Uważaj na te objawy. Warunkują ciężki przebieg COVID-19

28

Prof. Konrad Rejdak z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zdradził, że objawy neurologiczne wskazują na ciężki przebieg COVID-19.

Uważaj na te objawy. Warunkują ciężki przebieg COVID-19
Bóle głowy, nudności, wymioty mogą świadczyć o ostrej infekcji wywołanej koronawirusem (Getty Images)

Objawy świadczące o zajęciu układu nerwowego przez wirusa SARS-CoV-2 warunkują cięższy przebieg choroby - do takich wniosków doszedł prof. Konrad Rejdak z Lublina.

W trakcie ostrej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 mogą wystąpić różne zaburzenia ze strony układu nerwowego, w tym również ze strony mózgowia, które określa się jako encefalopatia. Są to na przykład zaburzenia stanu świadomości, senność, bóle głowy, nudności, wymioty - powiedział neurolog.

Mówimy wtedy o drgawkach czy zaburzeniach świadomości. Takie objawy świadczą o zajęciu przez wirusa centralnego układu nerwowego - mózgu i rdzenia kręgowego.

Mogą one zwiastować nawet udar mózgu! Dotyczy on 6-7 proc. pacjentów z COVID-19.

Ponadto wiele osób, szczególnie w młodym wieku, odczuwa opóźnione zaburzenia ze strony układu nerwowego nawet po łagodnym przejściu COVID-19. Mogą to być: przedłużająca się utrata węchu i smaku, przewlekłe zmęczenie oraz bardzo dotkliwe zaburzenia funkcji poznawczych, określane jako "mgła mόzgowa", takie jak trudności w koncentracji, szybkości myślenia - tłumaczy profesor.
Wiadomo, że nawet niewielka ilość wirusa w układzie nerwowym indukuje bardzo silną reakcję zapalną. To sprawia, że mogą wystąpić zupełnie nieprzewidywalne reakcje z uszkodzeniem mózgu włącznie. Na szczęście nie jest to częste - dodał.

Dlatego lekarze pracują nad lekiem, który blokowałby rozprzestrzenianie wirusa na jak najwcześniejszym etapie. Musiałby się wówczas wchłaniać do OUN, stąd badania nad amantadyną.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić