o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Tysiące ludzi na Jasnej Górze mimo epidemii. Ksiądz mówił o świadectwie odwagi

396
Podziel się

W niedzielę 11 kwietnia do Częstochowy wyruszyło kilkanaście tysięcy pasjonatów motocykli. To uczestnicy XVIII Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego. Ks. Waldemar Cisło stwierdził, że poprzez przybycie dali świadectwo odwagi.

Tysiące ludzi na Jasnej Górze mimo epidemii. Ksiądz mówił o świadectwie odwagi
Kilkanaście tysięcy motocyklistów wyruszyło z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. Nie wszyscy pamiętali o przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń (PAP, Waldemar Deska)
bDZplKzp

Ksiądz Waldemar Cisło prowadził homilię, w trakcie której pochwalił uczestników pielgrzymki za przybycie na Jasną Górę. Duchowny podkreślił, że swoją obecnością w Częstochowie zaprezentowali postawę prawdziwego chrześcijanina. Wyraził również ubolewanie z powodu okoliczności, w jakich doszło do spotkania – pandemii koronawirusa – jednocześnie wyrażając nadzieję, że w jej rezultacie dojdzie do odnowy duchowej.

Moi drodzy, to, co się dzieje wokół nas, napawa refleksją i smutkiem, ale jest też szansą na odrodzenie i wyjście z tej bylejakości, (...) myśmy zapomnieli w Europie, że zapisano w Apokalipsie: "bądź zimny, albo gorący, bo letniego wypluwam z ust swoich". Nie można być chrześcijaninem na 50, 80 czy 90 procent, albo się nim jest, albo się nim nie jest – podkreślił ks. Waldemar Cisło.

Ksiądz Cisło mówił też o tych, którzy ze względu na pandemię koronawirusa zrezygnowały z tegorocznej pielgrzymki. Duchowny zadeklarował, że szanuje ich decyzję, jednocześnie podkreślając odwagę osób obecnych na Jasnej Górze. Wyraził opinię, że chrześcijaństwo potrzebuje więcej osób, które bez względu na okoliczności będą brać udział w nabożeństwach i pielgrzymkach, dając tym samym świadectwo wiary.

bDZplKzr
Wielu z naszych przyjaciół z różnych powodów nie przyjechało, szanujemy ich decyzję, ale dziękuję wam gorąco za wasze świadectwo, bo odważnych chrześcijan będzie trzeba coraz więcej. To między innymi od was zależy, czy pozwolimy jak chce tego wielu, uczynić z naszego Kościoła "kościół milczenia", zamkniętego w zakrystii i przepraszającego, że żyje, czy powtórzymy za Prymasem Tysiąclecie "non possumus – nie możemy, dalej nie można" – stwierdził ks. Cisło.

XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty na Jasnej Górze. Pielgrzymka w realiach pandemii koronawirusa

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego zwykle gromadzi znacznie więcej osób. Jak zapewnił o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry, organizatorzy pielgrzymki ograniczyli liczę uczestników ze stu do "zaledwie" kilkunastu tysięcy. Zadeklarował również, że obecność tak wielu osób nie przyczyni się do wzrostu zachorowań na COVID-19.

To coroczna pielgrzymka motocyklistów. Zwykle przybywa na nią ok. 100 tysięcy osób, w tym roku ze względu na pandemię organizatorzy ograniczyli tę liczbę – przekonywał o. Michał Legan w wypowiedzi dla TVN24.
bDZplKzx

Jak wynika ze słów o. Michała Legana, do dyspozycji uczestników pielgrzymki są takie środki ochrony osobistej jak m.in. preparaty do dezynfekcji rąk. Motocykliści mają również zachowywać dystans społeczny.

Pielgrzymi są dosyć zdyscyplinowani, widzimy, że zachowują na placu, podczas mszy dystans społeczny, widzimy, że korzystają z rozwożonych preparatów do dezynfekcji rąk. Cieszymy się bardzo z ich odpowiedzialności – podkreślał o. Michał Legan (TVN24).
bDZplKzy

Z ustaleń portalu Częstochowa Nasze Miasto wynika jednak, że rzeczywistość nie jest tak kolorowa, jak przedstawia to o. Legan. Wielu pielgrzymów miało nie tylko zapominać o utrzymywaniu odpowiedniego dystansu, lecz nawet lekceważyć obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

bDZplKzz

Pielgrzymka motocyklistów odbiła się szerokim echem w mediach. Wielu internautów wyraziło niezadowolenie z powodu wydarzenia, argumentując, że ze względu na pandemię COVID-19 nie należy dopuszczać do tak wielkich zgromadzeń. Krytyczne komentarze pojawiały się m.in. w serwisie Twitter.

"Pandemia? Nigdy o niej nie słyszałam", "Halo, Polska Policja, wesele na ponad 80 osób na Jasnej Górze. Interweniujcie!", "Szlag, nawet i po drugiej dawce szczepionki nie będę się czuć bezpiecznie", "To zdjęcia z teraz? Jeśli tak, to dystans społeczny, nie ma co" – komentowali zdjęcia z Jasnej Góry użytkownicy Twittera.
Zobacz także: Zobacz też: Msza tylko w kościele? Ksiądz o nabożeństwach online
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZplKzS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(396)
katolik
3 tyg. temu
Należy zamknąć kościoły
CROM
3 tyg. temu
Precz z kosciolem!!!
gość
miesiąc temu
Już powinna być tragedia z wysypem zakażeń; atu niespodzianka ,dziś niespotykany spadek zarażonych.
bDZplKzT
jadzia
miesiąc temu
Ciekawe ilu wśród tych motocyklistów jest wierzących,bo czasem tak jeżdżą jakby boga w sercu nie mieli.
Magda
miesiąc temu
Jak miło dokopać Kościołowi poruszyliście ten temat tylko z uwagi na pandemię, co roku ten temat jest przemilczany, w tamtym roku wszystko było zdalne więc nie było się czego przyczepić, z 15 lat temu trafiliśmy przypadkiem na taką Mszę motocyklową,jak się okazało była to Msza z okazji rozpoczęcia sezonu motocyklowego, ksiądz wtedy na kazaniu powiedział że próbowali zamieścić ogłoszenie o niej w gazetach motocyklowych ale żadna się niezgodziła (to było około 2008 roku,a wolność słowa mieliśmy niby już od 1989 😡) Mąż mimo że czasami czytał od kilku lat takie gazety motocyklowe nigdy też nie trafił na wątek o takich Mszach ani przed ani po, a w naszym kościele parafialnym też nigdy nie słyszeliśmy ogłoszenia o takiej Mszy, można je chyba znaleźć w ogłoszeniach Jasnej Góry a ludzi było bardzo dużo i motorów 🙂, ulicę dochodzące do Jasnej Góry wyglądały tam wtedy jak przy wizycie papieża, zajęte przez ludzi i motory prowadzone na Mszę.
Smart is the ...
miesiąc temu
Dla jednych świadectwo odwagi a dla drugich głupoty i nieodpowiedzialności - w tym szczególnie w ocenie tych, którzy uważają takie zgromadzenia za świadectwa odwagi. Świat spełza w przepaść bez dna - dziś ani mundur, ani habit, ani tunika, ani garnitur, ani żadne tytuły, funkcje, ani przyodzienie zbyt często w Polsce nie jest świadectwem posiadania rozsądku czy rozumu.
Mc2
miesiąc temu
Kochany redaktor ku, homilię się wygłasza, a nie prowadzi. Może to szczegół, ale pokazuje nędzę waszego warsztatu zawodowego.
Aneta
miesiąc temu
Super, pokazali ile jest wśród nas normalnych ludzi wierzących w Pana Boga....
Katolik
miesiąc temu
Gdyby ich covid porachował jak niektórych to może by przejrzeli na oczy. To brak szacunku do osób którzy ratują innych życie, a co o ochronie zdrowia i życia swojego i drugiego człowieka. Bezmyślność.brak empatii. Czy to nie grzech narażanie zdrowia i życia bliźniego
Joł
miesiąc temu
Każdy dorosły i świadomy co robią .Nie ma co komentować
Kaja
miesiąc temu
Oszołomy w akcji Gdzie była a policja jak siedziwli tam jeden na drugim. I to ma być postawa chrzescjanina!!? Żeby zarażać i skazywać na śmierć bliskich! Chyba Ci ojczulkowie z kimś sie na glowy pozamieniali głosząc takie kazania. Ale co tam wirus, jakieś zakażenia, śmierć bliskich. Ważne, ze oszołomy przywiozą kasę.
Marian
miesiąc temu
Gdzie jest policja z pałami i sanepid z 30000 złotówkowymi mandatami
Jestem
miesiąc temu
Wypowiedź FACETA KTÓRY WYPOWIEDZIAL SIE PRZED KAMERĄ ZE WYRZUCIC TELEWIZORY Z DOMÓW. TOZNIKNIE PANDEMIA!!!!!!!! BRAWO BRAWO RACJA W 100%
bDZplKzL
kler
miesiąc temu
W Malanowie pod Koninem policja rozgoniła wesele .Można wpisać w goglach LM KONIN i poczytać a tu zlot tylu motocyklistów i jest ok.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić