Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Uchodźcy ruszą na Ukrainę? Czarny scenariusz analityka wywiadu dla Europy

135
Podziel się:

Daleko jeszcze do zażegnania kryzysu, ale sytuacja na granicy polsko-białoruskiej zdaje się powoli stabilizować. Jednak spokoju w naszej części Europy nie będzie jeszcze długo. Analityk Agencji Wywiadu Robert Cheda przedstawił czarny scenariusz, którego pierwszą częścią będzie kryzys migracyjny na Ukrainie.

Uchodźcy ruszą na Ukrainę? Czarny scenariusz analityka wywiadu dla Europy
Białoruscy żołnierze i pogranicznicy dowożą produkty uchodźcom (LEONID SCHEGLOV/BELTA HANDOUT)

Na przejściu granicznym między Polską a Białorusią w Kuźnicy Białostockiej nadal dochodzi do starć polskich służb z uchodźcami. Wydaje się jednak, że liczba migrantów powoli maleje. Czy można mówić o końcu kryzysu uchodźczego w Europie Środkowo-Wschodniej?

O tym opowiedział o2.pl były analityk Agencji Wywiadu Robert Cheda. W jego ocenie obecny kryzys migracyjny może być tylko przygrywką do długofalowego planu Rosji. A kolejnym celem reżimu Władimira Putina może być Ukraina.

Wydaje się to potwierdzać wystąpienie szefa ukraińskiego MSZ.

Nie wykluczamy możliwości, że Rosja zdecyduje się na celowe przepuszczenie przez Białoruś na nasze terytorium dużej liczby nielegalnych migrantów - powiedział Denys Monastyrski podczas sesji pytań do rządu w ukraińskim parlamencie.
Zobacz także: Stan wyjątkowy na stałe? PiS proponuje ustawę, opozycja grzmi. „Mają podejście podobne do strony białoruskiej”

Putina gra o (podzieloną) Europę

W ocenie Roberta Chedy będziemy świadkami zaostrzenia sytuacji na Ukrainie. Mogą posłużyć do tego m.in. migranci do tej pory zebrani przy granicy z Polską. Będzie to tylko jedna ze składowych dużej operacji destabilizacyjnej wymierzonej w Ukrainę, a szerzej - w całą Europę.

Łukaszenka ma małe pole manewru w relacji z Rosją. On w tej chwili może tylko trzaskać obcasami przed Kremlem. Z różnych powodów, głównie ekonomicznych - mówi o2.pl Cheda.

Analityk dodaje, że wszystkim, co się dzieje na Białorusi, steruje Moskwa. Powątpiewa także, by choć jedno euro z przyznanych przez Komisję Europejską środków, które popłyną w ramach pomocy na Białoruś, trafiło realnie do uchodźców. Dlaczego jednak teraz obiektem destabilizacji będzie nasz drugi wschodni sąsiad?

Gaz, pieniądze i jeszcze raz gaz

W mojej ocenie chodzi o gaz i o tworzenie NSII. Po pierwsze chodzi o pieniądze. Sytuacja ekonomiczna Rosji jest fatalna. Covid zablokował dopływ robotników z Azji. Pada handel i usługi, pieniądze może przynieść tylko tranzyt gazu. Tranzyt ten ma na celu doprowadzenie do dealu z Niemcami i Francją – wypchnięcie USA z Europy. A po drugie grają na rozbijanie Unii, co pokazały działania Macrona i Merkel wobec Polski. To były kroki, które w naszej części Europy wywołają niezadowolenie i będą wzmacniać siły odśrodkowe, rozsadzające Unię od wewnątrz - mówi analityk.

Podkreśla, że Rosjanie myślą do przodu, a do tego potrzebne im uzależnienie gazowe i polityczne. Dlatego, jak przekonuje, politycznym "pierwszym rzutem" będzie oddanie Ukrainy Rosji. Potem w obszar wpływu Rosji dostanie się Europa Środkowo-Wschodnia.

W rozmowie z o2.pl Cheda kreśli obraz, w którym realną opcją staje się jakaś forma demilitaryzacji naszego regionu z wojsk amerykańskich i próba większego wejścia ekonomicznego do krajów naszego regionu przez Niemcy.

Przypomina, że dla Rosji perspektywa gazowa jest jedynym źródłem utrzymania. Złoża złota i ropy naftowej, innych elementów nacisku, którymi ten kraj gra z resztą Europy, powoli się wyczerpują. Z tego wynikać ma forsowanie przez największy kraj świat działań związanych z wydobyciem, przesyłem i użytkowaniem gazu.

Niemcy w przyszłości nie będą szli w elektrykę, tylko w wodór. Intensywnie dogadują się z Rosją w sprawie produkcji wodoru w Rosji, a najtaniej produkuje się go z udziałem metanu. Dlatego uważam, że błędem było zniesienie przez Bidena sankcji na Nord Stream II. Biden nacisnął spust. Amerykanie grają dziś na odciągnięcie Rosji od Chin i może się to skończyć ich ustępstwami w sprawie Europy - przewiduje analityk.

Tarcza zegara

Cheda dodaje, że w czasach, kiedy jeszcze pracował w Moskwie, rosyjscy politolodzy tłumaczyli mu, jak działa reżim Putina: na zasadzie tarczy od zegara. Tam, gdzie jest dogodna sytuacja, będzie uderzał i przesuwał się naprzód. Cheda zapowiada, że prezydent Federacji Rosyjskiej będzie także szukał nowych instrumentów hybrydowych. A to zaowocuje przesunięciem się środka ciężkości konfliktu na Ukrainę.

Rosyjskie MSZ odtajniło korespondencję dyplomatyczną z rozmów "czwórki normandzkiej" w sprawie Ukrainy, gdzie Siergiej Ławrow wyraził opinię, że działania są niewystarczające i nie prowadzą do niczego korzystnego ani konkretnego dla Ukrainy. To odtajnienie jest zdarzeniem bez precedensu. Putin będzie mógł powiedzieć, że Ukraina nie realizuje porozumień mińskich. To postawi ją w stan gotowości, bo może oznaczać dalszą eskalację wciąż tlącego się konfliktu w Donbasie. I zaowocuje dalszą destabilizacją.

Na to, co dzieje się na Ukrainie, trzeba patrzeć całościowo. Zełeński wprowadził latem ustawę antyoligarchiczną. A ukraińscy oligarchowie nie grają na rzecz interesu państwowego, tylko na swój. Powoli zaczyna się tworzyć koalicja przeciw Zełeńskiemu, co ma doprowadzić do rekonfiguracji władzy i osłabienia prezydenta. Na Ukrainie wszystkie kolorowe rewolucje były przez oligarchów kontrolowane. Dodatkowo, Rosjanie odcięli Ukraińcom węgiel. Z ponad 80 bloków energetycznych na węgiel działa tam obecnie nieco ponad 30. Równoważą to – jeszcze – energetyką jądrową, ale w obliczu zimy grozi im przeciążenie tego systemu. Może nawet wyłączenia łańcuchowe. Na to nałożyć się może szalejący na Ukrainie COVID-19. Stojące przy ukraińskiej granicy kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy też nie poprawia sytuacji stabilności tego kraju… - podsumowuje Robert Cheda.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(135)
Wrath
4 miesiące temu
Ukrainę do NATO w trybie natychmiastowym i kto może na Putina!
Ssep
7 miesięcy temu
Rozlewać na granicy swińską krew.
dandak
7 miesięcy temu
Jest dobry sposób na nielegalnie przekraczających granice. Wystarczy ściągnąć tam wszystkie psy policyjne i rozstawić co parę metrów. Bardzo wątpię zęby znalazł sie odważny.
znowu
7 miesięcy temu
lenin,stalin,putin......
zxc
7 miesięcy temu
Mądrego przyjemnie się czyta i słucha. Nie jest to żaden bełkot pseudo ekspertów, tylko suche fakty.
Jon
7 miesięcy temu
Tak złoża się kończą gdzie to wyczytałeś chyba w kontraktach hi hi nie ma pojęcia o gwałtownym rozwoju rolnictwa, które zmusza Putina do sankcji wobec UE aby nie mieć konturencji. Te 2 czy 5 tys emigrantów to wojna hybrydowa oni nawet nie chcą się w Polsce zatrzymać na posiłek. Analityk świat jest podzielony na dwa mocarstwa i każde z nich walczy o Rosję i UE. Reszta to nic nie znaczące zdarzenia.
Obserwator
7 miesięcy temu
Dlaczego za każdym razem wypowiada się "były"a nie "obecny" specjalista na tak poważne tematy ??? Czyżby obecnie piastujący jakże intratne stanowisko nie posiadał bieżącej wiedzy , czy może też w ogóle go nie ma , tak jak całkiem niedawno przez kilka miesięcy nie było RPO , bo panu Bodnarowi rząd "podziękował " , a nowego wybierał i wybierał , i wybrać nie umiał...
Polak
7 miesięcy temu
Kluczem do wszystkich problemów jest tania energia. Polska powinna zbudować nie jedną ale kilkadziesiąt elektrowni atomowych i kupić prawo do czerpania energii w innych miejscach. Wtedy moglibyśmy oferować Ukrainie energię tańszą od rosyjskiego gazu.
Stary
7 miesięcy temu
Od 60 lat słyszę że Rosja jest wstanie agonalnym . Jeżeli polski wywiad ma takich analityków którzy mówią że jej złoża gazu i ropy są na wyczerpaniu i pozostałą analizę sytuacji Rosji to ja nie mam pytań. Kolejne bajki dla ciemnego ludu. Polska ma ujemny przyrost naturalny, brakuje rąk do pracy, nie funkcjonuje służba zdrowia, kłócimy się ze wszystkimi dookoła. Majdan w Mińsku się nie udał. USA nie namaściły królowej Madagaskaru na prezydentkę Białorusi. Krym pozostaje rosyjski a w Donbasie utrzymije się status quo no władza kijowska wybirów tam nigdy nie wygra. Jest duża szansa że unijny Zielony Ład doprowadzi Unię do upadku. Covid zweryfikował zachodnie prawa człowieka i systemy dokratyczne na in minus. Ukraiński komik nie potrafi zrobić porządku w swoim burdelu więc straszy wojną. Śmieszna ta bezsilna złość Wielkich Polaków że guzik mogą
pomagajmy na ...
7 miesięcy temu
To nie są uchodźcy tylko nielegalni migranci. to nie są uchodźcy tylko imigranci!!
Czyż nie tak?
7 miesięcy temu
Bliski wschód i destabilizacja calego regionu. Bieda, wojna i uchodzccy. Pytanko... kto za to odpowiada? Scenariusz identyczny w stosunku do Bialorusi i Ukrainy tylko tym razem rekoma swoich sojuszników czyli UE i oczywiscie Polski. Nie mamy ani dyplomacji ani armii w razie powazniejszego konfliktu, mamy za to niedotlenionych polityków jak równiez i analityków którzy nie rozpoznaja aktualnej rzeczywistości...
śledź
7 miesięcy temu
Co za bzdury. Żeby produkować wodór w Rosji potr,ebny jest Nord Strem 2? Całe szczęście że jest to były analityk ( nic dziwnego że już nie jest bo nie ma pojęcia o czym pisze).
pomagajmy na ...
7 miesięcy temu
To nie są uchodźcy tylko nielegalni migranci.
pomagajmy na ...
7 miesięcy temu
To nie są uchodźcy tylko nielegalni migranci.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić