A.S.| 

Uchodźcy dostali się do Europy. Większość ma koronawirusa

397

Ponad dwie trzecie spośród 94 migrantów uratowanych ostatnio przed utonięciem przez maltańską straż przybrzeżną jest zakażonych koronawirusem. Wyspa jest jednym z głównych kierunków, do których udają się uchodźcy i emigranci do Europy

Uchodźcy dostali się do Europy. Większość ma koronawirusa
Migranci płynęli na Maltę niewielką łódką. (Zdjęcie poglądowe) (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)

Według wyników badań, przeprowadzonych na grupie 94 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym przez służby maltańskie, co najmniej 65 osób zakażonych jest koronawirusem.

Testy, przeprowadzone tuż po przyjęciu uciekinierów do specjalnego ośrodka, przyniosły również 20 rezultatów negatywnych. Dziewięć osób wciąż oczekuje na wyniki.

Migranci pochodzą w większości z Erytrei, Sudanu oraz Maroka, a punktem, z którego ruszyli, miało być wybrzeże Libii. Mała łódka, którą próbowali przepłynąć wody akwenu, przez 30 godzin był unoszony przez fale. W pewnym momencie pokład zaczął nabierać wody.

Uchodźcy zarażeni koronawirusem

Po wysłaniu sygnału SOS, udało się zapobiec śmierci uchodźców. Obecnie wszyscy z nich znajdują się na kwarantannie.

Według maltańskiego ministerstwa zdrowia, grupa uchodźców znajdowała się niemal cały czas razem więc ryzyko, że choroba została przeniesiona dalej ma Maltańczyków jest niewielkie.

Migranci, którzy przybyli łódką, zostali natychmiast wysłani na 14-dniową kwarantannę i przetestowani. Wynik pozytywny oznacza przymus izolacji. Pozostali będą poddani dalszej procedurze w ośrodku przejściowym - czytamy w komunikacie resortu.

Na Malcie odnotowano dotychczas ledwie 708 przypadków koronawirusa. Po stwierdzeniu go u uchodźców liczba aktywnych zakażeń wzrosła do 99. W kraju z powodu infekcji zmarło 7 osób.

Zobacz także: Polskie testy na koronawirusa. "Nie kupimy żadnych innych"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić