o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Wielki sukces Polaków. Sensacyjne odkrycie ma około 215 mln lat

8
Podziel się

Wielki sukces polskich paleontologów. Nasi rodacy odkryli nowy gatunek prassaka sprzed 215 mln lat. O najstarszym takim znalezisku na świecie Polacy informują w naukowym magazynie "PNAS".

Wielki sukces Polaków. Sensacyjne odkrycie ma około 215 mln lat
Polacy odkryli nowy gatunek prassaka sprzed 215 mln lat. (Twitter)
bEDWYGcB

Tylko 2 cm mierzy fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed aż 215 mln lat. Maleńki fragment żuchwy został znaleziony w 2014 r. we wschodniej Grenlandii przez dr. Grzegorza Niedźwieckiego z Uniwersytetu w Uppsali, w Szwecji.

Opracowanie znaleziska zajęło naukowcom kilka lat. Dość szybko jednak okazało się, że paleontolodzy mają do czynienia z pozostałością po nieznanym wcześniej gatunku prassaka.

bEDWYGcD
Od razu wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z ważnym odkryciem; nie były do tego potrzebne analizy specjalistyczne, co często ma miejsce w przypadku tak drobnych znalezisk paleontologicznych - mówi dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN, kierownik ekspedycji na Grenlandię.

Odkrycie nowego gatunku prassaka jest unikatowym wydarzeniem, gdyż jak twierdzi Sulej, jak dotąd poznano zaledwie około dziesięciu gatunków prassaków z tak dawnego okresu. Naukowiec podkreśla, że najstarsze podobne znaleziska są młodsze o około 5-10 mln lat.

bEDWYGcJ

Uhonorowali rdzennych mieszkańców Grenlandii

Nowy gatunek prassaka nazwano Kalaallitkigun jenkinsi. Naukowcy chcieli w ten sposób uhonorować rdzennych mieszkańców Grenlandii, Inuitów. W ich języku słowo "Kalaallitkigun" oznacza "ząb z Grenlandii". Z kolei nazwa rodzajowa "jenkinsi" ma przypomnieć zasługi amerykańskiego badacza F.A. Jenkinsa jednego z prekursorów paleontologii na Grenlandii.

Opisanie kolejnego gatunku prassaka to wielkie szczęście, tym bardziej, że w tym samym miejscu w latach dziewięćdziesiątych działała misja amerykańska. Musiała jednak szybko zakończyć badania, bo wichura porwała ich obóz do morza. My takich problemów nie mieliśmy - opowiada Tomasz Sulej.
bEDWYGcK

Nawet z tak maleńkiego fragmentu szkieletu naukowcy są w stanie wyczytać wiele informacji na temat wyglądu i sposobu życia prassaka. Zdaniem Suleja odkryty gatunek zwierzęcia mógł przypominać rozmiarami i sposobem życia dzisiejsze ryjówki.

Zobacz także: Wielkie odkrycie pod Przemyślem. Badacze podsumowali wyniki prac
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDWYGde
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
wik
12 miesięcy temu
Archeolodzy tez tak pracują. Znajdują szczątki i opracowują wygląd i przeznaczenie danego obiektu.
aaa
12 miesięcy temu
Dla tych co mają wątpliwości co do znaczenia odkrycia. Barwy owszem są zmyślone, bo inaczej się nie da, ale na podstawie gatunków pokrewnych o których mamy więcej danych mając fragment żuchwy spokojnie można z bardzo dużym przybliżeniem odtworzyć kształt głowy itd. Zajmuje się tym na przykład taki dział nauki jak biomechanika, a opiera się na matematyce i fizyce, o których możliwościach większość ludzi nie ma pojęcia. To, że jest to odkrycie znaczące wnioskowali po fakcie, że jest to ząb z dwoma korzeniami (widzi to nawet laik), co w ewolucji pojawiło się dopiero u ssaków. Gady ssakokształtne i wcześniej znane pierwotne ssaki miały zęby z jednym korzeniem (my mamy 3-4 w niektórych zębach). Stąd istotność odkrycia, kolejny element dużej układanki. Zęby z wieloma korzeniami lepiej sprawdzają się (są trwalsze) w przypadku żucia itp. a nie jednopłąszczyznowego cięcia/odgryzania. I to też wyliczyli inżynierowie-fizycy.
DuchPrawdy
12 miesięcy temu
Ha Ha HaHa Ha Ha A świstak siedzi i zawija je w te sreberka
bEDWYGdf
Kolka
12 miesięcy temu
Sukces ? I to jeszcze wielki ? Co to za paranoja. Pisowcy chcą jakąś nagrodę ?
Prorok
12 miesięcy temu
Rydzyk stworzył świat 4000 lat temu dlatego sprawa jest jasna i naukowcy kłamią
Wodzu
12 miesięcy temu
Ja myślę że ma 215 i pół miliona lat a nie tylko 215 milionow. Po wyrazie szczęki można odrazu poznać.
werwr
12 miesięcy temu
to jest nauka czy wróżbiarstwo ? kawałek szczęki i już wizja co to było i jak wyglądało? Smiech na sali...tak samo robią z niby przodkami czlowieka...zero autentycznosci
Wstyd
12 miesięcy temu
Szajs a nie naukowcy. Wydobyli mikroskopijny kawałek niewiadomoe czego ale już zrobili rysynek otworzyli jego tkankę mieśniową a nawet kolor i wzór futra brawo za sincefiction. A to że już stworzyli oko to chyba mieli jakieś halucynacje. Nikt normalny żaden naukowiec. Nie ośmieszył by się w taki sposób mają jeden ząb a odtworzyli w swoich fantazjach cały gatunek. Żałośni dla kariery każde kłamstwo opublikują. Nie da się na podstawie szkieletu ustalić koloru i budowy oka nie da się również ubarwienia futra przypisać do jednego zęba
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić