"Uznajmy sprawę za zakończoną". Andrzej Duda zdecydował ws. "lex Czarnek"

119

W środę odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda poinformował na niej o ważnej decyzji, którą podjął - zawetował nowelizację ustawy "lex Czarnek". "Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory" - powiedział.

"Uznajmy sprawę za zakończoną". Andrzej Duda zdecydował ws. "lex Czarnek"
Andrzej Duda (PAP)

"Lex Czarnek" to nowelizacja ustawy, która miała wzmocnić rolę kuratorów oświaty. Dodatkowo zmieniłyby się też zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.

Ustawa od początku budziła wiele kontrowersji. Dyrektorzy twierdzili, że nowe prawo mogło zmniejszyć nie tylko ich wpływ, ale również rodziców, na dodatkowe zajęcia w szkołach.

Prezydent wetuje

9 lutego Sejm odrzucił weto Senatu w tej sprawie. Tymczasem decyzję podjął prezydent Andrzej Duda. Poinformował o niej w środę podczas Krajowej Rady Bezpieczeństwa.

Nie będę ukrywał, że apelowaliście państwo do mnie, przedstawiciele opozycji, różnych środowisk o weto do ustawy o systemie oświaty, do tej zmiany ustawy. Ponieważ apeluję do państwa o jedność, o brak politycznych sporów, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia. Rozmawiałem dzisiaj na ten temat z ministrem Czarnkiem. Powiedziałem panu profesorowi, jaka jest moja motywacja - powiedział, gdy rozpoczęły się obrady.
Mam do państwa prośbę. Wykonałem wasz apel, waszą prośbę. Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy, miałem, ale był też w tej ustawie szereg rozwiązań, które popierałem i które uważam, że w efekcie powinny zostać wprowadzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony w tej chwili, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, bezpieczeństwa Polski - dodał.

Założenia ustawy

Nowe ustawa zakładała, że dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o ich planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.

Na wydanie opinii kurator miałby 30 dni. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje wymagałby pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia. Pełnoletni mogliby przygotować taką zgodę samodzielnie.

W przypadku niezrealizowania przez dyrektora zaleceń kuratora mógłby on zostać wezwany "na dywanik". Ten drugi mógłby go nawet odwołać, a od tej decyzji nie byłoby już odwrotu.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić