aktualizacja 

Statystyki są bezwzględne. Papież apeluje do kobiet

41

Podczas sobotniej mszy w Watykanie z okazji X Światowego Spotkania Rodzin papież poruszył wiele tematów dotyczących współczesnej rodziny. "Nie pozwólmy, aby rodzina została skażona truciznami egoizmu, indywidualizmu, obojętności i odrzucenia" - apelował.

Statystyki są bezwzględne. Papież apeluje do kobiet
Papież (PAP)

Mszy przewodniczył prefekt watykańskiej dykasterii do spraw świeckich, rodziny i życia kardynał Kevin Farrell. Początkowo mszę miał odprawić papież, ale nadal boryka się z problemami zdrowotnymi i musi poruszać się o lasce.

Papież apeluje do matek

Podczas nabożeństwa papież wielokrotnie powtarzał jak ważna jest rodzina i jej wsparcie w chwilach trudności i kryzysu. Dodał, że powinno się wspólnie pokonywać wszelakie trudności.

W chwilach trudności i kryzysów — wszystkie rodziny je mają — proszę, nie wybierajcie łatwej drogi: "Wracam do mamy". Nie, idźcie naprzód, podejmując tę odważną grę. Będą trudne chwile, ciężkie chwile, ale idźcie naprzód, zawsze - powiedział papież.

Później papież zaapelował do wszystkich nadopiekuńczych matek. Stwierdził, że to właśnie wyręczanie młodych mężczyzn jest powodem, dla którego nie chcą wyprowadzać się z domów i zakładać własnych rodzin.

Widzimy tak wielu młodych mężczyzn, którzy nie mają odwagi się ożenić, a matki często mówią mi: "Zrób coś, porozmawiaj z moim synem, który się nie żeni, a ma 37 lat". Mówię: "Ale signora, nie prasuj mu koszul, wykonaj pierwszy ruch, odeślij go z domu, niech opuści gniazdo"– powiedział papież.

Słowa papieża Franciszka a dane Eurostatu

Czy jednak nadopiekuńczość matek jest tutaj największym problemem? Jak wynika ze statystyk Eurostatu, najszybciej dom rodzinny opuszczają młodzi Szwedzi i Luksemburczycy - jeszcze przed ukończeniem dwudziestego roku życia. Najpóźniej, bo po trzydziestce, od rodziców wyprowadzają się Chorwaci, Słowacy, Włosi i Portugalczycy. Polacy są gdzieś pomiędzy. Średnia wieku, w którym się wyprowadzają to 28,1 lat.

Co na to wpływa? Przede wszystkim względy finansowe oraz coraz większe trudności na rynku mieszkaniowy, które można zauważyć w całej Europie. Młodych ludzi nie stać na wyprowadzkę i kupno własnego lokum. Na długie mieszkanie z rodzicami ma także coraz wyższy wiek, w którym młodzi zakładają własne rodziny.

Średni wiek pierwszego małżeństwa w państwach Unii znacznie wzrósł. Kobiety decydują się na ślub, mając średnio 29 lat a mężczyźni 32,4. Jeszcze w 1995 r. było to odpowiednio 25 i 28 lat.

Zobacz także: Pogoda na wakacje. Najnowsza prognoza z IMGW
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić