Rafał Strzelec| 

Wojna w Ukrainie rozleje się na inne kraje? Prezydent mówi o broni jądrowej

Już ponad 570 dni trwa wojna w Ukrainie. Nikt nie wie, ile jeszcze potrwa konflikt z Rosją. Ukraińska kontrofensywa nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Coraz częściej mówi się w kuluarach o rozmowach pokojowych. Prezydent Finlandii uważa jednak, że wojna może potrwać długo, a ryzyko eskalacji jest ogromne. Mówi też o broni jądrowej.

Wojna w Ukrainie rozleje się na inne kraje? Prezydent mówi o broni jądrowej
BMP-2 Infantry Fighting Vehicle in Hangar - cgi A russian BMP-2 IFV is in position in a hangar - CGI in C4d Fokke Hassel (Getty Images, Fokke Hassel)

4 kwietnia 2023 roku Finlandia została oficjalnie 31. członkiem NATO. Dla tego państwa jest to niezwykle istotne wydarzenie, bowiem Finowie mają granicę z Rosją o długości ponad 1300 kilometrów. Finlandia była państwem, które długo starało się zachować neutralność, jednak po inwazji Putina na Ukrainę kraj ten razem ze Szwecją podjął starania, mające na celu przyłączenie się do Paktu Północnoatlantyckiego.

Prezydent Finlandii o wojnie w Ukrainie

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto w rozmowie z New York Times powiedział dziennikarzom, jak on postrzega obecną sytuację na froncie w Ukrainie. - Wojna Rosji przeciwko Ukrainie będzie trwała długo, a Europejczycy nie powinni bagatelizować ryzyka jej eskalacji - powiedział prezydent Finlandii. Rosyjską agresję na sąsiada określił mianem "dzwonka alarmowego" dla Europy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wybuchnie nowa wojna? "Istnieje takie ryzyko"

Choć wojna toczy się na wschodzie i południu Ukrainy, w ostatnich miesiącach, a nawet latach, nie brakowało incydentów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które mogły doprowadzić do eskalacji. Jednym z ostatnich było odnalezienie szczątków rosyjskiego drona na terenie Rumunii, także będącej członkiem NATO. Wcześniej fragmenty rosyjskich rakiet znaleziono na terytorium Polski - pod Bydgoszczą. Takie pojedyncze incydenty mogą zdaniem prezydenta Finlandii doprowadzić do rozszerzenia konfliktu na inne państwa.

Jesteśmy w bardzo wrażliwej sytuacji. Nawet drobnostki mogą bardzo mocno zmienić sytuację, niestety - na gorsze. Na tym polega ryzyko takiej wojny na szeroką skalę. Ryzyko zastosowania broni jądrowej jest ogromne - powiedział Niinisto.

W opinii prezydenta Finlandii wybuch wojny na skalę światową zwiększa ryzyko użycia broni jądrowej. Warto zauważyć, że Rosja może zagrażać nie tylko krajom NATO. Na początku roku media rozpisywały się o planowanym zamachu stanu w Mołdawii, który miał się odbyć wedle scenariusza pisanego na Kremlu. Putin może również dążyć do jeszcze większego uzależnienia, a nawet aneksji Białorusi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić