Wilk rzucił się na grzybiarza? Eksperci zabrali głos

106

W ostatnich dniach media obiegła wiadomość o ataku wilka na grzybiarza na Lubelszczyźnie. Zwierzę miało rzucić się na 46-letniego pana Tomasza. Eksperci nie wierzą jednak w jego relację.

Wilk rzucił się na grzybiarza? Eksperci zabrali głos
Wilk zaatakował grzybiarza? (Pixabay)

Do ataku miało dojść w niedzielę 8 sierpnia w lesie w gminie Kłoczew (woj. lubelskie). 46-letni pan Tomasz wraz z kolegą miał wybrać się na grzybobranie.

Gdy mężczyzna zbierał kurki, miało rzucić się na niego zwierzę. Początkowo grzybiarz myślał, że to jego pies. Po chwili zorientował się jednak, że to wilk.

Pan Tomasz twierdził, że uderzył wilka w głowę, a po chwili na pomoc przyszedł jego kolega, który odgonił drapieżnika kijem. Gdy mężczyźni uciekli do samochodu, z krzaków miały wyłonić się trzy kolejne wilki.

Sprawę nagłośnił m.in. "Fakt" i "Super Express". Grzybiarz pokazywał obrażenia, jakich miał doznać podczas ataku wilka. Na zdjęciach widoczne były m.in. rany na brzuchu.

Atak wilka na Lubelszczyźnie? Eksperci nie wierzą w historię grzybiarza

Historii postanowili przyjrzeć się specjaliści ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Dr hab. Sabina Nowak i dr hab. inż. Robert Mysłajek poinformowali, że rozmawiali z poszkodowanym, by ustalić wszystkie okoliczności zdarzenia. Obejrzeli też opublikowane w tabloidach zdjęcia ran.

Analizując odpowiedzi pana Tomasza Rosłańca na zadane przez nas szczegółowe pytania, a także relację ze zdarzenia, którą nam przekazał podczas rozmowy, opierając się na naszym ponad dwudziestoletnim doświadczeniu w badaniach terenowych nad wilkami, znajomości budowy i behawioru tych zwierząt, jednoznacznie stwierdzamy, że nie został on zaatakowany przez wilka. Wyrażamy głębokie ubolewanie, że po raz kolejny media, bez wnikliwej analizy sytuacji i konsultacji z naukowcami prowadzącymi badania nad wilkami, propagują nieprawdę, przyczyniając się do budowania wśród społeczeństwa negatywnego nastawienia i lęku przed tym drapieżnikiem - napisali eksperci w oświadczeniu.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Zobacz także: Został sam. "To bolesne, jak działa Matka Natura"

Autor: NB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić