Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

"Uznajmy sprawę za zakończoną". Andrzej Duda zdecydował ws. "lex Czarnek"

84
Podziel się:

W środę odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda poinformował na niej o ważnej decyzji, którą podjął - zawetował nowelizację ustawy "lex Czarnek". "Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory" - powiedział.

"Uznajmy sprawę za zakończoną". Andrzej Duda zdecydował ws. "lex Czarnek"
Andrzej Duda (PAP)

"Lex Czarnek" to nowelizacja ustawy, która miała wzmocnić rolę kuratorów oświaty. Dodatkowo zmieniłyby się też zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.

Ustawa od początku budziła wiele kontrowersji. Dyrektorzy twierdzili, że nowe prawo mogło zmniejszyć nie tylko ich wpływ, ale również rodziców, na dodatkowe zajęcia w szkołach.

Prezydent wetuje

9 lutego Sejm odrzucił weto Senatu w tej sprawie. Tymczasem decyzję podjął prezydent Andrzej Duda. Poinformował o niej w środę podczas Krajowej Rady Bezpieczeństwa.

Nie będę ukrywał, że apelowaliście państwo do mnie, przedstawiciele opozycji, różnych środowisk o weto do ustawy o systemie oświaty, do tej zmiany ustawy. Ponieważ apeluję do państwa o jedność, o brak politycznych sporów, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia. Rozmawiałem dzisiaj na ten temat z ministrem Czarnkiem. Powiedziałem panu profesorowi, jaka jest moja motywacja - powiedział, gdy rozpoczęły się obrady.
Mam do państwa prośbę. Wykonałem wasz apel, waszą prośbę. Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy, miałem, ale był też w tej ustawie szereg rozwiązań, które popierałem i które uważam, że w efekcie powinny zostać wprowadzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony w tej chwili, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, bezpieczeństwa Polski - dodał.

Założenia ustawy

Nowe ustawa zakładała, że dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o ich planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.

Na wydanie opinii kurator miałby 30 dni. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje wymagałby pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia. Pełnoletni mogliby przygotować taką zgodę samodzielnie.

W przypadku niezrealizowania przez dyrektora zaleceń kuratora mógłby on zostać wezwany "na dywanik". Ten drugi mógłby go nawet odwołać, a od tej decyzji nie byłoby już odwrotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(84)
XYZ
7 miesięcy temu
Uważaj Polko i Polaku. Konflikt na Ukrainie jest celowym działaniem światowych elit przeciwko Ukrainie i Polsce. Izrael planuje przejąć południową część Ukrainy i rozlokować tam ok 6 milionów Żydów. Planowano to już od 2012 roku. W Polsce natomiast planuje się destabilizację kraju, biedę oraz głód. Zjednoczmy się i nie dajmy się zmanipulować...
Cywilizowany
7 miesięcy temu
Warszawianka wolność słowa i demokracja to pomysły i wartości środowisk lewicowych i świeckich, które są sprzeczne z twoją słomą w butach w postaci zaściankowości oraz prawicowo religijnego fanatyzmu. CZARNEK NIE JEST PAWDZIWYM MINISTREM PRAWDZIWEJ EDUKACJI. EDUKACJA ZOSTAŁA STWORZONA W CELU PROPAGOWANIA NAUKI I WIEDZY I POSTĘPU ORAZ NOWOCZESNOŚCI W CELU TĘPIENIA CIEMNOTY I ZACOFANIA, ZABOBONU, PRZESĄDÓW IDĄCYCH W PARZE Z FANATYZMEM RELIGIJNYM I ICH SKUTKAMI A NIE DO ICH PROPAGOWANIA. A CZARNEK WYPACZYŁ IDEĘ EDUKACJI POPRZEZ UŻYWANIE SZKÓŁ PAŃSTWOWYCH DO PROPAGOWANIA ZABOBONU CIEMNOTY I ZACOFANIA POPRZEZ FANATYZM RELIGIJNY I PROWADZENIA DO ICH SKUTKÓW. POLACY RATUJMY EDUKACJĘ PRZED CZARNKIEM I LUDŹMI O POGLĄDACH JAK CZARNEK I BARBARY NOWAK. NIE DAJMY ZROBIĆ Z NAS AFRYKI LUB INDII, GDZIE SZWACZKI PRACUJĄCE DLA ZARY ZARABIAJĄ 30 CENTÓW ZA GODZINĘ PRACY A INDIE TEŻ SĄ KONSERWATYWNO RELIGIJNE JAK CZARNEK. Poczytajcie sobie o epidemii dżumy, o społeczno kulturowym aspekcie procesów o czary i herezje na Wikipedii oraz jak murzyni zarazili się AIDS od małp oraz co wyprawiają ortodoksyjni Żydzi w Izraelu, cyrki z Afganistanu i co wyczyniają w Afryce na skutek przesądów, zabobonów i mizogini. I jak Czarnek i Barbara Nowak nadal będą pracować w edukacji, to będziemy mieli inkwizycję i będziemy Afganistanem wręcz Indiami Europy, gdzie tam przez Czarnka i Barbarę Nowak Polska będzie Afryką Europy. Gdy rozum śpi tam budzą się upiory!
Teleman
7 miesięcy temu
Przestałem oglądać jakąkolwiek polską telewizję. Wszystkie stacje trąbią na okrągło o tej wojnie na Ukrainie. Ciągle pokazują te same obrazki. Kto to wie czyje to są czołgi? A ich prezydent to na okrągło ma parcie na szkło. Nie chciał dogadać się z Putinem, to ma kraj w ruinie.Czy warto było tak się upierać? Wiadomo było, że silniejszy zawsze wygra.
Pola
7 miesięcy temu
Wreszcie mamy prezydenta, brawo.
END
7 miesięcy temu
Przeklinam Łukaszenkę i Putina.
Tim
7 miesięcy temu
👍👍👍
warszawianka
7 miesięcy temu
,,Nie ograniczamy wolności komentujących czytelników i widzów Wirtualnej Polski. Nie ingerujemy w swobodę wypowiedzi. Cenimy każdy głos w dyskusji, pilnujemy tylko kulturalnych ram internetowej debaty. W obliczu ataku Rosji na Ukrainę naszą odpowiedzialnością jest również ochrona przed masową dezinformacją, której skala z dnia na dzień rośnie. Dlatego właśnie w materiałach dotyczących inwazji wyłączyliśmy możliwość komentowania materiałów w serwisach Wirtualnej Polski.'' Skąd wiecie ,że na tym forum nie ma rosyjskich trolli, atakujących polskiego ministra oświaty prof Czarnka?
Dość grabieni...
7 miesięcy temu
Brawo kolejna prawidłowa decyzja prezydenta . Teraz niech zajmie się ministrem ZERO bo jego decyzje powodują zadłużenie Polski oraz brak pomocy z Unii.
Iter
7 miesięcy temu
Przepraszam najmocniej, ale żeby Rosja błyskawicznie zakończyła te wojenną destrukcję Ukrainy to niestety ale szeregowi Rosjanie muszą zrobić się MOCNO GŁODNI...
Stop obłudzie
7 miesięcy temu
Albo ta wojna natychmiast się skończy albo Włodzimierz Putin wojskiem rosyjskim obróci Ukrainę w perzynę, a my będziemy mieli długotrwały oraz kosztowny problem z uchodźcami z tamtego kraju.
oburzony
7 miesięcy temu
Gratuluję panie prezydencie Duda - to weto oznacza, że jesteś pan za demoralizacją dzieci i młodzieży w Polsce. No gratulacje za takie traktownie Polaków i polskich rodzin
oburzony
7 miesięcy temu
Gratuluję panie prezydencie Duda - to weto oznacza, że jesteś pan za demoralizacją dzieci i młodzieży w Polsce. No gratulacje za takie traktownie Polaków i polskich rodzin
czysta prawda
7 miesięcy temu
Ciapaci wjezdzaja ,a an Ciarka mowi ze jest spokoj w Przemyślu,a to że wczoraj ich kkibice pogonili bo policja nie dawala rady,to chyba zartuje sobie. A dzisiaj komendant z Rzeszowa mowil ze potrzebuja wsparcia bo nie daja rady.Ale nas wszedzie oklamuja.
Lenno rzymu
7 miesięcy temu
W Polsce przed rozpoczęciem wojny ukrainsko-rosyjskiej w czwartek 24 lutego 2022 roku było około 2 milionów Ukraińców, a teraz ta liczba łącznie może wynieść nawet 3,5 miliona osób. Ta suma jest większa od ilości Polaków, która wyemigrowała od lat 90 do bogatych krajów UE i Zjednoczonego Królestwa. Czy ktokolwiek panuje nad tym przepływem ludzkim?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić