie , bo nie znają statusu przystąpienia Polski do tej Unii Europejskiej ! Tym orzeczenie to oni mogą sobie podetrzeć " D " bo nie mają takiego prawa sądy są podległe Rzeczypospolitej Polski . a Nie jakiś tam zgniłej Unii Europejskiej . Ciemniaki do miotły , a nie do sądzenia , bo nie macie zielonego pojęcia i nie znacie prawa . W Polsce obowiązuje Konstytucja RP. , a nie jakieś wymysły bezpodstawne tej zgorszonej Unii Europejskiej i takich głupców którzy zasiadają w tym Trybunale Europejskiej . Jesteście chorze na podporządkowaniu sobie wolnych Suwerennych Państw , a to się wam idioci nie uda , bo to wasze orzeczenie jest bez podstawne i nie zgodne z umową na jakiej Polska przestąpiła do Unii Europejskiej , zapoznajcie się ciemniaki i nie róbcie z siebie po s. Taka jest prawda o tym waszym Trybunale . Do szamba , a nie orzekania ......śmiechowiska . Bo się z was będzie śmiał cały świat , że w Trybunale siedzą ciemniaki i głupcy , co nie znają prawa , a są podległy dla takich samych głupców jakie są same nie jesteście , obiektywni i sprawiedliwi a stronniczy i ulegli tym urzędasami Unii Europejskiej , którymi kierują Niemcy i Francuzi
Piotr
3 miesiące temu
Kolonializm bez wojny?
eea
3 miesiące temu
Śmiechu warte wy to sobie może w uni na swoich jajach zagrać
CAXAPOB
3 miesiące temu
Polszka musi wyjsc z tej lewicowej Unii
bEKUNcPL
Ojej
3 miesiące temu
Durny wyrok, i bez prawa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić