Uważaj na te objawy. Warunkują ciężki przebieg COVID-19

28
Podziel się:

Prof. Konrad Rejdak z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zdradził, że objawy neurologiczne wskazują na ciężki przebieg COVID-19.

Uważaj na te objawy. Warunkują ciężki przebieg COVID-19
Bóle głowy, nudności, wymioty mogą świadczyć o ostrej infekcji wywołanej koronawirusem (Getty Images)

Objawy świadczące o zajęciu układu nerwowego przez wirusa SARS-CoV-2 warunkują cięższy przebieg choroby - do takich wniosków doszedł prof. Konrad Rejdak z Lublina.

W trakcie ostrej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 mogą wystąpić różne zaburzenia ze strony układu nerwowego, w tym również ze strony mózgowia, które określa się jako encefalopatia. Są to na przykład zaburzenia stanu świadomości, senność, bóle głowy, nudności, wymioty - powiedział neurolog.

Mówimy wtedy o drgawkach czy zaburzeniach świadomości. Takie objawy świadczą o zajęciu przez wirusa centralnego układu nerwowego - mózgu i rdzenia kręgowego.

Mogą one zwiastować nawet udar mózgu! Dotyczy on 6-7 proc. pacjentów z COVID-19.

Ponadto wiele osób, szczególnie w młodym wieku, odczuwa opóźnione zaburzenia ze strony układu nerwowego nawet po łagodnym przejściu COVID-19. Mogą to być: przedłużająca się utrata węchu i smaku, przewlekłe zmęczenie oraz bardzo dotkliwe zaburzenia funkcji poznawczych, określane jako "mgła mόzgowa", takie jak trudności w koncentracji, szybkości myślenia - tłumaczy profesor.
Wiadomo, że nawet niewielka ilość wirusa w układzie nerwowym indukuje bardzo silną reakcję zapalną. To sprawia, że mogą wystąpić zupełnie nieprzewidywalne reakcje z uszkodzeniem mózgu włącznie. Na szczęście nie jest to częste - dodał.

Dlatego lekarze pracują nad lekiem, który blokowałby rozprzestrzenianie wirusa na jak najwcześniejszym etapie. Musiałby się wówczas wchłaniać do OUN, stąd badania nad amantadyną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić