aktualizacja 

Kwas azotowy w powietrzu. Ukraińcy nie mogą wychodzić z domów

W miejscowości Rubiżne wojska rosyjskie ostrzelały zbiornik z kwasem azotowym. Mieszkańcy obwodu ługańskiego nie mogą otwierać okien. Konieczne jest także założenie maseczki.

Kwas azotowy w powietrzu. Ukraińcy nie mogą wychodzić z domów
Rosjanie ostrzelali zbiornik z kwasem azotowym. Władze miasta apelują (Twitter)

Rosjanie kontynuują ostrzał w Ukrainie. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że we wtorek miejscowości Rubiżne wojska rosyjskie ostrzelały zbiornik z kwasem azotowym.

Sytuacja jest bardzo trudna. Władze Ukrainy proszą wszystkich o pozostanie w domach i zamknięcie okien. Z nagrania opublikowanego w serwisie Telegram wynika także, że mieszkańcy proszeni są o nałożenie masek ochronnych. Władze ostrzegają, że kiedy kwas azotowy dostanie się do oczu, należy go umyć pod bieżącą wodą.

Pary kwasu azotowego mogą zagrozić życiu i zdrowiu mieszkańców. Przy łagodnych zaburzeniach występują objawy zapalenia oskrzeli, łagodnego zapalenia oskrzelików, czy senności.

Kwas azotowy nie jest bezpieczny, gdy jest wdychany i gdy dostanie się na skórę i błony śluzowe. W przypadku cięższych powikłań na oczach, kwas azotowy powoduje poważne obrażenia z dużą martwicą rogówki i zapaleniem spojówek, co prowadzi do utraty oczu.

Pole walki

Jak poinformował szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, w Popasnej i Rubiżnem, miastach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, trwają ostrzały i walki uliczne. Służby ratownicze nie mogą się przedostać do niektórych dzielnic.

Wojska Władimira Putina opuszczają co prawda zachód Ukrainy, ale Rosja przygotowuje się do rozmieszczenia dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy na wschodzie Ukrainy.

Zobacz także: Polska wyrzuci rosyjskich dyplomatów? "Nie wykluczałbym tej możliwości"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić