Turystka zobaczyła go na szlaku. Od razu chwyciła za telefon.

19

Tatry podczas sezonu letniego odwiedzają setki tysięcy turystów. W trakcie wędrowania tatrzańskimi szlakami można spotkać największego drapieżnika europejskiego, jakim jest niedźwiedź brunatny. Przekonała się o tym pani Ewelina, która przeżyła spotkanie oko w oko z niedźwiedziem pod Jaskinią Mylną.

Turystka zobaczyła go na szlaku. Od razu chwyciła za telefon.
Niedźwiedź pod Jaskinią Mylną. (Facebook, Grupa Tatromaniacy)

Na facebookowej grupie Tatromaniacy pani Ewelina zamieściła zdjęcie niedźwiedzia w Tatrach. Internautka spotkała drapieżnika na szlaku pod Jaskinią Mylną. Pani Ewelina przyznała, że zwierzę nie było zainteresowane turystami.

Dyżurny spod jaskini Mylnej. Zaskoczył nas, ale kompletnie nie był nami zainteresowany - napisała na Facebooku turystka.

Jak podkreślają specjaliści, gdy zauważymy niedźwiedzia, pod żadnym pozorem nie wolno iść w jego stronę. Trzeba powoli wycofać się na bezpieczną odległość. Podczas bezpośredniego spotkania niedźwiedź najczęściej schodzi człowiekowi z drogi i zaszywa się w najbliższych zaroślach.

Bardzo rzadko zdarza się, że niedźwiedź aktywnie poszukuje kontaktu z ludźmi. Pomijając tzw. osobniki problemowe nawykłe do zdobywania pokarmu dostarczanego przez człowieka. Dlatego przypominamy: nie dokarmiaj dzikich zwierząt, nie zbliżaj się do nich, pozostań na szlaku i wracaj z gór przed zmrokiem – podkreśla Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego, specjalista od niedźwiedzi.

Jak zachować się w przypadku spotkania z niedźwiedziem?

  • nie podchodź,
  • nie próbuj robić zdjęć,
  • nie uciekaj,
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów,
  • wycofaj się na bezpieczną odległość,
  • postaraj się zachować spokój.

Niedźwiedź brunatny to największy drapieżnik lądowy w Polsce. Może osiągać nawet 2,5 m długości, a ciężar jego ciała przekracza 300 kg. Mimo dużych rozmiarów, na krótkich odcinkach niedźwiedź może biec z prędkością nawet 65 km/h. Potrafi też pływać i wspinać się wysoko w górach. Jest wszystkożerny, ale najczęściej zjada rośliny.

Jego menu zmienia się w ciągu roku, późnym latem żywi się głównie malinami i owocami borówki czarnej (czarnej jagody). Zimą zapada w sen zimowy (hibernuje) w przygotowanym przez siebie legowisku, zwanym gawrą.

Zobacz także: Niezwykłe zjawisko nad Tatrami. Świadkowi udało się je nagrać
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić