Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Ryś gigant w Polsce. Leśniczy: "To jest po prostu fenomen"

185
Podziel się:

Nietypowego gościa spotkał leśniczy w Nadleśnictwie Maskulińskie. Na stosie drewna wygrzewał się na słońcu bardzo rzadko występujący ryś.

Ryś gigant w Polsce. Leśniczy: "To jest po prostu fenomen"
Ryś, który nie przestraszył się człowieka nagrany przez leśnika. (Lasy Państwowe)

O wielkim szczęściu może mówić leśniczy Paweł z Nadleśnictwa Maskulińskiego. Podczas spaceru natknął się na rysia, który wygrzewał się w promieniach słońca, leżąc na stosie drewna. Gajowy niezwłocznie wyciągnął telefon i zarejestrował wyjątkowy moment kamerą. Nagranie opublikował później na Facebooku.

Autor nagrania zauważył, że był to wyjątkowy i unikatowy moment. Drapieżniki te uważane są za bardzo skryte i unikające przeważnie kontaktu z człowiekiem. Spotkania tego typu zdarzają się niezwykle rzadko nawet w życiu pracowników Lasów Państwowych. Fakt ten może tłumaczyć zdziwienie w głosie leśniczego Pawła.

Ryś występuje w przyrodzie bardzo rzadko. Od połowy XX wieku do 2015 roku populacja tego drapieżnika w Polsce i w Europie systematycznie spadała. Na szczęście w ciągu ostatnich 6 lat liczba osobników w naszym kraju wzrosła z 40 do około 200. Aż 60 proc. z nich występuje w Karpatach. Coraz częstsze obserwacje zwierzęcia świadczą o tym, że jest ich coraz więcej i odpowiadają im warunki terenów leśnych.

Zobacz także: Kościoły przepełnione? Policja ujawnia nowe informacje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(185)
1234
rok temu
Drogi autorze - leśniczy a gajowy to różnica. Nie można więc pisać o tej samej osobie raz tak, a raz inaczej.
błyskawica
rok temu
To nie był ryś. To był wypasiony na krzywdzie ludzkiej i na kradzionym kot Jarka.
uważny
rok temu
Myślę, że ten ryś nazywa się Prima Aprilis. Ryś nie wykazałby tyle zaufania do przypadkowego człowieka (zamykanie oczu). To jakiś kot syberyjski lub norweski.
zen
rok temu
Nie przepadam za kotami ale ten ma klasę.
GłodnyBenio
rok temu
Da się toto zjeść?
kocia
rok temu
zaraz go jakis radny niezaradny na bani zastrzeli ,strzelają do wszystkiego jak są na bani do łabędzi (Waąchabno),trzeba uważać bo do wszystkiego,lasy i państwowe to ich własność
AntyGŁUPEK
rok temu
Uwaga w medialnych przekazach WP-O2 ... mamy niezwykłe poplątanie z pomieszaniem gajowego z leśniczym i spaceru z jazdą samochodem. Gajowy to GAJOWY a leśniczy to nie gajowy tylko LEŚNICZY. Samochodem nie SPACERUJEMY tylko jeździmy. SACERUJEMY na nogach. Tylko nieliczni super wytrenowani mogą na niewielkich odcinkach drogi SPACEROWAĆ NA RĘKACH.
Marek
rok temu
Sprzydałby sie na futro dla mojej Gosi
anan1
rok temu
autor w 1 zdaniu pisze leśniczy Paweł w innym gajowy czy wie że to dwa różne stanowiska gajowy jest niższym stanowiskiem niż leśniczy. Nim się użyje takich określeń lepiej jest zapoznać się z zajmowanym stanowiskiem służbowym przez leśnika podającego info a nie samemu zmyślać takie stanowiska .
'Szyszka' zza...
rok temu
Kiedy odstrzał?
Sonia
rok temu
Uwielbiam koty,ten ryś jest śliczny.
Michał
rok temu
ponownie pytam się administratora strony, ile dostaje w łapę za reklamy od panienek lekkich obyczajów? Dlaczego ksujecie nasze posty a tych .....ciągle są
Michał
rok temu
A ja mam pytanie do administratora strony, ile ci płacą za reklamę dla panienek lekkich obyczajów?
ola
rok temu
wyglada jak rys kanadyjski
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić