o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

"W każdy poniedziałek paliliśmy zwłoki". Horror w Korei Północnej

166
Podziel się

Więźniowie w Korei Północnej są zmuszani do picia wody z rzeki, do której trafiają szczątki skremowanych towarzyszów niedoli. Do północnokoreańskiego gułagu można trafić za przestępstwo takie jak wyznawanie wiary chrześcijańskiej czy nawet oglądanie zagranicznej telenoweli. Wstrząsające informacje ujawnił były więzień obozu.

"W każdy poniedziałek paliliśmy zwłoki". Horror w Korei Północnej
Wstrząsający raport na temat obozów koncentracyjnych w Korei Północnej (YouTube)
bDgNHaDF

Przerażające realia życia w gułagach Kim Dzong Una zostały ujawnione przez więźniów, którzy przeżyli koszmar obozu koncentracyjnego Chongori. To miejsce, do którego trafiają osoby bez wyroku sądu. Można znaleźć się w nim np. za wierzenie w Boga bądź za oglądanie południowokoreańskiej telewizji.

W każdy poniedziałek paliliśmy zwłoki. Układaliśmy je w stosy w okrągłym zbiorniku. Miejsce było przesiąknięte zapachem krwi i gnijących lub palących się zwłok – opisał jeden z więźniów.

Horror w obozie koncentracyjnym. Były więzień ujawnia

Zarządcy obozu nakazywali gromadzić popiół ze spalonych ciał. Służył on ponoć jako nawóz na okolicznych polach. Kiedy padał deszcz, prochy spływały do pobliskiej rzeki.

bDgNHaDH
Piliśmy z niej wodę i kąpaliśmy się w niej – opisał więzień.

Padający deszcz sprawiał, że czasami zwłoki nie spalały się do końca. Więzień opisuje, że pewnego razu potknął się o palec zmarłego towarzysza. Był oderwany od reszty ciała.

Myślałem, że to jakaś gałąź. Kiedy przyjrzałem się bliżej, okazało się że to palec od stopy. Po chwili znalazłem resztę palców – relacjonuje.

Były więzień północnokoreańskiego obozu koncentracyjnego ujawnił przerażające informacje w nowym raporcie opublikowanym przez waszyngtoński Komitet Praw Człowieka w Korei Północnej (HRNK). Tożsamość byłego więźnia została ukryta, by nie narażać go na zemstę ze strony północnokoreańskich szpiegów. Raport mówi, że obóz Chongori posiada wysoki wskaźnik śmiertelności więźniów z powodu „licznych chorób, urazów oraz znęcania się fizycznego i psychicznego przez funkcjonariuszy więziennych”.

bDgNHaDN

Raport ujawnia, że przed kremacją zwłoki zmarłych więźniów były składowane w magazynie. Częściowo zjadały je szczury. Zwłoki czasami czekały na spalenie miesiącami, co sprawiało, że w momencie kremacji były w zaawansowanym stadium rozkładu.

HRNK wykorzystało zdjęcia satelitarne do ujawnienia lokalizacji krematorium, budynków więzienia i obozów pracy przymusowej. Jednym z takich miejsc pracy jest kopalnia miedzi. Ona również zanieczyszcza wodę, którą muszą pić więźniowie.

Do więzienia można trafić za "brak szacunku" do zdjęcia Kim Dzong Una w gazecie

Główny autor raportu na temat obozów koncentracyjnych w Korei Północnej Joseph Bermudez Jr. podkreślił, że to, co przechodzą więźniowie, "przekracza granice ludzkiej wyobraźni". Dodaje także, że obozy koncentracyjne w Korei Północnej stanowią ważny element tamtejszego systemu politycznego.

bDgNHaDO
Okrucieństwa w Korei Północnej wymagają natychmiastowej uwagi społeczności międzynarodowej – stwierdził Bermudez.

Dyrektor wykonawczy HRNK Greg Scarlatoiu ujawnił charakter "zbrodni", za które można trafić do północnokoreańskiego obozu. Lista przewinień, za które można trafić do więzienia, obejmuje praktykowanie religii, zwłaszcza chrześcijaństwa, czy posiadanie Biblii. Zakazany jest także kontakt ze światem zewnętrznym, zwłaszcza z Koreą Południową.

W Korei Północnej można trafić do więzienia nawet za "niewłaściwe obchodzenie się" ze stroną gazety na której wydrukowano zdjęcie Kim Dzong Una, jego ojca lub dziadka – powiedział Scarlatoiu.
bDgNHaDP

Obóz koncentracyjny Chongori. Przebywa w nim 5 tysięcy więźniów

Obóz koncentracyjny Chongori oficjalnie nazywany jest Kyo-hwa-so, czyli obozem reedukacyjnym. Znajduje się w prowincji Hamgyŏng Północny, około 25 kilometrów od granicy z Chinami. Przebywa w nim aż 5 tysięcy więźniów.

Około 60 proc. więźniów trafiło do obozu Chongori za nielegalne przekroczenie granicy z Chinami. Pozostali zostali ukarani za inne przestępstwa, takie jak chociażby oglądanie zagranicznej telewizji.

Darmowa siła robocza. Wykorzystują więźniów obozów koncentracyjnych

Więźniowie obozu są wykorzystywani jako niewolnicza siła robocza. Kobiety produkują peruki i sztuczne rzęsy oraz zajmują się hodowlą bydła. Mężczyźni pracują przy produkcji mebli, wydobywaniu miedzi i przetwarzaniu rudy. Jeden z byłych więźniów oszacował, że podczas ośmiomiesięcznego pobytu w Chongori, 800 współwięźniów zmarło w wyniku ciężkiej pracy i niedożywienia.

bDgNHaDQ

Szacuje się, że w obozach koncentracyjnych w Korei Północnej przebywa około 120 tys. osób. Reżim Kim Dzong Una nieustannie zaprzecza, że w więzieniach łamane są prawa człowieka. Dopiero w 2014 roku Korea Północna przyznała się, że na jej terenie faktycznie istnieją obozy koncentracyjne.

Obejrzyj także: Obchody 70. rocznicy utworzenia Partii Pracy w Korei Północnej

bDgNHaEi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(166)
Smutna
3 tyg. temu
To co się dzieje w tym kraju przekracza ludzkie pojęcie. Horror. Ale nikt z tym nic nie zrobi bo raz ten kraj nie ma nic światu do zaoferowania :bieda, zero zasobów naturalnych a co najważniejsze broń dalekiego rażenia która w razie sprzeciwu świata zostałaby w 2 min użyta. Boja się ich i jednocześnie zamykają oczy na to co się tam dzieje dopoki dzieje się w ich granicach.... Setki lat zanim tam coś się zmieni...
amen
3 tyg. temu
Tak się właśnie dzieje, gdy nie istnieje żaden bat nad tyranem uważającym się za boga, więc chwala prawdziwemu Bogu gdy wreszcie sprawia, że nawet taki "mocny" umiera, albo staje się rośliną! Niech każdy bezlitosna bestia w ludzkiej skórze, każdy tyran ludobójca będzie przeklęty na wieki wieków, amen
dziadek
3 tyg. temu
Cały świat wie o obozach w Korei Północnej Północnej. Ludzi żyją w biedzie i ogromnym strachu, cierpią.Jak może im pomóc przeciętny obywatel świata, taki jak ja? Mam70 lat.. Ludzie, obalajcie takich szaleńców jak kim, Putin czy Lukaszenko. Oni dla utrzymania władzy są gotowi na każdą zbrodnię.
bDgNHaEj
tre
3 tyg. temu
Dlaczego drony nie odpalą kima?
Kisiel
3 tyg. temu
Ja bym tam wysłał naszych polityków
Najnowsze komentarze (166)
Dziobak.
3 tyg. temu
Wystarczy nalot dronów podczas defilady 1 maja . Salwa w trybunę i Kim ginie razem z całym sztabem partii....Tylko co dalej ? Kto weźmie ten naród, który tylko tańczyć potrafi i płakać na rozkaz. Taniej jest tolerować dyktatora . Tylko wojna domowa może położyć kres komunie w Koreii Północnej.
...
3 tyg. temu
Obozy koncentracyjne w XXI w - Boże dopomóż biednym ludziom.
do olgino
3 tyg. temu
Ropa i ropa. To Rosja, nie USA, napada na inne kraje. Stany się z życiem ludzkim liczą.
niestety
3 tyg. temu
Tam jest gorzej niż nam się wydaje.
wiem
3 tyg. temu
Zachód Korei Pół. dostarcza żywność.
dziunka
3 tyg. temu
to masakra niczym u nas bylo ale tam to jest ludzie nie maja zadnych praw jestem wstrzasnieta
kool
3 tyg. temu
do tego dąży brylant, trochę się hamuje, ale jednak powoli, konsekwentnie
dziadzio
3 tyg. temu
nie "toawrzyszów" a towarzyszy. Ten brak dbałości o język jest wkurwiający - i może artykuł niezły, to odechciało mi się go czytać.
bDgNHaEb
38
3 tyg. temu
równoleżnik. ____ Korea to korek, który utrzymuje szmpan w butelce.
uno
3 tyg. temu
Oni tam chodzą za Uno z notesikami i zapisują każde słowo wodza.
...
3 tyg. temu
Ameryka się z życiem ludzkim liczy. Nie chce ataku Korei Północnej na Południową.
JAR
3 tyg. temu
HEHEHE A CO NA TO ŚWIAT???SKULILI USZY I SIEDZĄ POD STOŁEM.NA CO CZEKAJĄ???AŻ KIM UROSNIE W TAKĄ SIŁE ,ŻE NIKT NIE DA MU RADY???.
swrn
3 tyg. temu
Tylko przypominam, że w komunistycznych Chinach również istnieją obozy koncentracyjne i obozy pracy. No, ale w Chinach tzw. Zachód zarabia olbrzymie pieniądze na pracy, np. dzieci i więzniów takich obozów.
C2H5OH
3 tyg. temu
Jak Marcin napisał, największym dramatem Korei P. jest brak ropy i ogólnie surowców naturalnych, jakby mieli w/w dawno odwalili by najwyższego wodza, obalili komitet
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić