Wpadka podczas zaprzysiężenia nowego rządu. Ekspert punktuje

67

Prezydent Andrzej Duda powołał tymczasowy rząd Mateusza Morawieckiego. Podczas uroczystości nie było się bez wpadek, co zauważył dla "Faktu" dr Janusz Sibora, specjalista od protokołu dyplomatycznego.

Wpadka podczas zaprzysiężenia nowego rządu. Ekspert punktuje
Wpadka podczas zaprzysiężenia nowego rządu. Ekspert punktuje (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Prezydent Andrzej Duda po wyborach parlamentarnych 2023 zlecił misję stworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu z Prawa i Sprawiedliwości. Sęk w tym, że nowy rząd Zjednoczonej Prawicy nie ma większości w nowym Sejmie, dlatego najprawdopodobniej nie zostanie przyjęty przez parlament.

W efekcie Radę Ministrów utworzyć ma Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i Lewica. Do tego najprawdopodobniej dojdzie w połowie grudnia.

Zanim jednak pojawi się nowa władza w Polsce, wciąż nie milkną echa po poniedziałkowym zaprzysiężeniu. Jak podkreśla dla "Faktu" dr Janusz Sibora, spec od protokołu dyplomatycznego, nie obyło się bez drobnych zgrzytów i wpadek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po co PiS rząd bez szans na większość? Głos z obozu Dudy
Jeden z urzędników wyjął telefon. Robienie zdjęć i pisanie to moim zdaniem uchybienie, wygląda to niepoważnie - mówi stanowczo dr Sibora. - Powaga uroczystości wymaga powagi zachowania - dodaje.

Kolejnym aspektem, który zauważył Janusz Sibora, było zachowanie prezydenta Andrzeja Dudy, który jego zdaniem nie był tego dnia pewny siebie.

Mówił, że patrzy z radością na premiera i ministra, ale ja tej radości nie widziałem ani nie słyszałem, z reguły ma większą ekspresję - twierdzi rozmówca "Faktu".

Zaprzysiężenia nowego rządu. Kogo wybrał Mateusz Morawiecki?

Od kilku tygodni w mediach pojawiały się informacje, że Mateusz Morawiecki ma problem, by znaleźć chętnych do nowego rządu, który skazany jest na fiasko. W poniedziałek (27 listopada) dowiedzieliśmy się, kto przystał na prośbę premiera.

Minister aktywów państwowych została Marzena Małek, która była dyrektorką generalną w resorcie. Ministrem edukacji i nauki został Krzysztof Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji.

Na czele resortów finansów stanie Andrzej Kosztowniak, który był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w Sejmie IX kadencji. Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej pokieruje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która już w latach 2019-2020 stała na jego czele.

Ministerstwo infrastruktury objął Alvin Gajadhur, który był Głównym Inspektorem Transportu Drogowego. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, była pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej została minister klimatu i środowiska. Z kolei posłanka i była aktorka Dominika Chorosińska została minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić